Tajemný nafukovací „bazén“ od SpaceX

Na našem webu se snažíme přinášet v článcích odpovědi na nejrůznější otázky, či rekapitulovat události v nějakém kosmonautickém směru. Dnes to však bude trochu jiné. Budeme se totiž věnovat něčemu, u čeho přesný účel neznáme. Domníváme se však, že samotné spekulování o daném systému může být pro naše čtenáře zajímavé. Oč vlastně jde? V přístavu o Los Angeles na západním pobřeží kotví loď Mr. Steven, která se snaží zachytávat aerodynamické kryty, ale kousek vedle ní se na vodě houpe konstrukce, která připomíná hodně zvětšený nafukovací dětský bazének.

Má být tato konstrukce rozměrovou a hmotnostní maketou lodi Crew Dragon?

Má být tato konstrukce rozměrovou a hmotnostní maketou lodi Crew Dragon?
Zdroj: https://cdn.teslarati.com

Web Teslarati vydal článek, podle kterého by do této konstrukce měla přistát kabina lodi Crew Dragon při návratu z nepilotované mise DM-1. Důvodem má být snaha o zabránění kontaktu s mořskou vodou a díky tomu zkrácení času do dalšího použití. Kabina z této mise se má totiž použít pro zkoušku záchranného systému za letu rakety (tzv. In-flight abort test), ke kterému má dojít jen pár měsíců po DM-1. Možnost takového využití se však zdá poměrně nepravděpodobná.

Nafukovací konstrukce by měla mít průměr zhruba třicet metrů, ale Crew Dragony budou přistávat na klasických kruhových padácích, které se dají ovládat mnohem hůře než ty, na kterých klesají aerodynamické kryty. Zamířit s několikatunovou lodí na takto malý cíl by vyžadovalo extrémní úsilí, které může pokazit jakýkoliv závan větru. K čemu tedy nafukovací konstrukce slouží? Pavel Vantuch z redakce webu ElonX nadhodil v diskusní skupině SpaceX CZ/SK na Facebooku možnost, že by bazének mohl sloužit pro přístup techniků k lodi. Karel Zvoník z naší redakce pak ve stejné diskusi spekuluje o tom, že se jedná o část nafukovacího hradu, který před několika měsíci sliboval Elon Musk k zachytávání aerodynamických krytů. Jaký je tedy skutečný účel této černo-červené nafukovací konstrukce tedy zatím nevíme. O rozměrech si můžete udělat dobrou představu z přiloženého videa.

Zdroje informací:
https://www.teslarati.com/

Zdroje obrázků:
https://cdn.teslarati.com/…/Berth-240-inflatable-072718-Pauline-Acalin-panoc.jpg
https://cdn.teslarati.com/…/08/Mr-Steven-Berth-240-080318-Pauline-Acalin-19c.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

53 komentářů ke článku “Tajemný nafukovací „bazén“ od SpaceX”

 1. Jirka napsal:

  RIP – Rapid Inflatable Pool.
  To se počká až bude kryt dostatečně nízko, vystřelí se na předpokládané místo dopadu, kde se nafoukne.

 2. Tomach napsal:

  Tak kdyz vsichni spekuluji tak si taky jednu spekulaci prihodim…. Zvlaste kdyz je to tu dneska povoleno 🙂
  Osobne si myslim ze na Crew Dragona to nebude, ze spise na kryt. Ai by mne neprekvapilo pokud by se snazili zachranit obe pulky, jednu klasicky lodi a druhou do tohodle „bazenku“.
  Vyhoda „bazenku“ je ze je lehky, tudiz by teoreticky stacilo ho dat za rychly clun (ci dva) a manevrovatenost je o rad lepsi nez s jakoukoliv mnohatunovou lodi. Kolik clunu a zda rizene lidmi ci na dalku jsou uz jen drobnosti.

 3. Petr napsal:

  Tak já odhaduji, že jde o přistávací plošinu pro část aerodynamického krytu F9. Váha a tvar krytu by odpovídaly. Ten kryt musí být schopen takového manévrování, aby to zvládl – představit si to umím. Tak schválně 😉

 4. BJ napsal:

  Jen úvaha.
  – kruhová základna, toto má (asi) někde stát, kdyby se to mělo „tahat“ je mnohem lepší elipsa
  – nemá to žádnou podlahu, je tam jen něco jako vrstva gumy (vlní se to dle vln), do toho nic těžkého nepřistane (a Dragon už vůbec ne, prošel by tím jako nůž máslem)
  – má to mnoho lan po obvodu, některá i leží uvnitř …až tam „něco“ přistane má se to asi přichytit
  – tažná lana nejsou přichycena nějak jednoduše, ale jsou na spodní přední části a je jich několik – to nepůjde jednoduše odpojit …typuji že to má někde i z lodí „stát a čekat“
  – teorie pro přístup „k čemukoliv“ na moři, ok, ano je tam vidět žebřík, ALE, pokud to má sloužit jen jako pracovní plošina nekreslíte tam centrovací značky (jak na střed tak na obvod)
  – na dvou stranách (kolmo k plavbě) to vypadá, že obvodový kruh je zpevněn v místech centrovacích značek další vrstvou gumy (černé pruhy vlevo/vpravo, které vpředu/vzadu nejsou) …na pravé straně je dokonce vidět jak je druhá vrstva zvlněna, jak to nenalepili úplně dobře
  – někde to má stát i z lodí a něco na to kolmo dopadne? …bude to asi „ovál/něco delšího“) když zpevnili jen dvě strany?

  Na toto má (asi) něco automaticky přistávat, a po několika neúspěších ze sítí (a to i zvětšenou) bych si typnul, že zkusí kryt přistávat „jinak“. Žádná rychle manévrující loď přizpůsobující se klesajícímu krytu. Opticky centrovaný přistávací modul – asi kryty (nic těžkého na to nepřistane).

  Druhá varianta je, že je to Muskův vtípek aby zaměstnal komunitu obdivovatelů, než bude další start:-)

  BJ

 5. DX napsal:

  NASA nerada motoricke pristavanie, budiz. Snad v buducnu sa nieco zmeni..

  Osobne by ma ale zaujimalo, jak daleko je SpaceX s funkcionalitou takehoto pristavania.
  Skutocne jedine co k funkcnosti chyba su len certifikacie? Mat tak zvysny Dragon, mohli by ho „obetovat“ na tento ucel a ked nie, s buducimi re-supply misiami na ISS by nebolo odveci demonstrovat technologiu pristavania, kludne aj do vody 🙂

 6. Vladimír Podivínský napsal:

  To je přeci koupací bazén na sladkou vodu, kde loď Dragon, opláchnou přímo v moři. 🙂

 7. Pavel Riedl napsal:

  Jste všichni mimo. Elon chce strávit klidnou dovolenou u moře a protože je ‚Elon‘, malinko to přepískl. Inspiroval se tady: http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/07/P201607040586101-850×480.jpeg

 8. Vladimír Todt napsal:

  Ať ten bazének zvětší aspoň na průměr 300 m a můžeme se bavit do toho něco chytat.

  I když Crew Dragon je proti krytům těžkej jako tank a klesání na neřízených padácích zase echt rychlé není a zároveň bude při klesání odolnější vůči stranovým poryvům větru, tak v kombinaci všeho může být dopadová oblast relativně malá. Ale jes¨zdid po moři s t¨30 m nafukovačkou a chytat něco co padá z oběžné dráhy?

  Uvidíme, řekl Pú. 😀

 9. Tomáš Vodička napsal:

  Jestli jde o přistávací/dopadovou plochu, překvapuje mě, že nahoře není natažena nějaká síť či plachta, která by ztlumila náraz. Pokud by se mělo přistávat přímo na „dno bazénku“, bude to skoro jako dopad na beton.
  Počítám, že Dragon bude mít i na padácích takovou dopadovou rychlost, že nepřipadá v úvahu.
  Aerodynamický kryt zase přistává s nemalou horizontální rychlostí, snad by ale mohl přistát do „bazénku“ taženého lodí. Nevím, jestli je možné takový objekt táhnout vodou dostatečně rychle. Na videu plují sotva pár uzlů.

 10. Drto napsal:

  Zatím chytali jednu půlku krytu. Druhá polovina by znamenala další loď se sítí. Takže je možný řizený padákový sestup druhé půlky krytu na „bazén“??

 11. Martin napsal:

  Vím že je to velké Sci-fi, ale co když by pomocí rychlého člunu (vrtulníku, dronu?) dopravili rozložený člun skoro na místo přistání a poté jej nafoukli a pokusili se ho chytnout?

 12. Tomas Kratochvil napsal:

  Ja bych si tipnul, ze bazenek neni urcen pro crew dragon ale pro aerodynamicke kryty z jinych misi. Spacex muze zkusit pristat stylem parasutistu na vicemene stacionarni cil.Jejich dopadova plocha vypada dost podobne…

 13. vevis.tom napsal:

  Co kdyby prošli celou přistávací sekvencí a pak v rozumné výšce odstřelili padáky a přistáli pomocí SuperDraco do „bazénku. Když to neklapne tak skončí ve vodě, když to klapne tak ušetří spoustu času s dekontaminací. NASA by nemusela nic namítat, landing na vodu už se testoval vícekrát a určitě se může zopakovat i jako součást in-flight abort test.

 14. MartinH napsal:

  Zajímavý údaj by byla hmotnost bazénku. Pokud je dost lehký, může si ho vyfouklý nést kryt a pak na něj přistát, když mají problém se trefit na loď.

 15. Vojta napsal:

  Nezapomínejme, že Crew Dragon má možnost aktivně manévrovat pomocí orientačních motorků. Možnost přistání bych nevylučoval.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.