sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

TESS úspěšně protáhnul svou dráhu

Sonda TESS

Teleskop TESS zažehl včera své motory, aby protáhl svou oběžnou dráhu blíže k Měsíci, kolem kterého má 17. května proletět, aby využil jeho gravitace k dosažení unikátní vysoké oběžné dráhy. K zážehu došlo ve chvíli, kdy teleskop prolétal tzv. perigeem, tedy nejnižším bodem protáhlé oběžné dráhy. Nosná raketa Falcon 9 doručila cenný náklad na dráhu s nejvyšším bodem ve výšce 270 000 a nejnižším 250 km vysoko. Vůbec první zkouška trysek přišla už v sobotu, kdy TESS vytáhnul nejnižší bod do výšky 2 250 km.

Zážeh, který přišel včera brzy ráno, oběžnou dráhu ještě více protáhnul – nejvyšší bod skončil 354 000 kilometrů daleko, tedy zhruba na vzdálenost 90% vzdálenosti oběžné dráhy Měsíce. O tom, že byla korekce dráhy úspěšná, informovalo sledovací středisko americké armády. Šlo o druhý z celkem šesti korekčních manévrů, které postupně dovedou TESS na jeho finální dráhu.

Vizualizace změn oběžné dráhy teleskopu TESS ve vztahu k dráze Měsíce.
Vizualizace změn oběžné dráhy teleskopu TESS ve vztahu k dráze Měsíce.
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com

Už na příští týden je plánován další zážeh, ke kterému dojde, až se TESS dostane do apogea – nejvyššího bodu dráhy. V perigeu (nejnižším bodě) pak má provést další dva drobné zážehy, které jemně doladí dráhu tak, aby průlet kolem měsíce měl správné parametry. Inženýři plánují, že teleskop se prosmýkne 8 000 kilometrů od povrchu Měsíce, takže lunární gravitace vytáhne jeho oběžnou dráhu až za oběžnou dráhu Měsíce. V červnu pak přijde finální významná korekce, která lehce sníží nejvyšší bod dráhy.

Sedmnáctého června by měl být TESS na finální oběžné dráze, připravený zahájit lov exoplanet. Jeho dráha kolem Země bude v rezonanci s Měsícem, což znamená, že jeden oblet mu zabere 13,7 dne – přesně polovinu délky oběhu Měsíce kolem Země. Finální dráha teleskopu TESS bude mít nejvyšší bod 376 000 kilometrů vysoko a nejnižší ve výšce 108 000 kilometrů.

Oběžná dráha teleskopu TESS.
Oběžná dráha teleskopu TESS.
Zdroj: http://spaceflight101.com

TESS však momentálně neprovádí jen korekce dráhy. V minulých dnech teleskop podstoupil důležité kroky k operačnímu provozu. Specialisté z Orbital ATK, kteří jej postavili, postupně aktivovali důležité palubní systémy včetně gyroskopů a sledovačů hvězd, díky kterým teleskop udržuje správnou orientaci.

Včera dorazil k dalekohledu příkaz k zapnutí vysílače v pásmu Ka, který bude zajišťovat vysílání vysokoziskové antény. Právě přes ni budou v nejnižším bodě dráhy odesílány pořízené snímky ze čtyř kamer. Dnes v noci byl navíc úspěšně aktivován počítač ADHU, který bude mít na starost správu dat.

S aktivací samotných kamer by se mělo začít nejdříve dnes, ale jejich kalibrace a kontroly zaberou několik týdnů, aby bylo jisté, že snímače fungují správně. V každé kameře je čtveřice detektorů citlivých na červené světlo, které budou sledovat drobné poklesy jasu mnoha hvězd. Z těchto zákrytů pak bude možné vypočítat, kolem kterých hvězd obíhají planety. Celkem by mělo být v protáhlých pruzích nasnímáno během dvou let celých 85% oblohy a mise za 337 milionů dolarů by měla sledovat téměř 200 000 jasných, blízkých hvězd, včetně zhruba šesti tisíc, které můžeme vidět za dobrých podmínek i pouhým okem.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2018/04/TESSInSpaceRender1.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2018/04/tess_phasing_loops.jpg
http://spaceflight101.com/tess/wp-content/uploads/sites/215/2018/03/tess_orbit.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

A ty dobré podmínky počítám jsou v poušti, na horách, prostě daleko od civilizace, plus ještě na širém oceánu :-), jinak mám pocit, že se moc přes 1000-2000 hvězd běžně nedostanem.
Tak jsem se díval na wiki, tam píšou, že rozpočet delta v na orbitální manévry bude 215m/s, což cca 80% zásob paliva. Ale s tím, že bude pak stabilizován gravitací měsíce je to fuk, zásob bude přehršel.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Je zajímavé, jak se posunem startu o 24 hodin změnily i parametry dráhy, když je Měsíc trochu jinde. Perigeum je vyšší a apogeum naopak nižší, než se plánovalo v případě původního termínu startu. S trochou nadsázky lze říci, že dráha je „kulatější.“

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.