Český vesmírný týden

Napadlo Vás už, že rok 2018 je pro české kosmické aktivity mimořádný? Právě letos totiž nastává hned několik výročí, která jsou navíc pěkně kulatá. Mezi nejvýznamnější milníky patří 40 let od startu (a návratu) prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka, nebo 10 let od vstupu našeho státu do Evropské kosmické agentury. V Praze a v Brně se proto od zítřka do 18. listopadu rozběhne řetěz akcí, které cílí jak na odbornou, tak i laickou veřejnost. Tento program nese název Czech Space Week a jeho úkolem je rozšířit povědomí široké veřejnosti o kosmických aktivitách a ukázat, že kosmonautika je přínosná i pro běžného člověka. V tomto článku najdete výběr některých akcí – jejich kompletní seznam najdete na webu akce.

Jsem zástupce veřejnosti

Den otevřených dveří Astronomického ústavu AV ČR

Den otevřených dveří Astronomického ústavu AV ČR
Zdroj: http://www.czechspaceyear.com

Pak by Vás mohlo zajímat, že od pátku 9. listopadu do neděle 11. listopadu budou na pražském pracovišti Astronomického ústavu AV ČR probíhat Dny otevřených dveří. Organizátoři pro návštěvníky připravili naučnou stezku, která zájemce provede třemi ústavy, dále zde budou probíhat přednášky a pokud bude přát počasí, nebudou chybět ani prohlídky noční oblohy. Tato akce je vhodná i pro rodiny s dětmi a pokud Vás zaujala, vyražte na adresu Oddělení galaxií a planetárních systémů, Praha – Spořilov (Boční II č. 1401). Detailní program včetně registrace na některé bloky najdete zde.

V Brně proběhne 15. listopadu neformální snídaně se ženami, které se rozhodly spojit svůj život s vesmírem. Na akci se návštěvníci dovědí jejich příběhy, které všechny souvisí s vesmírem, ale jejich spektrum je hodně široké – od vědy, přes psychologii až po práva. Snídaně proběhne v sídle firmy S.A.B. Aerospace (Podnikatelská 2902/4, Královo Pole). Registrovat se můžete zde.

O filmu First man jsme již na našem webu psali. V rámci související akce Space Night je připravena projekce tohoto filmu, po kterém bude následovat diskuse s odborníky. Řeč bude o současnosti, ale i o minulosti letů do vesmíru. Promítání je připraveno na 16. listopadu od 18:00 na adrese Kino Pilotů, Praha (Donská 168/19). Lístky jsou k dispozici zde.

Jsem student

Space Application Hackathon

Space Application Hackathon
Zdroj: http://www.czechspaceyear.com

Pak by Vás mohl zaujmout Space Application Hackathon, který bude probíhat 9. a 10. listopadu. Studenti, ale i zástupci start-upů obětují spánek a místo něj se budou snažit přijít s co nejlepším řešením například na téma vesmírné navigace, nebo kosmických technologií. Akce proběhne v sídle pražské firmy IBM, (V parku 2294/4) a registrovat se můžete zde.

Další zajímavá akce, která cílí na studenty, nese název Job fair, tedy jakýsi trh pracovních míst. Hledáte zaměstnání v kosmickém průmyslu? Pak je tato akce přesně pro vás – cílovou skupinou jsou studenti i mladí profesionálové / absolventi škol. V kosmonautice se neuplatní jen inženýři a IT specialisté. Tento průmysl je velmi široký a zbystřit by měli i absolventi přírodovědných, technických, ekonomických, právních, společenskovědních i dalších oborů. Své budoucí zaměstnání můžete najít 14. listopadu v Brně. Místem konání bude Hvězdárna a planetárium Brno, Brno – střed (522/2 Kraví hora). Registrovat se můžete zde.

Jsem zástupce firmy

14. listopadu proběhne v Brně Czech Space Industry Day, tedy den plný nových technologií. Prezentovat zde budou přední firmy a instituce, které se v České republice podílí na vesmírném výzkumu. Jde o jakýsi specializovaný veletrh, který se v České republice ještě nikdy nekonal. Ale nepůjde jen o představení firem. Nachytané jsou semináře, workshopy, konference a mnoho dalších doprovodných akcí. Czech Space Industry Day má hned několik úkolů – jednak by měl propojit kosmické firmy, ale měl by pomoci i k tomu, aby se do kosmických aktivit zapojily i firmy z jiných sektorů. Místem konání bude opět Hvězdárna a planetárium Brno, Brno – střed (522/2 Kraví hora) a registrace je možná zde.

Pamatujte, že výše zmíněné akce jsou jen výběrem z velkého množství projektů, které se v dalších dnech rozběhnou. Pokud byste se chtěli dozvědět i o akcích, které se do našeho souhrnu nedostaly, navštivte web http://www.czechspaceyear.com/.

Zdroje informací:
http://www.czechspaceyear.com/

Zdroje obrázků:
http://www.czechspaceyear.com/wp-content/uploads/2018/03/czech_space_year_white.png
http://www.czechspaceyear.com/…nxskcaibamz3em732lp0ls5tywvovj3ne7vogmkqyw.jpg
http://www.czechspaceyear.com/…/2018/11/Space-Application-Hackathon-1-640×305.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Český vesmírný týden”

  1. Štěpán napsal:

    Tento článek mě trochu změnil život…díky 🙂

  2. bill napsal:

    Brno je na druhém konci D1… ne prostě ne i kdyby se mi měl podepsat do památníčku Koroljov! Toto úterý na D1 Brno-Praha hned tak z hlavy nedostanu. :/

  3. Štěpán napsal:

    tak nevím zda je to přímo pro mě, ale přihlásil jsem se na všechno v  Brně. Snad nikomu nebudu vadit na tom pro firmy

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.