sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Bratislava přivítá konferenci o kosmonautice

20. března proběhne v Bratislavě (Turbínová 13) VytahConf, akce která si pro návštěvníky připravila celou řadu zajímavých hostů, kteří se podílejí na kosmonautice. Veřejnost bude mít možnost sledovat aktuální trendy v tomto oboru a některým z nich se třeba podaří získat i práci v této oblasti. Organizátoři zajistili třeba slovenského astronauta Ivana Bellu, kosmického architekta Tomáše Rouska, nebo Jána Baláže, který se podílel na misi sondy Rosetta. Hosté však budou i zahraniční. Namátkou můžeme jmenovat třeba Les Johnsona, vědce z NASA a futurologa. Evropskou kosmickou agenturu bude zastupovat třeba Christophe Lasseur, šéf projektu MELiSSA.

Bližší informace o akci najdete na jejím oficiální webu, nebo na Facebookové události. Lístky zajistíte na této stránce. „Pro návštěvníky bude určitě zajímavé mít šanci potkat na jednom místě špičkové evropské vědce, manažery a další lidi, kteří se již naplno věnují rozvoji vesmírných aktivit, které lze poměrně jednoznačně označit jako budoucnost. Na VytahConf. se dozvědí, jaká je budoucnost udržitelného života ve vesmíru, třeba farmaření ve stavu beztíže, nebo také jak se sami můžou zapojit do tvorby softwaru nebo hardwaru, případně najít práci u některé z firem v oblasti, a uplatnit se a rozšířit lidské obzory a šance k dlouhodobému přežití našeho druhu. Náš šéf Adam Gala ještě dodává, že je dost cool na nějaké party vyhlásit, že moje družice právě přelétla nad našimi hlavami, i když jste na ni navrhovali třeba jen šroubek,” říká spolutvůrce konference Matěj Michlík.

Zdroje informací:
http://www.vytahconf.com/
https://www.facebook.com/events/2174592686134025/
https://vytahconf.eventbrite.com/
https://dennikn.sk/…tazke-jednoduchsie-je-starat-sa-o-zivot-na-zemi/
https://www.esa.int/Our_Activities/Space_Engineering_Technology/Melissa

Zdroje obrázků:
http://temporary.pkart.cz/vytah-conf-black.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Gabriel
Gabriel
5 let před

To vazne? Ceny listkov od 170 do 370 eur? 🙂

To je vysmech a trapna vec, typicke pre slovensku zlodejsku zberbu!!!

Tam to bude narvane :)))

Petr
Petr
5 let před
Odpovědět  Gabriel

No, ja uz treba zjistuju, jestli mam misto v kalendari

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Gabriel

Prosím, na podobná silná slova tu opravdu nejsme zvyklí.
Cena odpovídá kvalitě pozvaných hostů. Sehnat je určitě nebylo snadné.

Gabriel
Gabriel
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Prepacte, nemyslim, ze su to silne slova vzhladom na slovenske pomery.

To nie je utok na vas, kosmonautix podobne ako osel a vsetkych zainteresovanych okolko si nesmierne vazim, robite to dobre!

To bol utok na slovenske pomery! A snad sa tam neobjavia aj prizivnici z skCUBE, hodnota projektu milion eur a taku kocku poskladaju ziaci strednej skoly.
(chyba grcajuci smajlik). To je ten vysmech a hanba Slovenska, dotuju sa nezmysly a robia z toho velke veci, a pritom je to o nicom, s vedou to nema nic spolocne.

V ramci popularizacie vedy, v tomto pripade kozmonautiky by to malo byt pristupne vacsine, ti smejdi si natahali dost v ramci dotacii a nemaju hanbu pytat dost vysoke vstupne. Cele zle! Budte rad pan Majer, ze nepoznate slovenske pomery!

S priatelskym pozdravom

G.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Gabriel

Dovolím si vás upozornit na nepravdu, kterou jste napsal. SkCube disponovala několika velmi pokročilými systémy, na které mohou být její tvůrci hrdí. Nepodceňujte ji jen proto, že je to cubesat. Ano, některé cubesaty se dají postavit Vámi popsaným způsobem, ale SkCube disponovala hned několika systémy, které její tvůrci sami vyvinuli. Rozhodně tedy není pravda, že by takovou družici postavili středoškoláci. Ti by zvládli složit cubesat z dílů, které se dají koupit na internetu. Ale SkCube byla mnohem složitější – byť je to na první pohled úplně stejná kostka. Ale její útroby jsou výrazně odlišné.

Gabriel
Gabriel
5 let před
Odpovědět  Gabriel

Nechajme to tak pan Majer, ale milion eur za kocku??? Podobne sa dotuju nezmyselne lietajuce auta, superpocitac Aurel 10x drahsi ako ten v Brne, alebo Ostrave a ani nie je na elektrinu, hanba Slovenska, skoda sa rozculovat. Byt to v mojej pravomoci tak radsej dotujem portaly vasho typu, vy robite tu skutocnu sluzbu spolocnosti, vy by ste si tie peniaze zasluzili daleko viac. Dakujem, ze ste a prajem vsetko dobre.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Gabriel

Děkuji, že nám tak přejete, opravdu si toho vážím. Ale co se ceny kosmické techniky týče, tak upřímně řečeno cena SkCube byla ve srovnání s jinými cubesaty ještě malá. A to jsou pořád celkově cubesaty výrazně levnější než klasické družice – u nich se bavíme o minimálně desítkách, častěji stovkách milionů dolarů či euro. Vím, vymyká se to měřítkům běžných lidí, ale v kosmické technice je představuje milion euro velmi dobrou cenu.

Gabriel
Gabriel
5 let před
Odpovědět  Gabriel

Ta kocka im nefungovala ani tyzden, ohanali sa vlastnym softwarom, neviem na com to postavili, moj typ opensource a linuxove jadro. Mimochodom su skutocne lepsie cubesaty z dielni strednych skol od USA po Indiu za zlomok ceny. Na temu skCube sa vzdy strhavali burlive diskusie, lebo dostali od danovych poplatnikov, nema zmysel sa k tomu vracat. Z mojho pohladu propaganda, podobne ako spominane dotacie pre lietajuce auta. Podobne sa kradne na IT zakazkach, to su tie pomery u nas. Skutocni vyvojari moc z toho nemaju, bohatnu ini, co uz. Nech sa dari pan Majer!

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Gabriel

Bohužel bývá v těchto diskusích bouřlivá atmosféra, protože lidé velmi často komentují něco, o čem mají málo informací. Jejich nedostatek pak nahrazují domněnkami a emocemi a to není dobrá cesta. V první řadě rozhodně není pravda, že SkCube fungovala ani ne týden. Fungovala přesně 569 dní. Z toho některé systémy bez jediného výpadku či anomálie. Během své činnosti družice poslala na Zemi více než milion datových paketů a reagovala na 544 povelů ze Země. CZ 21 naplánovaných experimentů se nám podařilo uskutečnit 19. To jsou jasná fakta, nikoliv dojmy. Vím, veřejnost se většinou dozví jen o těch problémech a pak jsou z toho mylné úsudky. My ale měříme všem férově. Komu čest, tomu čest. a tvůrci SkCube si ji zaslouží. My Češi jsme na ni hrdí stejně jako na náš VZLÚSat-1 – byť SkCube není naše a nepodíleli jsme se na ní. Přesto Slovákům jejich úspěch přejeme. Je smutné, že lidé nedokáží ocenit její význam a místo toho věří nepravdám.

Richard
Richard
5 let před

To je fakt total bullshit to vstupne 😀 😀 Lidi ze space industry a ESA muzete potkat na jinych akcich zcela zdarma nebo za pakatel…

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Richard

To ano, můžete, ale sehnat nemalý počet významných lidí na jedno místo něco stojí.

Richard
Richard
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Musim s Vami vyjimecne nesouhlasit Dusane. Je spravne, ze o akci informujete. Ale je take spravne, ze se organitatorum dostane zpetne vazby. Ne vse co se tyka vesmiru je nutne hned nekriticky obdivovat. Takove vstupne je za jednodenni akci zkratka neospravedlnitelne i vzhledem k tomu, ze krome QinetiQ nejsou prakticky zastoupeni zadni velci hraci.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Richard

Nemám přehled o cenách jiných akcí a proto nemohu srovnávat. Mám ale pochopení pro organizátory všeho druhu, protože vím, že zajištění zdárné akce, navíc pokud má mít určitou úroveň, se nedělá snadno. Ale jak říkám, nemám srovnání s jinými srovnatelnými akcemi.

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Vstupné určitě může být úměrné významu akce a také tomu, kdo se zúčastní. Zde jsou jistě v oboru kosmonautiky zajímavé osobnosti, ale za minimálně 4300 Kč za jeden den nestojí. Nicméně je v pořádku, že informujete. ať se každý rozhodne sám.

Jirka Hadac
Jirka Hadac
5 let před
Odpovědět  Spytihněv

To je soucasti vstupneho i let balonem? Boha, tak to je mazec, to je fakt moc.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Jirka Hadac

Pravda, levné to není. Ale odpovídá to kvalitě hostů.

Miloš
Miloš
5 let před

Prepáčte!!! Niekedy je lepšie takéto články neuverejnovať. Lebo my Slováci z nich vyjdeme ako úplní idioti. Čo netvrdím, že nie sme. Ale na čo to viac zdôrazňovať. Ďakujem!!!

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Miloš

Myslím, že za pořádání podobně významné konference se stydět nemusíte.

havran
havran
5 let před
Odpovědět  Miloš

Kto ma byt tym idiotom, usporiadatel, ucastnik, host, alebo nebodaj ten, kto propaguje takuto konferenciu?
Drzim palce vsetkym zainteresovanym, nech to dobre dopadne 🙂

Roman Vyhnánek
5 let před

Nepojedu tam, stejně jako na zápas Česko – Švědsko 10. května do Bratislavy (lístek za 4 598 Kč), ale věřím, že jsou lidé, kterým se jedno nebo druhé vyplatí. Obojí je vrcholná událost a ceny jsou podobné…

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpovědět  Roman Vyhnánek

No je to balík… Ale už je v podstatě vyprodáno.

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpovědět  Spytihněv

Pro jistotu dodávám (kdyby to o tom vyprodání četl někdo izolovaně bez kontextu), že se jedná o vyprodaný hokejový zápas 🙂 🙂

Miro Macko
Miro Macko
5 let před

Tu v Bratislave az prilis casto zazivame „svetove“ akcie, ktore su svetove len svojimi cenami a organizacne su na urovni dedinskej zabavy. A teda toto nepisem o tejto konkretne akcii, mozno to naozaj stoji za tie peniaze, len vysvetlujem, preco sa tu zbehlo hned niekolko prispevkov o vyske vstupneho.

Miloš
Miloš
5 let před
Odpovědět  Miro Macko

Áno pán Macko. Presne toto som mal aj ja na mysli v mojom predchádzajúcom príspevku. Slovne spojenie „útok na naše úspešné predsedníctvo“ pozná na Slovensku snáď každý.

Cateye
Cateye
5 let před

Podle dobře informovaných zdrojů oznámí na akci Slovenská agentura pro mimozemský styk vypuštění kapsule Posol 🙂

https://kosmonautix.cz/2019/01/15/bratislava-privita-konferenci-o-kosmonautice/