sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První letošní Electron poslouží agentuře DARPA

Americká agentura DARPA (Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty) se zabývá vývojem inovativních technologií, které mohou být později uplatněny v běžném provozu. Firma RocketLab nyní oznámila, že první letošní start jejich rakety Electron poslouží právě této agentuře. Electron zatím prováděl tzv. sdílené starty, kdy najednou letělo několik malých družic – v případě této mise však půjde o tzv. vyhrazený let. Na palubě bude jediná družice – 150 kilogramů vážící platforma R3D2 (DARPA’s Radio Frequency Risk Reduction Deployment Demonstration). Ke startu by mělo dojít na konci února a družice by měla ve vesmíru ověřit chování prototypu odrazné antény, která by měla být schopna vylepšit radiovou komunikaci s malými družicemi.

Družice R3D2 (DARPA’s Radio Frequency Risk Reduction Deployment Demonstration) a kaptonová anténa při testovacím rozložení.
Družice R3D2 (DARPA’s Radio Frequency Risk Reduction Deployment Demonstration) a kaptonová anténa při testovacím rozložení.
Zdroj: https://www.darpa.mil

Anténa je tvořena tenkou kaptonovou fólií, která je v malé družici během startu pečlivě poskládána. Na oběžné dráze pak dojde k jejímu rozložení na plnou velikost o průměru 2,25 metru. Díky tomu by i malé družice mohly využívat velkých antén. Tahle mise je první z těch, které by firma RocketLab letos chtěla vypouštět každý měsíc. Startovat se bude z komplexu 1 na poloostrově Māhia na Novém Zélandu.

Aby bylo zajištěno přesné umístění nákladu, bude jeho finální navedení zajišťovat stupeň Kick Stage, který zakulatí oběžnou dráhu. Díky tomu bude zajištěno, že druhý stupeň rakety Electron zůstane na protáhlé dráze, kde bude vystaven silnému odporu atmosféry, takže zanikne během krátkého času. Kick Stage po oddělení nákladu provede brzdící zážeh, který jej pošle níže, aby urychlil svůj zánik. Mise tak po sobě nezanechá žádné smetí.

Kick Stage - přídavný třetí stupeň pro raketu Electron
Kick Stage – přídavný třetí stupeň pro raketu Electron
Zdroj: https://hips.hearstapps.com/

Zdroje informací:
https://www.rocketlabusa.com/
https://forum.nasaspaceflight.com/
https://www.darpa.mil/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Dxi-8uEUUAAC7u3.jpg:large
https://www.darpa.mil/DDM_Gallery/R3D2_619x316.jpg
https://hips.hearstapps.com/…/rocket-lab-kick-stage-image-1516726319.jpeg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
michal
michal
6 let před

Nevi se jake dokaze Kickstage dodat ΔV? Vim ze to zavisi na hmotnosti nakladu ale aspon nejaky hruby udaj?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.