Crew Dragon míří do vakuové komory

Crew Dragon během připojování k ISS - povšimněte si odklopného krytu v přední části, trunku se solárními panely i stabilizačních ploutví

Na konci května jsme Vás v krátké zprávě informovali o fotografii, kterou Elon Musk zveřejnil na svém Instagramu. V závěru zprávy jsme uvedli, že loď bude následně odeslána do Plum Brook Station v Ohiu, kde podstoupí vakuové zkoušky. Přesně měsíc utekl jako voda a SpaceX se na svém Twitteru pochlubila fotografií lodi, kterak je spouštěna do zdejší největší vakuové komory. Právě v ní se bude sledovat, jak hardware lodi zvládá odolávat kosmickým podmínkám jako je vzduchoprázdno a výrazné střídání teplot na osvětlené a neosvětlené straně.

Crew Dragon visí nad komorou v Plum Brook v Ohiu.

Crew Dragon visí nad komorou v Plum Brook v Ohiu.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Ještě si dovolím připomenout, že 2. května Musk na Twitteru prozradil, že Crew Dragon bude na floridský kosmodrom odeslán za tři měsíce. To by znamenalo, že by k tomuto milníku mohlo dojít ještě během letních prázdnin, možná v srpnu. První let Crew Dragonu bude ještě bez lidské posádky a ještě před několika týdny i oficiální zástupci NASA hovořili o tom, že by ke startu mělo dojít v srpnu. Při pohledu na harmonogram příprav však bylo jasné, že se tento termín nedá stihnout. V poslední době se proto termín očekávaného startu posunul spíše na podzim letošního roku, což už je mnohem reálnější.

Tímto odsunem však nastal dominový efekt i u dalších kroků. Po bezpilotním letu na oběžnou dráhu měla proběhnout zkouška záchranného systému lodi, který by byl aktivován za letu. Tento důležitý test měl podle dřívějších odhadů proběhnout někdy na podzim, ale nyní se hovoří spíše o přelomu let 2018 a 2019. K tomu, aby do Crew Dragonu usedli lidé, je zkouška záchranného systému nezbytná. Odsouvá se tedy i první pilotovaná mise. Původní plány ji řadily do podzimních měsíců letošního roku, ale reálnější odhady s ní nyní počítají až někdy v prvním pololetí roku 2019.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
http://i.stack.imgur.com/hjiNV.png
https://pbs.twimg.com/media/DgK-THCUwAEQHoz.jpg

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “Crew Dragon míří do vakuové komory”

  1. Vlastimil Pospíchal napsal:

    SpaceX má výhodu v tom, že zkouška záchranného systému Dragonu za letu se (snad) obejde bez ztráty prvního stupně Falconu.

  2. Jirka Hadač napsal:

    Souhlasím, že je zkouška nezbytná, proto mě udivuje, že ji NASA nedala jako povinnou, tj. že ji Boeing dělat nebude. A přitom sama ji u Orionu plánuje.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.