Další zpoždění v jízdním řádu FKP

Pomineme-li starty k Mezinárodní vesmírné stanici, bylo na loňský rok v rámci Federálního kosmického programu Ruské federace plánováno šest kosmických startů. Toto číslo nezahrnuje všechny ruské kosmické mise, ale pouze ty, které jsou financovány ze státního rozpočtu skrze Státní korporaci pro kosmické aktivity „Roskosmos“. Po skončení roku můžeme rekapitulovat, že z těchto šesti se uskutečnily dva. V únoru vynesla raketa Sojuz-2.1a s horním stupněm Fregat-M z kosmodromu Vostočnyj dvojici družic Kanopus-V č. 3 a 4. Stejná konfigurace vynesla v prosinci družice s pořadovými čísly 5 a 6.

Plán Federálního kosmického programu platný na začátku roku 2019.

Plán Federálního kosmického programu platný na začátku roku 2019
Autor: Jiří Hošek

Na letošní rok je plánován jeden start z kosmodromu Vostočnyj. Na jaře nebo v létě má nosič Sojuz-2.1b s horním stupněm Fregat-M vynést družici Meteor-M 2-2. Start se měl původně uskutečnit již loni, družice ale nebyla včas připravena. V Plesecku potkal odklad družice Gonec-M. První odložená trojice má být vynesena v polovině roku raketou Rokot, druhá o několik měsíců později nosičem Sojuz-2.1b. Start Protonu z kosmodromu Bajkonur s geostacionární hydrometeorologickou družicí Elektro-L 3 byl z loňského roku odložen dokonce až na rok 2020.

Spektr-RG

Spektr-RG
Zdroj: http://russianspaceweb.com
Překlad: Dušan Majer

Na letošní rok jsou v rámci FKP plánovány celkem tři starty Protonů. Při vůbec prvním letošním startu Protonu má být koncem dubna vynesena rusko-německá astrofyzikální observatoř Spektr-RG (Rentgen-Gamma). Samotná observatoř má být na Bajkonur dopravena z NPO im. Lavočkina koncem března. Ve třetím čtvrtletí má další Proton vynést dvojici družic Express.

Na listopad je předběžně plánován start Protonu s laboratorním modulem MLM Nauka. Kvůli stále nedokončenému čištění kontaminovaného pneumohydraulického mechanismu palivového systému Nauky je vysoce pravděpodobný odklad na rok 2020. Práce v GKNPC Chruničeva jsou totiž oproti termínu v tří až čtyřměsíčním skluzu. U dalšího modulu pro ISS, vědecko-energetického modulu NEM, dochází k podfinancování a ke skluzům v dokončení projektové dokumentace. V důsledku toho byl předpokládaný termín startu odložen o dva roky.

Modul Nauka

Modul Nauka
Zdroj: http://russianspaceweb.com
Překlad: Dušan Majer

Na letošní rok jsou plánovány tři pilotované lety lodí Sojuz MS, všechny pomocí nosných raket Sojuz-FG. Historicky poslední start tohoto typu nosiče je plánován na říjen. Od příštího roku přejdou pilotované lety na rakety Sojuz-2.1a, přičemž již letos v září má tento nosič zkušebně vynést bezpilotní loď Sojuz MS-14. Po ukončení provozu raket Sojuz-FG bude využívání startovního komplexu na rampě č. 1 (Gagarinská rampa) přerušeno, protože rakety Sojuz-2 nemohou z tohoto startovního komplexu až do jeho modernizace vzlétat. V této době bude využíván pouze startovní komplex na rampě č. 31.

Pouzdro Bion-M s vědeckým vybavením

Pouzdro Bion-M s vědeckým vybavením
Zdroj: federalspace.ru

Termín vynesení biologické laboratoře Bion-M2 pro výzkum vlivu podmínek kosmického prostředí na biologické organismy je oficiálně plánován na rok 2022. Pravděpodobně však bude odložen na rok 2023. Důvodem jsou probíhající rozhovory o účasti francouzských specialistů a zařízení na projektu, a s tím související potřeba dodatečného času.

Bez zajímavosti jistě není dřívější ukončení využívání Protonu v rámci FKP. Mělo by k němu dojít již v roce 2022 oproti původnímu termínu 2024. Družice Express-RV, které měly být původně vynášeny Protonem v párech, budou nově vynášeny po jedné raketami Sojuz-2.1b. Express-AMU 5, původně plánovaná na rok 2022, byla přesunuta z Protonu na Angaru se startem v roce 2025. Poslední dosud plánovaný let Protonu v rámci FKP s astrofyzikální observatoří Spektr-UF byl přesunut na Angaru v nezměněném termínu 2024. První start nosné rakety Angara ze startovní rampy 1A na kosmodromu Vostočnyj je nyní plánován na konec roku 2023. Mimo stávajících misí a přesunutých nákladů z Protonu by Angara měla obsloužit i nový program družic Sfera, které mají být vynášeny po 24-26ti kusech při jediném startu.

První letový test rakety Sojuz-5 (Irtyš) je plánován na rok 2022. Nosič s horním stupněm DM má vynést maketu družice. Na rok 2023 se rýsuje vynesení nové kosmické lodi Federacija v bezpilotním režimu, a na rok 2024 v pilotovaném režimu.

Sojuz 5 s lodí Federace

Sojuz-5 s lodí Federacija
Zdroj: http://russianspaceweb.com
Překlad: Dušan Majer

Zdroje informací:
Forum Novosti kosmonavtiki

Zdroje obrázků:
https://www.roscosmos.ru/media/gallery/big/25834/2540835655.jpg
http://russianspaceweb.com/…/spektr_rg/design/design_2017_2.jpg
http://russianspaceweb.com/…/space_stations/iss/fgb2/2017/mlm_u_info_1.jpg
http://www.federalspace.ru/img/site/ka_bion_m_00.jpg
http://russianspaceweb.com/images/rockets/sunkar/soyuz5_ptk_exterior_info_1.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

33 komentářů ke článku “Další zpoždění v jízdním řádu FKP”

 1. Alois napsal:

  Vtipný je název kolonky “ …, planet a jiných těles Sluneční soustavy .“

 2. ptpc Redakce napsal:

  Výborný článok! 🙂
  Chcel by som sa opýtať, čo treba modernizovať na „Gagarinskej“ rampe aby bola použiteľná pre rakety Sojuz-2.1a?

  A na odľahčenie – tá dievčina v skafandri podľa mňa nie je kozmonautka (ani čakateľka)…

 3. Spytihněv napsal:

  Hlavně ať se soustředí na ExoMars. Určitě mají stanovené priority a doufám, že je někde na špici.

 4. Radim Redakce napsal:

  Koukám na tu první fotku s trenažérem Federace (?). To vážně nemají k dispozici vyšší halu? Umístit trenažér semhle stálo určitě něco přemýšlení, času a peněz (pokud to není atrapa z papundeklu).
  Nic z toho není v Roskosmu nazbyt…

  • myshpul napsal:

   vypada, že to vyrábí přesně na rozměr světlé výšky své kanceláře, to je praktické, nemusí běhat někam do haly.

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Tady je stejný exemplář bez horní části, která byla připojena dodatečně.
    https://cdn22.img.ria.ru/images/152384/20/1523842090_0:0:2842:1599_600x0_80_0_0_622818bd6ec0cbb17cbe662fa6779a26.jpg

   • Radim Redakce napsal:

    U ostatních agentur/ společností přece nikdo nikam neběhá. Mají všechno pohromadě v jedné hale, kde se dá navíc všechno jednoduše podle potřeby přestavit, přemístit nebo doplnit.
    Někam mi nedochází výhoda toho, že si testovací model kosmické lodi můžu postavit do kanclu.

   • frank napsal:

    Napadá mě jedna možnost, my vidíme kancl a ona je to třeba mobilní konstrukce v rohu nějaké 3patrové a desetikurtové haly 🙂

   • Radim Redakce napsal:

    …a tu maketu tam nacpali, aby ušetřili za otop. To by dávalo smysl ;-).
    Ale zaplať pánbůh, že se to někam (snad) hýbe. Rád bych ji viděl v akci!

   • maro napsal:

    Tak pokud se podíváte pořádně, uvidíte, že ten strop je jen podhled se zabudovanýma zářivkama. A jeho výšku si tedy určili právě tak, aby se tam ta maketa vlezla. Rozhodně by nemuseli bourat celej barák, kdyby zjistili, že je ten aparát třeba ještě o 15 centimetrů vyšší.

   • Radim Redakce napsal:

    Podhled samozřejmě poznám, až tak mě podceňovat nemusíte ;-D
    Nedovedu si ovšem představit, že by někdo navrhoval takovou místnost s tím že „maketa má 210cm, tak nám podhled udělejte 215cm, aby se nám to tam (takhle natěsno) vešlo“ (jak dovozujete).
    A samozřejmě by nemuseli bourat celý barák kdyby ji tam pár cm chybělo (i když je to v Rusku…), ale rozebírat půlku stropu kvůli pár centimetrům by taky nebylo na řád práce.

    Ale, abych to shrnul, tyhle věci se standardně dělají v halách. Nepochybně z praktických důvodů – snadná manipulace, možnost rozšíření kapacit, etc.
    Představte si, že v určité fázi k tomu přizvou další specialisty, kteří budou potřebovat vlastní stůl/ pracoviště. A tu maketu budou potřebovat posunout třeba jen o metr…
    Tohle je prostě unikum a proto mě to zaujalo. Ale možná je v tom nějaký smysl/ kouzlo, který mi jen uniká. 😉

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Čekal jsem, jestli ta fotografie někoho zaujme. I ten monitor zakrývající kruhové okno Federace je kouzelný. 🙂

   • maro napsal:

    Radim: Ale houby. Slyším tam asi tak tuhle komunikaci: Hej, Voloďo, ta maketa má 2,80 na výšku, bude problém? Nebude, super. Místnost má 2,90, takže nemusíme ani nic měnit.
    Však Rusové, když si můžou vybrat, dělají věci tak, aby to moc nestálo. Proto jsou třeba rakety tak velké, aby je bylo možné vlakem dopravit na Bajkonur. Zrovna jako když SpaceX dopravuje rakety po silnici na kamionu. A stejně tak vztyčuje raketu až na rampě. Takže když se loď vleze do standardního, trošku prostornějšího kanclu, není co řešit.

  • Jiří Hošek Redakce napsal:

   Ano, Federacija. Jde o ergonometrické pracoviště, ve kterém byla v prosinci simulována činnost posádky v průběhu předstartovních příprav, vzletu, přiblížení a spojení s ISS. V následující zprávě se lze proklikat na tři fotografie. https://www.roscosmos.ru/25834/

   • Robert Votruba napsal:

    No , mě ten váš odkaz , spíš připomíná kosmonautický kroužek při domu dětí a mládeže někde v Rusku . To jako myslí fakt vážně ? To jsou fakt v takový krizi ? Vždyt kosmonautika byla výkladní skřín Ruska a ted tohle . Škoda .

   • frank napsal:

    Pěkné, popravdě ve větším formátu je ta třetí, použitá v článku vlastně taková docela smutná.

    Atmosféra s jedním hrnkem kafe mi hned připomněla slavnou fotografii pařby 4 ajtáků 🙂
    Asi to nebere azbuku, nebo co ? Tak česky.
    Nu vot, eto naša metodika mozgovogo šturma. Molodci, nu kak my ejo vyraščim pered dom ?

   • maro napsal:

    Tak ale maj hezký kosmonautky. Progres nic moc, tak aspoň hezkou fotku s hezkou tváří.

 5. Hawk napsal:

  Njn hodne muziky za malo penez je dlouhodobe neudrzitelna kombinace a bude pravdepodobne hur, po zprovozneni C-Dragonu prijdou pravdepodobne o cast nebo vsechny zakazky za drozkareni k ISS.

 6. tonda napsal:

  Hezké shrnutí,díky.Když to tak pročítám,tak heslo v zemi,kde zítra znamená včera,musím upravit,na kde včera znamená zítra!To teda dopracovali!No snad už se z toho vyhrabou!

 7. jregent napsal:

  Perfektni prehled, diky moc 🙂

 8. Alois napsal:

  Ty Biony jsou zřejmě “ Vostoky “ z poloviny minulého století.

 9. Kamil napsal:

  Jediné, čemu věřím, jsou 3 letošní starty pilotovaných Sojuzů, zbytek považuji za scifi.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.