Do startu hledače exoplanet, který by měl významným způsobem rozšířit databáze planet, které obíhají kolem cizích hvězd, se nezadržitelně blíží a čeká nás už za méně než deset dní. Ještě než dojde k zážehu devíti motorů Merlin a Falcon 9 se vydá k obloze, kam bude vynášet první větší vědecký náklad pro NASA, pojďme se nejprve seznámit s konstrukcí celého teleskopu. Kosmická agentura při této příležitosti připravila povedenou infografiku, kterou jsme přeložili do češtiny.
Zdroje informací:
https://tess.gsfc.nasa.gov/
https://tess.gsfc.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/tess_starfield_still.jpg
https://tess.gsfc.nasa.gov/documents/TESS_Infographic_Poster.pdf
Pomalu, ale jistě začíná období výjimečně bohaté na kosmonautické události do té míry, že by to vyžadovalo speciální kalendář, aby člověk něco nepropásl a potrvá to po celý zbytek roku.
Bude to paráda!
Pre SPACEX nezrovnateľne významnejšia misia ako FH.
Prvá vedecky skutočne významná misia, prvá pre súkromný sektor.
A tiež najzložitejšia trajektória do výnimočnej cieľovej pozície.
pb 🙂
Omlouvám se za off-topic, ale mohlo by vás zajímat že na brněnském výstavišti bude v květnu „světová výstava o kosmonautice“ Cosmos Discovery – viz https://www.cosmosdiscovery.cz/. Ví o tom někdo víc? Předpokládám že výstava už proběhla na více místech… Před pár lety byla podobná výstava na pražském výstavišti – není to náhodou ta samá?
V Praze byla gateway to space. Tahle výstava byla před dvěma lety v Bratislavě a byla moc pěkná.
Pane Majere, budete tam mít přednášku? Nebo někdo z Kosmonautix? dík
Tahle akce není o přednáškách. 😉
Ale jako návštěvník se tam asi podívám a myslím, že nebudu z naší redakce sám.
Ja som bol na tom pred rokom v Bratislave a bolo to velmi dobre, osobne som mal z toho velký zážitok, pojdem asi aj do Brna, hádam to nebude úplne to isté, ale na 99% áno 😀
Co je pravdy na tom, že TESS disponuje nejrychlejším datovým přenosem v historii, ať už se jedná o družice Země nebo meziplanetární sondy? Mělo by jít o 125 Mbit/s.
Asi to bude souviset s tím, co jsme psali v tomto článku.
Jak popisuje Robert Lockwood, při komunikaci se sítí DSN se použije spektrum označované Ka2: „26 GHz, to je pásmo, které je vyhrazeno pro tyto mise, které nejsou v hlubokém vesmíru. Pásmo bylo volné a ve skutečnosti TESS bude teprve druhou misí, která jej využije.“