Dětské výtvory pro CHEOPS jsou zvěčněny

Děti ze států, které jsou členy ESA, se mohly před třemi lety zúčastnit soutěže, v rámci které měly za úkol nakreslit obrázek související s evropskou misí CHEOPS, která má studovat exoplanety. Nyní bylo z těchto obrázků vybráno 2700, které se dočkaly zmenšení a vyleptání na dvě desky, které se stanou součástí CHEOPSu. Tato kosmická observatoř bude sledovat drobné poklesy jasnosti hvězd způsobené přechodem planety, která lehce zastíní jejich svit. CHEOPS pak bude schopen určit velikost těchto mimozemských světů. Po spojení s údaji o hmotnosti těchto planet bude možné zjistit jejich hustotu a rozhodnout, zda se jedná o kamenný, ledový či vodní svět. Půjde tak o první misi, která bude charakterizovat exoplanety.

Jedna z desek na družici CHEOPS,

Jedna z desek na družici CHEOPS,
Zdroj: http://www.esa.int

CHEOPS je sice první mise z kategorie malých, ale její úkoly jsou velké. Cílem je charakterizovat planety s velikostním rozpětím od ekvivalentů Země po ekvivalent Neptunu. Jedná se o nezbytný krok k pochopení, z čeho jsou planety tvořeny, při cestě za dlouhodobým cílem, kterým je hledání obyvatelných světů mimo Sluneční soustavu,“ popsal ředitel ESA, Jan Wörner a dodal: „Tato unikátní družice je výtvorem evropské spolupráce a již dokázala nadchnout mladou generaci, jak jsme mohli vidět na kresbách zachycených na deskách.

Vizualizace družice CHEOPS na oběžné dráze.

Vizualizace družice CHEOPS na oběžné dráze.
Zdroj: http://www.esa.int

Montáž samotné družice byla dokončena již na začátku letošního roku, specialisté z Bernské univerzity aplikovaných věd ve švýcarském Burgdorfu se mohli vrhnout na zmenšení kreseb a jejich zvěčnění do dvou titanových desek, přičemž každá měří 24 centimetrů na výšku a 18 centimetrů na šířku. Samotná sonda již dokončila sérii zkoušek ve švýcarské společnosti RUAG v Zurychu a brzy zamíří do nizozemského technologického střediska ESTEC, kde v září podstoupí akustické a radiofrekvenční testy. Pak se vrátí do španělské pobočky společnosti Airbus Defence and Space, odkud bude odeslána na kosmodrom v Kourou. Pokud se vše podaří, měl by se CHEOPS do vesmíru dostat ještě před koncem letošního roku.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/08/cheops_plaques/17661367-2-eng-GB/Cheops_plaques.jpg
http://www.esa.int/…/17661727-1-eng-GB/Cheops_plaques_unveiled.jpg
http://www.esa.int/…/17657464-1-eng-GB/Artist_s_impression_of_Cheops.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Dětské výtvory pro CHEOPS jsou zvěčněny”

  1. bill napsal:

    Anežka z Prahy Petrovic tam má také svůj obrázek. PLAQUE 2 pozice A5 🙂

  2. VR napsal:

    Chtěl bych Vám poděkovat. Díky Vašemu staršímu článku se nám povedlo pár obrázků poslat a k našemu překvapení jsou i na plaketě.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.