Odepsaná družice se hlásí o pozornost

NASA se pokouší obnovit komunikaci s dávno ztracenou družicí IMAGE (Imager for Magnetopause-to-Aurora Global Exploration). Sonda určená ke studiu magnetosféry a polárních září startovala do vesmíru 25. března 2000. Během úspěšné prodloužené mise se však v roce 2005 nečekaně odmlčela. O dva roky později již nekomunikující IMAGE měla strávit delší čas v zemském stínu a její operátoři tedy doufali, že se jí vybijí palubní baterie, řídící počítač se restartuje a sonda zavolá domů. To se však nestalo, a tak NASA sondu odepsala a misi ukončila.

Před pár dny však astronom/radioamatér Scott Tilley z Kanady zachytil signál z neznámého satelitu, když skenoval oblohu ve snaze zjistit, jestli přeci jen na oběžné dráze nelétá nějaká družice vypuštěná při tajné misi Zuma na začátku ledna. Ukázalo se však, že zachycené signály přicházejí z míst, kde by měl obíhat nefunkční vrak družice IMAGE. Scott předal informace o nálezu původnímu týmu a ten pomocí několika radioteleskopů potvrdil, že charakter signálu skutečně odpovídá jejich družici. Mezitím jiný nadšený lovec družic Dr. Cees Bassa prohledal svoje archivní data a zjistil, že z oblasti, kde se tehdy měla IMAGE nacházet, detekoval signál jíž v říjnu 2016. Zdá se tedy, že tahle skoro zapomenutá sonda se snaží dovolat domů už nějakou dobu. Operátoři snažící se o její záchranu se nyní musejí vrátit k dávno nepoužívaným postupům i technologiím, aby vůbec byli schopni signál dekódovat a zkusit sondě poslat nějaké příkazy. Uvidíme, zda se po deseti letech podaří misi IMAGE obnovit.

Družice IMAGE při předstartovních přípravách v roce 2000

Družice IMAGE při předstartovních přípravách v roce 2000
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://spaceweatherarchive.com/
https://skyriddles.wordpress.com/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://i2.wp.com/spaceweather.com/../image_strip.jpg
https://www.nasa.gov/../p005327.jpg

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “Odepsaná družice se hlásí o pozornost”

 1. Android napsal:

  Musel jsem si vzpomenout na Philae. Ten to taky zkoušel.

 2. Jan Dryák napsal:

  Johns Hopkins Applied Physics Lab má telemetrii ze satelitu, která definitivně potvrzuje, že se jedná o IMAGE a že její operační systém funguje. Během jednoho až dvou týdnů by se měli dopracovat k údajům o stavu palubních systémů a vědeckých přístrojů.

 3. Jan Dryák napsal:

  Přidávám odkaz na článek o družici IMAGE na UniverseToday (anglicky):

  https://www.universetoday.com/138428/now-that-nasas-missing-image-satellite-has-been-found-talking-to-it-is-going-to-be-difficult/

  Najdete v něm třeba fotku startu IMAGE na raketě Delta II nebo výpis sedmi vědeckých přístrojů družice a další informace.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.