Dlouhý pochod 10
Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.
Tak dává to větší smysl, než kdyby k tomu chtěli využít třeba slavnou Auroru, ale je z toho opravdu už cítit docela zoufalství. Já jim skutečně nijak nefandím, ale jejich potenciálu k výrobě „kosmického železa“ je škoda. Vypadá to, že brzo bude minulostí i ten potenciál.
Já bych to řekl jinak, Rudolfe, já bych řekl, že se tím sojuz vrací ke svému prvotnímu účelu, který opustil už před řadou let. Jinak máš ale pravdu.
V zmysle vyuzitia samotnej lode by to rozhodne malo znacnu symboliku, ale inak suhlasim ze je to do velkej miery zufalstvo – v zasade sa jedna o dalsiu variantu planu poslat posadku k mesiacu pomocou dvoch startov Angary, co len pred nedavnom odpiskali. A zase sa tocime v bludnom kruhu smelych planov, ich priebeznych modifikacii a rusenia.
Ako dlho je vobec mozne udrzat v nejakom rozumnom stave lod pohananu kombinaciou RP-1/LOX, kym sa LOX odpari a RP-1 zmrzne? Pride mi to sakra komplikovane a s obrovskou pravdepodobnostou neuspechu.
Lodě Sojuz jako palivovou směs nepoužívají kerolox, ale létají na hydrazin.
Dušan Majer> Ano, ale ja som teraz nenarazal na pohon samotneho Sojuzu. Ak som dobre porozumel tomu clanku na Popular Mechanics, Sojuz ma na TLI urychlit upravena verzia Blok DM-03 a ten ako palivo pouziva RP1-LOX.
A kedze scenar tak ako je opisany v clanku vyzaduje separatne starty Sojuzu a Bloku DM-3 a ich nasledne spojenie na orbite, tak by ma zaujimalo kolko casu asi bude k dispozicii na stretnutie a spojenie oboch lodi, respektive ake velke okno by asi bolo k dispozicii na riesenie problemov, ak by vsetko od zaciatku neklapalo podla planu.
Ak sa nemylim, tak prave pre tieto komplikacie bol zruseny plan na oblet mesiaca s vyuzitim dvoch startov A5, aj ked ak ma pamat neklame, tam bolo uvazovane s vyuzitim hydroloxoveho stupna na urychlenie celej zostavy na TLI a popravde netusim, ci z tohto hladiska by to s hydroloxom bolo narocnejsie alebo jednoduchsie…
Jo, tak z hlediska rakety máte pravdu, každý jsme mluvili o něčem jiném.
Pokud si dobře pamatuji:
– Životnost stupně Blok DM-03 je cca 9 hodin.
– RKK Eněrgija má už několik let rozpracované plány na turistický oblet Měsíce Sojuzem, urychleným stupněm Blok DM-03, ale zkrachovalo to kvůli nesouhlasu Roskosmosu. Nápad na mise ke Gateway je další variací těchto plánů.
– Oficiálním důvodem zrušení plánu obletu Měsíce lodí Federacija pomocí dvou startů raket Angara-A5 nebyly komplikace se spojením na LEO, ale finance.
Jiří Hošek> Dakujem za informacie 🙂
Pro oblet Měsíce se jedná o dost krajní variantu. Nechtěl bych těch několik dní být namačkaný v maličkém Sojuzu. Asi se bude jednat o další akci na efekt pro pozvednutí národní hrdosti, ale pokud to stihnou před soukromníky, tak jim držím palce, ať to klapne. Pořád lepší, než ruské válečné eskapády.
Nejde o závod se soukromníky nebo s NASA o oblet Měsíce. Je to myšleno jako záložní plán dopravy ruských kosmonautů na připravovanou mezinárodní stanici DSG (Gateway) u Měsíce pro případ zpoždění nové kosmické lodě Federacija.
Sojuz není až tak malý. Návratový modul ano, ale ten orbitální je docela prostorný. A konečně by se pořádně využil. V současné době při rychlých letech na ISS slouží spíš jako předpokoj samotné ISS, protože během rychlého příletu se nevyplatí se odpoutávat z křesla.
Nakonec by mohli rusové ještě oprášit projekt měsíční kosmické lodi Sojuz 7K-L3 + lunární modul LK a mohou na měsíci taky přistát.. Pak už chybí jen ta silná raketa.