Vesmírné výzvy – prosinec 2017

Tesla zdroj:teslarati.com

Prosincový díl Vesmírných výzev je právě jubilejním stým vydáním tohoto kosmonautického měsíčníku. Proto místo tradičního představení témat povypráví sám autor Dušan Majer o tom, co pro něj tento pořad znamená a jak se vyvíjel.
Vesmírné výzvy dospěly k mimořádně kulatému jubileu. Jelikož tento seriál vychází jen jednou za měsíc, je ke každému jubileu cesta 4× delší než třeba u Dobývání vesmíru. O to víc si ale pak takových kulatin vážím. K Vesmírným výzvám mám specifický vztah. Tenhle seriál jsem začal tvořit v září roku 2009 a byl to můj první vážný projekt věnující se popularizaci kosmonautiky. Vesmírné výzvy jsou tedy o několik týdnů starší než naše diskusní fórum!
Po osmi letech je tu tenhle seriál pořád i když se v průběhu let mnoho lidí bálo o jeho další osud.

Hlavně v době, kdy jsem začal tvořit Dobývání vesmíru, měli diváci často strach, že se z Vesmírných výzev stane jen jakýsi slepenec z Dobývání. Všechny jsem tehdy uklidňoval, že k ničemu podobnému nedojde. Zatímco Dobývání cílí na širokou veřejnost, Vesmírné výzvy si i vzhledem k jejich stopáži pustí spíše lidé již s kosmonautikou seznámení. V tomto pořadu se můžeme věnovat všem událostem, které uplynulý měsíc přinesl včetně těch, na které se v Dobývání nedostalo.

Vesmírné výzvy prošly během více než osmi let hned několika změnami, přibylo třeba středové pásmo Kosmonautika v kostce věnované krátkým zprávám, pořad se rozšiřoval, takže ze sotva pětiminutového formátu je najednou půlhodinové video. Vesmírné výzvy mohou fungovat jako jakási kronika kosmonautiky, ve které se dají zpětně dohledat události daného měsíce. Zároveň však nepřímo fungují i jako ukázka toho, jak se za dobu osmi let změnily poměry v audiovizuální oblasti – ať už co do rozlišení zdrojových videí, nebo kvality počítačových animací.

Jsem moc rád, že stý díl vyšel právě na měsíc, kdy se toho událo tolik! Šest velkých témat vydalo na půl hodiny. Zároveň je stylové, že jubilejní díl může informovat o novinkách ve stavbě nejsilnější rakety současnosti – Falconu Heavy.

Dušan Majer, šéfredaktor portálu Kosmonautix.cz


Nezobrazuje-li se vám video správně, klikněte na přímý link na stream.cz

Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
https://cdn.teslarati.com/wp-content/uploads/2017/12/Roadster-Falcon-Heavy-full-Elon-Muskjpg-3.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “Vesmírné výzvy – prosinec 2017”

 1. Michal napsal:

  Děkuju! Tenhle pořad je něco úžasného! Veliká radost, vždy se na něj těším. Je to takový balzám v záplavě jiných zpráv. Skvěle udělaný, perfektní hudba. Díky a přeji Vám vše dobré! Jdu si to pustit paráda.

 2. Rudolf Šíma napsal:

  Díky moc za všechny ty „žrouty času“, které nám připravujete. Skvělé zážitky, skvělé informace, skvělá zábava. Vše nezvládám, člověk se také musí občas zabývat obživou. Protože tak trochu parafrázuji výrok MUDr. Radima Uzla, tak těch mouder raději zanechám a popřeji tvůrcům hodně sil a nadšení do dalších dílů. Blahopřeji k jubileu.

 3. Petr Hájek napsal:

  Děkuji a gratuluji , vesmírné výzvy je pořad vysoké kvality pro fanoušky i veřejnost včetně dětí. Přeji hodně sil a zdraví do další stovky.

 4. Aadm Trhoň napsal:

  Taky se přidám ke gratulacím. Ono udělat kvalitní díl seriálu asi nebude kdovíjak složité a dokázal by to kdokoliv, kdo má dostatečný rozhled. Ale dělat to osm let, měsíc co měsíc… to už je, pane, jiná liga. Tak moc gratuluju a přeju, ať vás to baví ještě hodně dlouho 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.