Čína zveřejnila velmi povedené video z přistání na odvrácené straně Měsíce. Zdroj
11. ledna 13:52
Slingshot Aerospace
Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.
Moc pěkný video, překvapilo mě, jak před přistáním nějakou dobu sonda visela na jednom místě, jak kdyby přemýšlela, kam to posadí – myslíte, že je to možné, automatická analýza obrazu nebo rozhodnutí operátora na Zemi? A nakonci to docela solidně rychle zanořil do rigolitu 🙂
Bohužel nejsou podrobnosti známé a lze pouze spekulovat. Řekl bych však, že přistání bylo spíše autonomní.
Ano, plně autonomní.
Podrobností je známych docela dosť. Budem citovať pekne skompletizovaný opis z fóra od užívateľa ptpc, ktoré si asi Karel nevšimol: „Samotný pristávací manéver trval 12 minút. Oproti sonde Chang´e 3 bola pristávacia oblasť 8x menšia. Raketový motor znížil rýchlosť sondy z 1,7 km/s až na nulu. Vo výške dvoch kilometrov sonda zastavila klesanie a vyhodnotila kde sú veľké prekážky (hory, krátery). To isté sa zopakovalo vo výške 100 m, len s tým rozdielom že išlo o pomerovo menšie nerovnosti. Potom už sonda plynulo klesala až do výšky 2 m, kde vypla motor a nohy absorbovali náraz na povrch. Všetko prebiehalo v automatickom režime. Retlanslačná sonda Queqiao len prenášala dáta na Zem.“
Děkuji za doplnění. Komentáře na fóru jsem si opravdu nevšiml.
Super, díky za info
Super video!
Dobre to tam polozili 🙂
To jste vystihl naprosto přesně. 🙂
Pěkné. U čtyřky to vidíme asi až teď, ale přistání Chang’e 3 bylo takto vysíláno v přímém přenosu.
To oni aby nedej bože neukazovali světu v přímém přenosu, jak se jim nedej bože rozpadne nosič.
I tak chválím, video je to pěkné.