Čína zveřejnila velmi povedené video z přistání na odvrácené straně Měsíce. Zdroj
11. ledna 13:52
Dlouhý pochod 10
Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.
Moc pěkný video, překvapilo mě, jak před přistáním nějakou dobu sonda visela na jednom místě, jak kdyby přemýšlela, kam to posadí – myslíte, že je to možné, automatická analýza obrazu nebo rozhodnutí operátora na Zemi? A nakonci to docela solidně rychle zanořil do rigolitu 🙂
Bohužel nejsou podrobnosti známé a lze pouze spekulovat. Řekl bych však, že přistání bylo spíše autonomní.
Ano, plně autonomní.
Podrobností je známych docela dosť. Budem citovať pekne skompletizovaný opis z fóra od užívateľa ptpc, ktoré si asi Karel nevšimol: „Samotný pristávací manéver trval 12 minút. Oproti sonde Chang´e 3 bola pristávacia oblasť 8x menšia. Raketový motor znížil rýchlosť sondy z 1,7 km/s až na nulu. Vo výške dvoch kilometrov sonda zastavila klesanie a vyhodnotila kde sú veľké prekážky (hory, krátery). To isté sa zopakovalo vo výške 100 m, len s tým rozdielom že išlo o pomerovo menšie nerovnosti. Potom už sonda plynulo klesala až do výšky 2 m, kde vypla motor a nohy absorbovali náraz na povrch. Všetko prebiehalo v automatickom režime. Retlanslačná sonda Queqiao len prenášala dáta na Zem.“
Děkuji za doplnění. Komentáře na fóru jsem si opravdu nevšiml.
Super, díky za info
Super video!
Dobre to tam polozili 🙂
To jste vystihl naprosto přesně. 🙂
Pěkné. U čtyřky to vidíme asi až teď, ale přistání Chang’e 3 bylo takto vysíláno v přímém přenosu.
To oni aby nedej bože neukazovali světu v přímém přenosu, jak se jim nedej bože rozpadne nosič.
I tak chválím, video je to pěkné.