Nedávné testy nevydržel tepelný štít určený pro misi Mars rover 2020. Odklad mise prý ale nehrozí. K poškození došlo 12. dubna. Zdroj
28. dubna 18:56
SatVu
Britský startup SatVu, který se zabývá termovizemi, oznámil 29. června zahájení komerčních služeb s družicí HotSat-2, což znamená návrat k provozování generujícímu zisky poté, co její debutová družice selhala na nízké oběžné dráze Země v roce 2023.
Na jednu stranu je jakýkoliv problém se štítem opravdu zásadní věc a nedá se jen tak obejít nebo vynechat, bez něj se prostě neobejdeme. Ale na druhou stranu jsou tepelné štíty desítky let vyvíjené, zlepšované, vyráběné i úspěšně používané, navíc tento se asi nebude příliš (jestli vůbec) lišit od toho u Curiosity. Zkrátka máme se štíty docela velké zkušenosti a tak oprava nebo náhrada do startovního okna by snad nemusel být velký problém.
Doufejme, že tomu tak skutečně je. Technologie tohoto tepelného štítu rozhodně není nová. Stejný materiál na svých štítech pro kosmické lodě Dragon používá i SpaceX.