sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab 25. června oznámila, že od Evropské kosmické agentury získala kontrakt na vynesení dvou malých družic k testování navrhované budoucí konstelace LEO-PNT na nízké oběžné dráze Země.

NRO

Američtí poskytovatelé družicových snímků zintenzivňují svá varování před navrhovanými škrty v rozpočtu Národního průzkumného úřadu na komerční snímky a tvrdí, že tyto škrty představují rostoucí riziko pro národní bezpečnost a životaschopnost domácího kosmického průmyslu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vývoj gravitační observatoře pokračuje

Obor astronomie gravitačních vln je nové, teprve nedávno otevřené okno do vesmíru. Po úspěšném otestování konceptu pozorování těchto vln přímo ve vesmíru prostřednictvím sondy LISA Pathfinder, chystá Evropská kosmická agentura plnohodnotnou misi LISA sestávající ze tří družic. „Laserová interferometrická kosmická anténa“ (Laser Interferometer Space Antenna) sice má startovat až v roce 2034, nicméně už nyní probíhají pilné přípravy.

Před tím, než se vůbec začne stavět nějaký hardware, prochází koncept mise různými schvalovacími procedurami, dolaďováním designu a podobně. LISA má nyní za sebou přezkoumání Mission Definition Review (MDR), při němž se posuzovala vhodnost a proveditelnost konstrukce sond, jestli koncept mise celkově vyhovuje vědeckým požadavkům, zda současná úroveň vývoje odpovídá časovým plánům a také kompatibilita družic s pozemním vybavením a nosnou raketou.

Vedoucí projektu LISA profesor Karsten Danzmann říká: „Jsem velmi potěšen, že LISA prošla posouzením tak dobře. Nyní míříme do další fáze. Rok 2018 bude naplněn dalším posuzováním, výzkumem a technologickým vývojem. Je skvělé vidět, jak velký pokrok LISA dělá.“

Zdroje informací:
http://www.aei.mpg.de/

Zdroje obrázků:
http://www.aei.mpg.de/800957/eLISA_2arms_gws_3-1381932911.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tonotime
Tonotime
7 let před

Môže rýchlo nastať, že pozemské detektory gravitačných vĺn budú v roku 2034 v čase vypustenia LISA Pathfinder dokonalejšie ako samotná LISA.
Kto potom ospravedlní takýto drahý a časovo cez príliš dlhy projekt?

Štěpán
Štěpán
7 let před
Odpověď  Tonotime

Myslím že toto nenastane.

ptpc
ptpc
7 let před
Odpověď  Jan Dryák

Presne tak.
Aby sme boli schopný detekovať gravitačné vlny o určitej fekvencii (a tým pádom aj z toho definované objekty) je nutné to robiť vo vesmíre lebo na Zemi nám to podmienky nedovoľujú.

Štěpán
Štěpán
7 let před

Myslíte že to budou 3 starty raket-pro každou sondu jeden, či to vynese jedna raketa?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán

Na to je ještě hodně brzy.

Android
7 let před
Odpověď  Štěpán

BFR vynese všechno najednou. I Chucka Norrise.

vj
vj
7 let před
Odpověď  Android

Spíš Chuck Norris vynese BFR, ne?

Michal Václavík
7 let před
Odpověď  Jan Dryák

MDR je významný milník (výstup fáze 0), důležitý pro zahájení další (paralelní) fáze (fáze A) v dubnu 2018.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán

Zeptal jsem se přímo Michala Václavíka z České kosmické kanceláře. Jeho odpověď je následující: „Počítá se v ideálním případě s vypuštěním všech tří při jednom startu Ariane 6.4, který zajistí dostatečnou zásobu delta-v. Varianta s využitím Ariane 6.2 je taky reálná, ale hrozí že by vedla k zvýšenému tlaku na hmotnost při návrhu a realizaci. Aktuální návrh zahrnuje 20% hmotnostní rezervu, což by při jejím plném využití neumožnilo použít Ariane 6.2 nebo vedlo ke změně dopravy družic na správné dráhy. Třetí možnost je vypustit je po jedné jako piggybag při startech Ariane 6.4, ale tady by byla komplikace s vyvedením z GTO a zajištění prostoru při třech relativně krátce po sobě následujících startech. Zvyšuje se také riziko neúspěchu mise z důvodu selhání nosné rakety.“

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Původní plán byl dokonce šest sond, pak přišla redukce na tři. Měly být rovnocenné do trojúhelníka a měřit vzájemné polohy ve všech třech ramenech. Později příšla další úprava – z trojúhelníka je véčko. V jeho vrcholu „mateřská“ sonda, která bude měřit polohu zbývajících dvou na konci ramen. Tyto dvě ale mezi sebou již měřit nebudou. Platí to stále?

Michal Václavík
Michal Václavík
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Dvouramenná varianta byla zpracována po vypadnutí NASA z projektu. Po jejím navratu se zase počítá s tříramennou variantou. Dvouramenná varianta je nyní záložním řešením.

ptpc
ptpc
7 let před

Je to oficiálne? Myslím ten opätovný vstup NASA do tohto projektu.

Michal Václavík
7 let před
Odpověď  ptpc

Ano, to je 2,5 roku stará skutečnost.

ptpc
ptpc
7 let před
Odpověď  ptpc

Tak to mi ušlo… 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.