sociální sítě

Přímé přenosy

Starship (IFT-6)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Mars Sample Return

NASA stále očekává, že do konce roku vydá doporučení ohledně nové architektury pro program Mars Sample Return (MSR), a to navzdory změně ve vedení klíčového revizního výboru.

Viasat

Společnost Viasat pokročila v jednání o koupi širokopásmové kapacity z budoucích družic Telesat na nízké oběžné dráze Země (LEO). Důvodem je konkurence ze strany Starlinku, která pravděpodobně zesílí s administrativou nového amerického prezidenta.

APEX

NASA 3. října oznámila, že vybrala dva návrhy pro další studium pro svou novou řadu misí Astrophysics Probe Explorer. Každý z těchto dvou návrhů obdržel 5 milionů dolarů na jednoroční studie. NASA nyní obhajuje výběr dvou konceptů ke studiu.

U.S. Space Command

U.S. Space Command dne 6. listopadu oznámilo, že rozšiřuje svou iniciativu pro sdílení komerčních zpravodajských informací a přidává pět nových společností do programu, který pomáhá koordinovat reakce na vesmírné hrozby a družicové anomálie.

Virgin Galactic

Virgin Galactic navrhuje získat 300 milionů dolarů dodatečného kapitálu na urychlení výroby suborbitálních kosmických letadel a druhého nosného letounu.

IFT-6 Super Heavy/Starship

Společnost SpaceX dne 6. listopadu oznámila, že na odpoledne 18. listopadu plánuje šestý integrovaný let sestavy Starship/Super Heavy ze své základny v Boca Chica v Texasu. Oznámení se časově shodovalo s oznámenín o omezení vzdušného prostoru.

Latitude

Společnost Latitude oznámila 5. listopadu, že najala Aurélie Bressollette jako novou výkonnou ředitelku. Nahradí Stanislase Maximina, spoluzakladatele společnosti, který přešel do role výkonného předsedy.

Anuvu

Americký specialista na mobilní konektivitu, společnost Anuvu, minulý týden oznámila partnerství se společností D-Orbit USA, nově založenou dceřinou společností italské vesmírné logistické společnosti D-Orbit.

Gilmour Space

Společnost Gilmour Space 5. listopadu oznámila, že obdržela od Australské vesmírné agentury povolení ke startu pro první let své malé nosné rakety Eris z Bowen Orbital Spaceport. První let by se mohl uskutečnit do konce roku.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dubnová kosmoschůzka

Stanice DSG může otevřít dveře pro pilotovaný let k Marsu.

Vždy poslední středu v měsíci pořádá Kosmo Klub o.s. akci s názvem Kosmoschůzka, na níž můžete shlédnout a poslechnout si obvykle dvě až tři zajímavé přednášky z kosmonautiky a příbuzných oborů. Kosmoschůzka proběhne opět v prostorách pražského Planetária. (viz mapa níže). První část dubnové Kosmoschůzky bude vyhrazena aktualitám z kosmonautiky. Ve druhé části se můžete těšit na finále přednášky o fyzikálních kosmických pohonech. Nakonec přijdou exkluzivní informace o připravované stanici u Měsíce přímo od Michala Václavíka. Pozor, akce začíná již v 17:30.

 

Dubnová Kosmoschůzka:

středa 25. dubna 2018 od 17:30 do 20:00 hodin,

Planetárium Praha
Královská obora 233,
170 21 Praha 7

vstup zdarma

 

zobrazit mapu
 

Aktuality z kosmonautiky

Zajímavosti z kosmonautiky za uplynulé období

 

Fyzikální pohony („Zoologie fyzikálních pohonů“) dokončení přednášky — Jaroslav Kousal

Chemické raketové motory jsou zatím jediným osvědčeným pohonem ze Země na oběžnou dráhu. Na ní (a za ní) si však už dnes můžeme vybrat z tak bohaté škály pohonů fyzikálních, že nezaškodí si v nich udělat trochu pořádek.

 

Mezinárodní stanice u Měsíce se stává realitou — Michal Václavík

V první polovině roku 2012 začala NASA a další kosmické agentury s úvahami o stavbě obydlené kosmické stanice mimo oběžnou dráhu Země. V průběhu následujících let tyto úvahy přerostly v rámcové studie a postupně vykrystalizoval projekt stavby menší kosmické stanice v blízkosti Měsíce. Na jejím vývoji, stavbě a provozu by se měla podílet mimo NASA, také ESA, Roskosmos, CSA a JAXA. Oficiální název stanice je také předmětem postupného vývoje od původního označení Deep Space Habitat (DSH), přes delší dobu používaný a obecně přijímaný název Deep Space Gateway (DSG), až po dnešní Lunar Orbital Platform-Gateway (LOP-G), který naopak moc pozitivních ohlasů zatím nezískal. S tím jak se ustálila podoba stanice, přišla na řadu také identifikace vědeckých úkolů využívajících zejména unikátního prostředí nedosažitelného na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Stále je otevřena otázka konečné oběžné dráhy stanice, i když favoritem je dráha označovaná jako NRHO, což je rodina výstředních, téměř polárních drah kolem Měsíce. První modul stanice má být vynesen v roce 2022 a odstartuje tak několikaletá stavba stanice, jejíž první fáze by měla být dokončena kolem roku 2027. V přednášce se posluchači seznámí s aktuální podobou stanice, rolemi jednotlivých kosmických agentur a harmonogramem její výstavby. Dále se bude přednáška věnovat problematice výběru vhodné oběžné dráhy a srovnání jednotlivých uvažovaných variant. V neposlední řadě budou představeny některé výsledky konferencí o vědeckém využívání stanice, kterých se měl autor přednášky možnost zúčastnit. Budou tak prezentovány i informace jinde veřejně nedostupné.

 

Změna programu vyhrazena

Více informací na webových stránkách Kosmo Klubu, o.s. (http://klub.kosmo.cz/novinky) nebo na e-mailu Kosmoschůzek ([email protected]). Hlavním organizátorem akce je Petr Tomek – petrtomek98(c)gmail.com.

Přidejte se k události také na Facebooku!

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia18922.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před

Oba dva přednášející jsou skvělí, jeden lepší než druhý. Vždy dokonale informovaní. Brečím jak želva, a modlím se, ať Vitězslav Škorpík to dá co nejdřív online, tedy, pokud nebudou přednášející proti.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Víťa dělá Pátečníky, tohle je akce Kosmo klubu.

Jirka Hadac
Jirka Hadac
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Pravda, ma chyba, diky za upozorneni;-)

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Jirka Hadac

To se stane. 😉

Michal Václavík
6 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Moje přednáška se zaznamenávat nebude. Přednášky z Kosmoschůzek jsou, pokud k tomu dá autor souhlas, uveřejňovány na Youtube kanálu Kosmo Klubu.

Jirka Hadac
Jirka Hadac
6 let před

Vase prednasky na youtube mam shlednute vsechny, jsou vyborne, a jsem vzdy rad za kazdou novou. Chapu duvody, uz ste je nekolikrat rozepisoval. 😉 Odpoledni smena ve Vsetine je silne v nesouladu s terminem, cili, ac me to mrzi, osobni ucast nepripada v uvahu.

Vítězslav Škorpík
Vítězslav Škorpík
6 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Nehledě na to, že já jsem u Pátečníků organizátor. Ale záznamy dělají Roman Heger a Ludvík Hájek, na jehož kanále se také objevují. Takže případná urgence by byla na Ludvíka. 🙂

Michal Václavík
6 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Bili jsme nuceni z provozních důvodů přesunout Kosmoschůzku do jiného sálu, takže bohužel nebylo technicky možné přednášky nahrávat.

Vojta Filip
Vojta Filip
6 let před

Končí se většinou přesně nebo se přetahuje? Potřebuji si koupit jízdenku na autobus, tak s jakou rezervou 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Vojta Filip

Pokud vím, tak konec této akce se nedá protahovat.

Michal Václavík
6 let před
Odpověď  Vojta Filip

V planetáriu se končí vždy úplně přesně, ale následně se přesouváme do přilehlé restaurace, kde pokračuje diskuze.

Vojta Filip
Vojta Filip
6 let před

Díky, dám to tedy bez hospody…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.