SpaceX uzavře mimořádný rok unikátní misí

Rok 2018 bude pro firmu SpaceX nejúspěšnějším v její historii. Překonala totiž vloni ustanovený rekord 18 startů za rok a momentálně má na svém kontě 20 vypuštěných misí, mezi kterými najdeme i nejsilnější raketu současnosti, Falcon Heavy. Ale dnešní díl nebude o statistikách (ty nás čekají až za pár týdnů v novém díle seriálu StatistiX), ale o poslední misi, kterou má SpaceX naplánovanou na letošní rok. Rozhodně se máme na co těšit, protože Falcony touto misí vstoupí na další nové pole.

Ve čtvrtek 13. prosince se vydala raketa Falcon 9 tvořená prvním a druhým stupněm na floridskou rampu 40, aby zde podstoupila tradiční sérii předstartovních simulací, které mají prověřit vzájemnou kompatibilitu rampy a rakety. Falcon byl vztyčen do vertikální pozice a protože zkoušky neodhalily žádný nepřekonatelný problém, mohlo dojít ke statickému zážehu devíti motorů na prvním stupni. Ve střední Evropě byla hluboká noc, když SpaceX tweetovala o úspěšném zážehu a oznámila i termín startu.

Z rakety se v dalších hodinách odčerpalo palivo, aby mohla být sklopena a převezena do montážní haly. Tady na ni čekalo připojení aerodynamického krytu s nákladem a právě v něm je unikátnost celé mise. SpaceX má totiž vynést první exemplář nové generace amerických navigačních družic GPS. Mise proto nese označení GPS IIIA-01 – zkratka GPS je jasná, IIIA značí vývojovou řadu a 01 symbolizuje první exemplář této řady. Plány do budoucna počítají s tím, že verze IIIA bude obsahovat 10 družic, které mají být vynesené do roku 2023, přičemž u šesti z nich již jsou přidělené nosiče. Družici GPS IIIA-02 vynese příští rok v dubnu Delta IV M+ (4,2), ale jinak všech ostatních pět zatím domluvených startů proběhne pod hlavičkou SpaceX.

Družice GPS IIIA-01 alias Vespucci před uzavřením aerodynamického krytu.

Družice GPS IIIA-01 alias Vespucci před uzavřením aerodynamického krytu.
Zdroj: https://www.teslarati.com

Takto masivní vstup na scénu je skutečně úctyhodný a můžeme jej považovat za další z řady důkazů o tom, jak SpaceX mění trh. Až doposud měly na vynášení navigačních družic monopol rakety Delta a Atlas v nejrůznějších verzích a konfiguracích. Jelikož však SpaceX získala od letectva potřebnou certifikaci, mohla se začít ucházet o tyto lukrativní zakázky. Není tajemstvím, že do prvního „souboje“ se firma United Launch Alliance provozující rakety Delta IV a Atlas V ani nepřihlásila. V dalších to sice zkusila, ale jak jsme uváděli výše, Muskova firma měla ve většině případů navrch.

Systém GPS se musí neustále modernizovat, aby reagoval na technický pokrok a na nové požadavky zákazníků. Součástí této modernizace je i nastupující nová generace GPS IIIA, kterou však při vývoji potkala značná zpoždění, vždyť původně měl být první exemplář připraven ke startu už před čtyřmi lety. Každá družice stojí zhruba 524 milionů dolarů v cenách roku 2014 a oproti předchozím verzím má umožňovat zvýšení přesnosti lokalizace místa na jeden metr, což je třikrát lepší výsledek než u minulých verzí. Zlepšit se má i životnost – ze 7,5 na 15 let.

Tyto družice jsou navrženy a vyrobeny firmou Lockheed Martin, která v roce 2008 vyhrála kontrakt za 3,6 miliardy dolarů. Družice vznikají na základě platformy A2100, přičemž o výrobu palivových nádrží a tlakových nádob pro palivový systém se stará společnost Northrop Grumman (dříve Orbital ATK), která využívá vysokopevnostních lehkých kompozitních materiálů. Každá družice je vybavena osmi výklopnými anténami.

Družice GPS IIIA-01 dorazila na konci srpna na Floridu.

Družice GPS IIIA-01 dorazila na konci srpna na Floridu.
Zdroj: https://media.defense.gov

Necelé čtyři tuny vážící družice s přezdívkou Vespucci dorazila na Kennedyho středisko na konci srpna a čekala zde několik měsíců než letectvo prošlo se SpaceX všechny administrativní záležitosti. Zástupci letectva chtěli mít jistotu ohledně nové verze Falconu 9 Block 5. 7. prosince byla družice uzavřena do aerodynamického krytu a po dokončení statického zážehu bylo možné přikročit i k dalším krokům vstříc startu.

Aerodynamický kryt Falconu 9 s družicí GPS IIIA-01.

Aerodynamický kryt Falconu 9 s družicí GPS IIIA-01.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Po připojení aerodynamického krytu k raketě proběhne opět celá řada zkoušek a kontrol – pokud neodhalí žádnou chybu a pokud bude příznivé i počasí, zamíří Falcon na startovní rampu číslo 40 podruhé. Start je momentálně plánován na úterý 18. prosince v 15:11 našeho času, přičemž startovní okno trvá 26 minut. To vzhledem k systému, který SpaceX používá k tankování Falconu znamená, že je k dispozici vlastně jen jeden pokus o start. Pokud by došlo k odkladu, náhradní termín je stanoven na další den.

První stupeň této rakety má výrobní označení B1054 a jedná se o jeho první použití. Na první pohled však zaujme absencí přistávacích nohou a roštových kormidel. SpaceX se při této misi nebude vůbec pokoušet o jeho záchranu. Důvodem je žádost zákazníka, tedy amerického letectva, který požadoval maximální výkon nosné rakety. Půjde o vůbec první exemplář Falconu 9 z vývojové verze Block 5, který se nepokusí o přistání. Spekulovalo se o možnosti záchrany aerodynamického krytu, ale loď Mr Steven vybavená velkou sítí je stále v přístavu u Los Angeles na západním pobřeží, kdežto Falcon startuje z Floridy na pobřeží východním. Tento start tedy bude bez jakéhokoliv pokusu o záchranu čehokoliv *. Atraktivita nákladu a význam celé mise však tuto slabinu s přehledem vyváží.

Samotný letový profil této mise je zatím obestřen lehkou nejistotou. Družice GPS ze starší vývojové verze IIF musely být vyneseny raketami přímo na finální dráhu – ta je kruhová a nachází se ve výšce 20 200 kilometrů, přičemž je vůči rovníku skloněna o 55°. Nová generace navigačních družic však má být vybavena pohonným systémem, který umožní zakulatit oběžnou dráhu. Z toho by vyplývalo, že vynesení družic řady IIIA budou vyneseny na eliptickou dráhu a samy pak zážehy v nejvyšším bodě vytáhnou nejnižší bod nahoru.

GPS IIIA-01 pod aerodynamickým krytem.

GPS IIIA-01 pod aerodynamickým krytem.
Zdroj: https://www.teslarati.com/

Ve své podstatě by šlo o stejný princip, jaký se používá při vynášení družic na dráhu přechodovou ke geostacionární, jen s tím rozdílem, že zde by nejvyšší bod elipsy ležel o zhruba 16 000 kilometrů níže. Pak se ale nabízí otázka, proč by letectvo chtělo po SpaceX maximální výkon rakety. Samozřejmě, můžeme spekulovat o jakési prvotní opatrnosti nového zákazníka, ale pro Falcon 9 by neměl být problém doručit čtyřtunovou družici na dráhu 200 × 20 200 se sklonem 55° i kdyby se první stupeň pokusil o přistání.

Nabízí se tedy možnost, zda Falcon nevyužije nějakou hybridní možnost. Po zážehu, který by dráhu protáhnul do elipsy, by sestava vystoupala do nejvyššího bodu, kde by se horní stupeň zapálil podruhé a lehce tak povytáhnul nejnižší bod dráhy. Družice by se následně oddělila a pro zakulacení dráhy by spotřebovala méně paliva. Ale jde čistě jen o mou soukromou spekulaci. Nechme se tedy překvapit, jak tomu bude ve skutečnosti. SpaceX několik hodin před startem vydává press-kit, ve kterém je kromě loga mise i přesná časová osa harmonogramu startu. Start samotný bychom Vám pak samozřejmě chtěli nabídnout v rámci našeho živě a česky komentovaného přenosu.

* EDIT 15.12. 17:40
Jak uvedl v komentáři Radovan Kubrt, mělo by při této misi dojít k vylovení aerodynamického krytu z hladiny. K dosednutí krytu má dojít cca 270km východně od Morehead City.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/
https://www.airforce-technology.com/
https://space.skyrocket.de/

Zdroje obrázků:
https://www.teslarati.com/wp-content/uploads/2018/12/GPS-III-01-prep-USAF-6.jpg
https://www.teslarati.com/…Falcon-9-encapsulation-120718-Lockheed-Martin-3.jpg
https://media.defense.gov/2018/Aug/23/2001957978/-1/-1/0/180820-F-ZZ999-101.JPG
https://pbs.twimg.com/media/DuGQY6VWwAAmCMM.jpg
https://www.teslarati.com/…Falcon-9-encapsulation-120718-Lockheed-Martin-4.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

22 komentářů ke článku “SpaceX uzavře mimořádný rok unikátní misí”

 1. David R. napsal:

  Nabízím (s omluvou) mírně spekulativní vysvětlení rozporu mezi udanou hmotností nákladu a záměrem nepřistávat. GPS je dosti strategická záležitost. Skutečná hmotnost družice může být vyšší, než se píše, a utajení tohoto údaje může mít vojensko-strategický význam. Ze zvýšené hmotosti by bylo možné vyvodit například to, že družice je nově dovybavena nějakým systémem pasivní nebo i aktivní ochrany proti úmyslnému zničení (laserem apod.). Pokud by první stupeň přistával, kdokoli (Čína, Rusko…) si může hmotnost dost přesně spočítat. Když ale stupeň nepřistane, nikdo skutečnou hmotnost družice nezjistí.

 2. Michal Lenc napsal:

  Říkám si, proč si pro tyto účely nenechali pár Falconu BLock 4, které nechali napadat do moře. Mohli je použít na tyto těžké náklady. Plus mě napadá, říkali že místo zahození blocku 5 se vyplatí použít Falcon Heavy. Myslíte, že jej nepoužijí kvůli certifikacím?

 3. tonda napsal:

  Tak aspoň by mohli zachránit kryty,nechat spadnout do vody a vylovit,to už jim jde a údajně voda nevadí,aby ten start nebyl tak fádní,ne?!

 4. georgoo napsal:

  Urcite sa to uz niekto pytal, ale nikde som si to nevsimol. Co su tie panely z vnutornej strany krytov ? Predpokladam, ze je to izolacia ?

 5. Kamil napsal:

  K přesnosti GPS: ten metr je s ručním přijímačem a v reálném čase. K přesnějším měřením např. v geodézii se používá buď delší měření na jednom bodě, nebo souběžné měření na více bodech, kdy u některých známé přesné souřadnice a neměří se tak vzdálenosti od družic, ale jen od bodů vzdálených jen pár kilometrů. Teď v ČR i v celé střední Evropě funguje systém stanic, které měří GNSS permanentně a vysílají přes GSM korekce, takže se dá měřit s centimetrovou přesností v reálném čase. Cena takových aparatur je ovšem nad 100 tisíc.

  • MartinH napsal:

   Jen doplním, že při přesném geodetickém měření se nepoužívá kódové měření, ale měří se fázově a to dokonce na 2 frekvencích. Nepoužívá se jen americká GPS ale nejčastěji GPS + GLONAS, u novějších aparatur ještě navíc i Galileo a Bejdů (nevím teď jak se to přesně píše a jsem línej si to dohledat). Více systémů se používá proto, protože je vždy lepší mít měření na více družic. Použití referenční stanice má i tu výhodu v tom, že vás neovlivní případné snížení přesnosti armádou (takzvané zakódování GPS), toto znepřesnění se totiž dělá tak, že se zavede pseundonáhodná chyba v časovém kódu. Tím že máte ale pevnou referenční stanici na známých souřadnicích tak tato chyba na měření nemá vliv, je totiž stejná jak na GNSS aparatuře kterou měříte, tak i na referenční GNSS stanici a jednoduše se odečte.
   Sítí referenčních stanic na našem území funguje nezávisle na sobě hned několik:
   1) CZEPOS – státní
   2) VRS-NOW
   3) TopNET
   4) GEOORBIT
   jejich služby jsou však placené a pohybují se v rozmezí 1-2 Kč/min.
   Není pravda že by se neměřila vzdálenost od družic ale jen od referenční stanice, měření probíhá vždy od družic, jen se to počítá tak jako by se měřil vektor (ne délka, ale opravdu vektor i se svou směrovostí) od referenční stanice. V principu to funguje tak, že referenční stanice stojí na pevném bodě a měří svojí polohu s chybou v řádech metrů. Druhá GNSS aparatura (ta co máme v ruce a něco s ní měříme) také určuje svojí polohu s chybou v řádech metrů. Fígl je ale v tom, že za chybu může především vliv atmosféry a pokud jsou oba přímače dostatečně blízko (v řádech kilometrů), je vliv atmosféry na oba přístroje téměř totožný. No jo, ale co je to téměř? No to téměř nám udělá ten centimetr. Ta referenční stanice nám vlastně v reálném čase měří aktuální chybu (velikost a směr nepřesnosti) a přes internet, nebo rádiem posílá korekce do GNSS příjmače co máme v ruce.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.