sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nová tajná družice je na nezvyklé dráze

Tajný náklad patřící národnímu průzkumnému úřadu NRO (National Reconnaissance Office) se v sobotu večer vydal díky raketě Delta IV Heavy do vzduchu. Z kalifornského kosmodromu se ale podle všeho dostal na dráhu, kterou můžeme označit za neobvyklou. V dosavadní letce amerických tajných družic je vpravdě unikátní a zatím žádná tajná družice ji nevyužívala. To vzbuzuje četné spekulace o tom, zda byly předešlé domněnky o určení nákladu správné. Je totiž docela dobře možné, že se do vesmíru dostal zástupce úplně nové řady družic, který na nic nenavazuje.

Start Delty IV Heavy s misí NROL-71
Start Delty IV Heavy s misí NROL-71
Zdroj: https://c2.staticflickr.com

Start se uskutečnil ve 20:10 SEČ, tedy jen o pět minut později, než původně měl. Druhá nejsilnější raketa současnosti se vydala na cestu ze startovního komplexu 6 na Vandenbergově základně, která leží zhruba 225 kilometrů severozápadně od Los Angeles. Start byl odložen o více než měsíc oproti původnímu termínu – jednou to bylo kvůli počasí, jindy vinou záložní komunikační linky, potřetí zase vinou zvýšených koncentrací vodíku kolem rakety. V sobotu však Delta zafungovala bez problémů a trojice jejích kyslíkovodíkových motorů RS-68A ji odlepila od Země a vynášela k obloze. Raketa začala sklánět špičku k jihojihovýchodu a nabrala směr nad Tichý oceán.

Její dráha tak zhruba kopírovala pobřeží jižní Kalifornie, což nebylo žádné překvapení – už před startem byla tato oblast označena jako uzavřená. Stejné bezpečnostní předpisy se týkají startů všech raket a jejich úkolem je zabránit letadlům ve vstupu do letového koridoru rakety. Lodě by zase mohly ohrozit odhozené postranní bloky, nebo i celá raketa v případě selhání, které se nikdy nedá vyloučit.

Ohnivý start Delta IV Heavy
Ohnivý start Delta IV Heavy
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Postranní bloky byly od centrálního odhozeny po zhruba čtyřech minutách letu, motor RS-68A na centrálním stupni mohl po přiškrcené fázi šetřící palivo naběhnout na plný výkon a dohořel až v čase T+5 minut a 36 sekund. O pár sekund později se vyhořelý stupeň oddělil od stupně horního, který je vybaven motorem RL-10 od firmy Aerojet Rocketdyne. Ten spaluje směs kapalného kyslíku a kapalného vodíku a měl dotáhnout náklad na oběžnou dráhu. Šest minut po startu se podle plánu rozpojil dvoudílný aerodynamický kryt, který už nebyl potřeba – raketa se dostala dost vysoko, takže náklad nepotřeboval ochranu před okolní atmosférou.

Jak už to u startů pro NRO bývá, odhození aerodynamického krytu je také okamžikem, kdy končí přímý přenos – jde pochopitelně o utajení, aby nebyl náklad vidět a aby nebylo jasné, jak dlouho motor pracuje. Z toho by se dala vypočítat hmotnost nákladu a upřesnit cílová dráha. Nejinak tomu bylo i tentokrát – zhruba devadesát minut po startu jsme se od ULA dozvěděli, že mise NROL-71 byla z její strany úspěšně zakončena. Tím se rozumí, že náklad byl oddělen od horního stupně a raketa tak má svou službu za sebou.

Delta IV Heavy před startem NROL-71
Delta IV Heavy před startem NROL-71
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/

Gratuluji našemu týmu a partnerům mise k úspěšnému doručení tohoto důležitého zařízení k podpoře misí národní bezpečnosti,“ uvedl v postartovní tiskové zprávě Gary Wentz, viceprezident ULA pro vládní a komerční programy. Z velké části jsou to prázdná hesla, ale zároveň se jedná o potvrzení zakončení mise ze strany ULA. Z času, který uplynul od startu do vydání prohlášení, se navíc dá počet dosažených drah alespoň zúžit. Mimochodem šlo o první ze sedmi startů raket firmy ULA, které jsou plánovány na letošní rok. Celkově to byl již 132. start od vzniku firmy v roce 2006, kdy došlo ke spojení programů Atlas a Delta, které vyvíjely firmy Lockheed Martin a Boeing. Zatím všechny starty pod hlavičkou ULA byly úspěšné.

Identita, účel a oběžná dráha vypuštěného nákladu byly jako u všech družic pro NRO tajné. Tento úřad spravuje letku amerických tajných družic, které sbírají obrazové snímky a provádí i jiné formy sběru strategicky důležitých dat pro průzkumné a armádní účely. Ovšem experti, kteří pečlivě sledují dráhy družic, většinou dokáží nově vypuštěnou družici najít. Není to tak těžké – povrch družice i její solární panely odráží sluneční paprsky, takže na noční obloze vidíme více či méně jasný bod, který se oproti hvězdám zřetelně pohybuje.

Delta IV Heavy se dere k obloze na misi NROL-71.
Delta IV Heavy se dere k obloze na misi NROL-71.
Zdroj: https://c2.staticflickr.com/

Na základě údajů z veřejně dostupné databáze údajů o kurzu rakety a předem oznámené pozici uzavřené oblasti v tichém oceánu, kde měl zaniknout horní stupeň, se podařilo výrazně zúžit množinu možných oběžných drah. Ukázal se, že družice by měla být na dráze ve výšce několika set kilometrů nad Zemí, která je vůči rovníku skloněna o 74°.

Delta IV Heavy je nejsilnějším nosičem, jaký má firma ULA k dispozici. Před sobotním letem tato raketa startovala z Vandenbergovy základny pouze dvakrát. Poprvé v roce 2011 a podruhé v roce 2013. U těchto misí se specialisté domnívají, že posloužily k vynesení družic KeyHole-11 (KH-11), které se využívají k elektro-optickému průzkumu. Řada družic  KeyHole-11 samozřejmě létala do vesmíru i před zavedením rakety Delta IV Heavy – dříve je vynášely z Vandenbergovy základny silné rakety Titan. Když tedy ULA oznámila další start Delty IV Heavy z Vandenbergovy základny, bylo logické, že se předpokládalo vynesení nového optického snímkovacího satelitu, který se měl připojit k dalším družicím. Systém KeyHole-11 využívá družic na heliosynchronních drahách s velkým sklonem vůči rovníku – 97,7°. Tato dráha je pečlivě zvolena, aby umožňovala pravidelná opakovaná pozorování strategicky důležitých míst.

Dráhy družic KH-11 v prosinci 2013.
Dráhy družic KH-11 v prosinci 2013.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Jelikož jsou tyto družice určeny ke snímkování, je výhodné, aby se k povrchu přibližovaly co nejvíce a mohly pořídit co možná nejlepší detaily. Oběžné dráhy KeyHole-11 proto mají nejnižší body drah jen 250 kilometrů vysoko, zatímco nejvyšší body leží ve výšce zhruba 1000 kilometrů. V nejnižším bodě ale dochází ke značnému tření o zbytky atmosféry, což družice zpomaluje. Je proto nezbytné provádět pravidelné manévry, které dráhu udržují na požadovaných parametrech.

Ralf Vandenbergh pořídil v roce 2010 mimořádněp ovedený snímek družice z řady KH-11 - vpravo vidíme předpokládanou podobu.
Ralf Vandenbergh pořídil v roce 2010 mimořádněp ovedený snímek družice z řady KH-11 – vpravo vidíme předpokládanou podobu.
Zdroj: www.spacesafetymagazine.com

Podoba družice ze série KH-11 je samozřejmě tajná, ale z dostupných materiálů víme, že jde v podstatě o teleskopy o velikosti autobusu vybavené primárním zrcadlem o průměru 2,4 metru. To je ostatně stejná velikost, jakou využívá i Hubbleův teleskop – proto se družicím z řady KH-11 někdy přezdívá „bratříčci“ Hubblea. Jejich úkolem je pořizovat superostré snímky s velmi vysokým rozlišením, přičemž data se na Zemi přenáší přes speciální retranslační družice, které provozuje sama NRO.

Výše zmíněné mise raket Delta IV Heavy z let 2011 a 2013 vypustily družice z řady KH-11, které měly zaplnit mezeru a umožnit pokračování dodávek průzkumných snímků poté, co NRO zrušila dohodu s firmou Boeing na náhradu řady optických snímkovacích družic, které měly být součástí programu FIA (Future Imagery Architecture). Říká se, že NRO pověřila firmu Lockheed Martin, tedy výrobce dřívější generace družic KeyHole-11, aby sestrojila nejméně dvě družice nové generace. Ty měly disponovat novými technologiemi a dalšími vylepšeními pro celý snímkovací systém. Tyto nové družice elektro-optického průzkumu jsou někdy označovány jako KH-11 Block 5 (doposud existovaly čtyři hlavní vývojové generace, nyní tedy má přijít pátá), která má také využívat zrcadlo o průměru 2,4 metru.

Mise NROL-71 startuje.
Mise NROL-71 startuje.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Dráha, na kterou se mělo v sobotu startovat byla neznámá, ale leccos se dalo vyčíst z výše uvedených náznaků. Experti v oblasti lovu družic měli z dostupných dat těžkou hlavu. Začalo se zdát, že dříve předpokládaný účel nemusí být pravdivý. Objevily se spekulace, že spíše než elektro-optickou průzkumnou družici, může jít spíše o nějaký prostředek radarového výzkumu. Některé domněnky dokonce hovořily o zkoušce družice s technologií stealth, která má zabránit sledování ze Země.

Ale Ted Molczan, nekorunovaný král komunity lovců družic, stále věří, že do vesmíru v sobotu letěl první zástupce nové generace ostrozrakých snímkovacích strojů. „Dlouho jsem očekával, že NROL-71 vynese první exemplář Blocku 5 pro systém KH-11 a tohle očekávání bylo ve shodě s ostatními, se kterými jsem o tom mluvil,“ napsal Molczan na fórum, kde se tito amatéři s profesionálním vybavením schází, aby se dělili o své poznatky.

Neoficiální vizualiazce zobrazující předpokládané rozložení útrob družic řady KH-11.
Neoficiální vizualiazce zobrazující předpokládané rozložení útrob družic řady KH-11.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Agentura NRO provozuje široké spektrum družicových sérií, ale těch které jsou tak těžké, že potřebují vynášet Deltou IV Heavy mnoho není. I načasování startu odpovídá termínu, který se očekával v roce 2012, kdy výše popsaný nový program oficiálně začal. Za zmínku podle Molczana stojí, že v roce 2016 začal úřad NRO vypouštět modernizované retranslační družice, což je krok, který se provádí už zhruba třicet let před každým prvním startem nové generace rodiny KeyHole-11.

Jak si tedy vysvětlit radikální změnu oběžné dráhy? Molczan spekuluje o možnosti, že by tajné služby mohly stát o snímky pořízené v širším spektru osvětlení, než jaké dokáže zajistit heliosynchronní dráha. Družice, které jsou na ní umístěné (například dřívější KH-11), přelétávají nad snímkovanou oblastí vždy ve stejné části dne, tedy za stejné úrovně osvětlení. To se hodí ke sledování změn mezi jednotlivými snímky, protože stíny míří stejným směrem. Když však snímkovací družice nebude na heliosynchronní dráze, může nad požadovanou lokalitou jednou přeletět ráno, jindy večer a potřetí zase v poledne.

Tři motory RS-68A hnaly k nebi raketu Delta IV Heavy na misi NROL-71.
Tři motory RS-68A hnaly k nebi raketu Delta IV Heavy na misi NROL-71.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Další významný odborník na lov družic, Nizozemec Marco Langbroek se však domnívá, že byl v rámci mise NROL-71 vynesen radarový satelit. Ty se totiž většinou vypouští na dráhy s větším sklonem vůči rovníku, ale ne tak vysokým, jako u heliosynchronních drah. Lovci družic na celém světě mají hledání nových zemských oběžnic jako zajímavý koníček či sport. Tajné družice jsou ještě cennějšími úlovky a proto se dalo očekávat, že se i tentokrát budou snažit. Kromě výše popsaného vizuálního pozorování se mezi lovci družic používá i sledování radiové – v obou případech se nasbírané údaje o dráze srovnávají s jinými dříve pozorovanými družicemi.

Už několik hodin po sobotním startu oznámili pozorovatelé v Evropě, že zachytili radiový signál z nové družice. Tato data potvrdila, že se objekt nachází na nízké oběžné dráze Země, tedy ve výšce několika set kilometrů nad povrchem, která je vůči rovníku skloněna o 74° – přesně, jak se zdálo z předstartovních údajů. „Zdá se, že NROL-71 je prvním exemplářem nějaké dosud neznámé série,“ napsal Langbroek na svůj web. Povaha tajných družic je plná nejistoty spekulací, domněnek a trochu připomíná detektivku. Třeba se časem podaří zjistit další informace – o nich Vás budeme rádi informovat v příštích článcích.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
http://www.marcolangbroek.nl/
https://twitter.com/
http://www.satobs.org/
https://www.ulalaunch.com/

Zdroje obrázků:
https://c2.staticflickr.com/8/7917/46079859664_c8830cad5b_k.jpg
https://c2.staticflickr.com/8/7910/46079845264_2eda6afc9f_k.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DxTxV-hUUAARugj.jpg:large
https://c1.staticflickr.com/5/4875/32925501148_9d6d18c8f0_k.jpg
https://c2.staticflickr.com/8/7845/32928947248_ad4a1c5ea5_k.jpg
https://upload.wikimedia.org/…/KH-11_Keyhole_constellation%2C_September_2013.png
https://i2.wp.com/www.spacesafetymagazine.com/…Keyhole-Spy-Satellite-USA129.jpg?w=822
https://c1.staticflickr.com/5/4888/46804176061_e519c9189a_k.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/23/KH-11_KENNEN_02.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DxT3g5HU8AEIXmV.jpg:large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
49 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
dfxxfd
dfxxfd
5 let před

Mne sa paci, ako to americania robia. Najprv z penazi na vedu vyvinuli a zaplatili Hubblov teleskop a misie raketoplanmi, ked ho servisovali, a potom ho zrecykluju na spionazne satelity, v ktorych maju potrebne pristroje na sledovanie vsetkeho na Zemi. Mohli by pouzivat Falcon Heavy rakety pre znizenie nakladov a za par rokov sa uz ani po chodniku neprejdem aby ma neodfotil nejaky spionazny satelit 🙂

František J. Rejl
František J. Rejl
5 let před
Odpovědět  dfxxfd

První kh-11 byl vypuštěn v roce 1976, Hubble až v roce 1990. Pravděpodobně to tedy bylo obráceně.

Hawk
Hawk
5 let před
Odpovědět  František J. Rejl

Takze nam treba nekde nad hlavami krouzi spionazni JW-007 :-), zatimco ten vedecky uz ma peknou sekyru.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Hawk

JWST by se vzhledem ke svému zaměření na infra spektrum moc nehodil. 😉

dfxxfd
dfxxfd
5 let před
Odpovědět  František J. Rejl

Preco mal potom Hubblov teleskop vadne zrkadlo? Ak to zrkadlo vedeli vyrobit uz predtym, tak preco vyrobili vadne pre Hubblov teleskop? Tie predchadzajuce museli byt mensie.

Jakub Vanek
Jakub Vanek
5 let před
Odpovědět  dfxxfd

Protože se to vyrábělo v místech, kam nemohli lidi z NASA ale jen on výrobce a jiných tajných zaměstnavatelů a protože byl návrh optiky lehce jiný, tak to prostě udělali omylem jinak.
Slyšel jsem několik verzí, ale všechny mají společné to, že se tam nedostali lidi z NASA z HST zodpovědni a nemohli to zkontrolovat na místě.

Petr Šída
Petr Šída
5 let před
Odpovědět  dfxxfd

z nějakého důvodu neproběhla kontrola

ironií je, že záložní kus byl v pořádku

Petr Poruban
Petr Poruban
5 let před
Odpovědět  dfxxfd

Já jsem někde četl, že stejnou chybu udělali i vojáci před Hubblem.
Informace z vojenského projektu prý byla tak utajená, že neprosákla k těm, co připravovali Hubble.

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpovědět  dfxxfd

Wikipedie píše – Komise zjistila, že zařízení testující přesný tvar zrcadla nebylo správně zaostřené. Společnost Perkin-Elmer během leštění zrcadla sice jeho povrch analyzovala ještě dvěma dalšími zařízeními, která shodně naznačovala, že zrcadlo má sférickou aberacii, ovšem nakonec se rozhodla výsledky testů ignorovat. Věřila totiž, že první test uskutečněný primárním přístrojem byl přesnější než zbylé dva kontrolní testy. NASA zjistila, že Perkin-Elmer nekontrolovala výrobu zrcadla dostatečným způsobem a že tímto úkolem nepověřila své nejlepší odborníky na optiku (ale nikde jsem se nedočetl, jakým způsobem a zda vůbec NASA poté vymáhala škodu).

BJ
BJ
5 let před
Odpovědět  dfxxfd

Spytihněv napsal:
„…ale nikde jsem se nedočetl, jakým způsobem a zda vůbec NASA poté vymáhala škodu“:
https://physicstoday.scitation.org/doi/abs/10.1063/1.2809092?journalCode=pto&

MZPRX
MZPRX
5 let před
Odpovědět  dfxxfd

Az na to, ze je to presne naopak. Hubble bol modifikovany zo spionaznej druzice.

frank
frank
5 let před
Odpovědět  dfxxfd

In addition, changing from 2 meter to a 2.4-meter mirror would lessen fabrication costs by using manufacturing technologies developed for military spy satellites….

frank
frank
5 let před
Odpovědět  frank

ovšem mělo tam být zjevně z 3 na 2,4 m….

Vít Výmola
Vít Výmola
5 let před
Odpovědět  dfxxfd

Jak už psali ostatní, bylo to naopak. A pro vědu je tristní, že zatímco HST musel bojovat o financování, je dosud unikátní a nástupce z finančních důvodů jen tak nebude, stejně drahé nebo i dražší vojenské varianty se vypouští jak na běžícím pásu.

Jarda
Jarda
5 let před
Odpovědět  Vít Výmola

NSA venovala pred lety NAS dva kusy hardware typu Hubble. Akorat NASA nevedela co si s tim pocit… 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Jarda

Nikoliv NSA, ale NRO. 😉

Vít Výmola
Vít Výmola
5 let před
Odpovědět  Jarda

No, nevěděla… nápady se samořejmě našly, ale peníze už ne. To je to, o čem píšu.

frank
frank
5 let před
Odpovědět  Vít Výmola

Nikdo nebránil a nebrání vědě celého světa vypustit podobné(á) zařízení, ale nějak se to neděje, čím to asi bude ? 🙂

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpovědět  Vít Výmola

Nástupce Hubbla „z finančních důvodů jen tak nebude“? Tím nástupcem tedy asi nemyslíte Webba. Ten si naopak na nedostatek financí stěžovat určitě nemůže a že to tak dlouho trvá, není o dolarech, ale o lidech.

Vít Výmola
Vít Výmola
5 let před
Odpovědět  Spytihněv

Ne, nemyslím. Nástupcem není JWST, ale jiná observatoř, která bude fungovat ve viditelném oboru spektra. Tedy třeba ATLAST, jestli se ho dožiju…

Dan
Dan
5 let před
Odpovědět  Vít Výmola

Armáda má prioritu vždy. A trochu si zaspekuluji. Nemusí být rozdíl v zrcadle, ale v přístrojích může být značný. Hubble chytá každičký foton ze zorného pole klidně i dny (ne souvisle), to třeba u těchto špionážních bratrů vzhledem k jejich dráze a nasměrování k Zemi asi nehrozí. Rozdíly v nárocích třeba na světelnost/šum celé aparatury budou značné.

Miloš
Miloš
5 let před
Odpovědět  dfxxfd

A čo už len také zaujímavé by na vás odfotil???

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Miloš

Prosím, příště bez podobných osobně orientovaných trnů, děkuji. 😉

gg
gg
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Je to „osobní“, když se taková naprostá nezajímavost týká 99+% populace?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  gg

To je jedno, u nás se takto nediskutuje, děkuji za pochopení.

dfxxfd
dfxxfd
5 let před
Odpovědět  Miloš

Minuly rok bol na Slovensku zavrazdeny novinar Kuciak so snubenicou a vraj americania pomohli nejakou fotkou z lesa v infracervenom pasme, na ktorej vraj bol pachatel. Vraj ju urobil spionazny satelit, ale oficialne to nepotvrdili.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  dfxxfd

Podle všeho šlo v tomto případě jen o nepodloženou domněnku, která se nezakládala na pravdě.

Bohumil Boruvka
Bohumil Boruvka
5 let před

Ty fotky jsou dechberouci…

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Bohumil Boruvka

Plně souhlasím, tahle raketa je prostě magická. 🙂

Jirka
Jirka
5 let před

Mohl bych vznest laicky dotaz?Proc u delty IV heavy doslo pred startem k tomu obrovskemu “pozaru”?I na fotkach jde videt,ze konstrukce dostala pekny cerny nater. Videl jsem uz u v minulych clancich upozorneni,ze to neni nic spatneho,ale nikde jsem nenalezl vysvetleni. Protoze u Falconu nebo u Ariane jsem nikdy nic takoveho nevidel. Moc dekuji za osvetleni.

dfxxfd
dfxxfd
5 let před
Odpovědět  Jirka

Lebo je na vodik a vodik tvori malicku molekulu H2 a moze unikat. Tak pred startom ho zapalia, aby nevybuchol pri starte motora, a az potom spustia motory rakety. Hovorili to vo videu 🙂

Falcon 9 spaluje petrolej a neunika.

Jirka
Jirka
5 let před
Odpovědět  dfxxfd

Aha, chápu, tzn. vypálí to co uniklo a pak zažehnou motory. Rozumím a děkuji.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Jirka

Přesně, jak píše pan dfxxfd. Detailněji je to vysvětleno v tomto anglicky namluveném videu – https://www.youtube.com/watch?v=i-zmptK7PDE

Jirka
Jirka
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Diky za video,uz tomu zcela rozumim.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Jirka

To mám radost, že jsme mohli pomoct. 😉

Dan
Dan
5 let před
Odpovědět  Jirka

U Falconu 9 to je jasné, jde o kerolox, obě složky jsou v porovnání s kapalným vodíkem docela teplé (-186 °C kyslík, u F9 navíc podchlazený) a mají rozumně velké molekuly, aby neprosakovaly nádrží a netěsnostmi ven.

Ale proč se tak neděje u hydroloxové Ariane 5? Napadá mě, že Vulcain má třetinový tah oproti RS-68A (a je sám proti třem na Delta IV Heavy), takže odpařeného zbytkového vodíku tam zřejmě bude akceptovatelné množství.

Neví někdo, jak to je ve skutečnosti?

Petr Dohnal
Petr Dohnal
5 let před

Dobrý den, reaguji na pravý sloupec. Není to raketa Jilin, ale Ťi-lin. Nemáte zač.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Petr Dohnal

Dobrý den, všechny zdroje o družici píší jako o Jilin. Název Ťi-lin neuvádí žádný zdroj.

Petr Dohnal
Petr Dohnal
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Družici a ne raketu. Omlouvám se.

Čínština nepoužívá latinku, takže je potřeba to přepsat do latinky. K tomu se používá transkripce. Každý jazyk má svou. Jilin je anglická, česká je Ťi-lin. Už jsem viděl několikrát, že s čínskou transkripcí dost bojujete.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Petr Dohnal

Jo takhle, Vy jste nám pomohl s transkripcí, to jste moc hodný, z první zprávy jsem nepochopil, jak to myslíte. Děkujeme za upozornění, opravím to.

Roman Vyhnánek
5 let před
Odpovědět  Petr Dohnal

Problém je v tom, že většinou se k nám z čínštiny dostávají informace přecezené přes angličtinu (resp. pinyin) a (pokud vím) neexistuje úplně jednoduché pravidlo přepisu této transkripce do té české.
Já asi zůstanu u té anglické transkripce, mimo případy, kdy se jedná o obecně v češtině používané přepisy jmen. Jinak bych se zbláznil.
Jak by byla sonda Chang’e – asi Čange, lunární vozítko Yutu – snad Jutu, rakety Chang Zheng – nejspíše Čang Ženg?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Roman Vyhnánek

Já osobně se snažím používat tenhle konvertor. Ale souhlasím, že u obecně vžitých názvů jako je Tiangong, Chang’e nebo Yutu bych nechal anglickou transkripci. U menších družic by asi česká nevadila.

Pavel
Pavel
5 let před

Urcite se vypousti retranslacni druzice “tricet let pred novou generaci”?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Pavel

Ta věta má znamenat, že už třicet let funguje princip, že se před novou generací KH-11 vypouští nové retranslační družice. Myslím, že se to z té věty dá bez problémů pochopit.

Jakub Vanek
Jakub Vanek
5 let před
Odpovědět  Pavel

Oni pro utajení družice a její komunikace využívají pro komunikaci mezi špionážním satelitem a retranslační družicí pásmo 60GHz, pro které je atmosféra neprůchozí a tím se ze země nedá odposlouchávat.
Takže vše ve jménu utajení, jen ty hledači družic jim to kazí.
Na to už mají také metody, kdy se snaží dráhu často měnit a to nad oceánem, aby to nebylo vidět

DomoKun
DomoKun
5 let před
Odpovědět  Jakub Vanek

Wow, zajímavé informace… díky … 🙂

MilAN
MilAN
5 let před
Odpovědět  Jakub Vanek

Mohl bys ujasnit, jaký je rozdíl v utajení při změně dráhy nad oceánem a nad pevninou ?
A odkud je informace o změně drah družic KH-11 ?

A vzhledem k hmotnosti družic je jakákoliv změna natolik energeticky náročná, že přicházejí v úvahu jen malé změny ve výšce i rovině dráhy. A to při sledování satelitů není tak , že by mohl uniknout následnému sledování, byť amatérskými prostředky.

Dan
Dan
5 let před
Odpovědět  MilAN

Na pevnině je nedočkavých lovců družic přeci jenom víc, než uprostřed Atlantiku. Je dobré si uvědomit, že těch 250-350 km výšky je nic proti třeba 1500 km cesty od pevniny doprostřed oceánu.

MilAN
MilAN
5 let před
Odpovědět  MilAN

Asi si nerozumíme. To, že družice udělá manévr nad mořem nebo pevninou je naprosto jedno. V okamžiku manévru se stejně nedá nic zjistit, je k tomu potřeba, aby ta družice uletěla nějakou dráhu, a je celkem jedno, jestli to bude 1/5 nebo 1/2 oběhu. Takže teoreticky vzato, pro zjištění, že byl manévr proveden, by bylo skoro vhodnější, aby to bylo nad mořem nebo nad pevninou daleko od nás. Ten původní argument nedává moc smysl.

https://kosmonautix.cz/2019/01/21/nova-tajna-druzice-je-na-nezvykle-draze/