Čína na začátku roku skutečně šlápla na plyn – dnes v 8:10 našeho času vypustila raketu Dlouhý pochod 2D z kosmodromu Ťiou-čchüan třetí družici sestavy označované zkratkou LKW, která má na starost detailní snímkování Země. Šlo přitom již o třetí čínský start letošního roku – po vypuštění dvojice družic a dvou navigačních družic Beidou. V lednu nás navíc možná čekají další dva čínské starty – kolem 19. ledna má startovat Dlouhý pochod 11, který má všechny stupně na tuhé palivo (vynáší dvě družice Jilin pro podrobný dálkový průzkum Země) a na 26. ledna byl přesunut start rakety Dlouhý pochod 2C s další skupinou družic Yaogan-30 pro sběr elektronických signálů.
Aktuálně vypuštěná družice je součástí systému Ludikancha Weixing, což se zkracuje na LKW. Ten se začal budovat 3. prosince, když raketa Dlouhý pochod 2D vypustila družici na dráhu 488 × 504 se sklonem 97,46°. Jejím úkolem byl dálkový průzkum Země a hledání přírodních zdrojů. Objevily se spekulace, že družice může sloužit i armádě, zvláště když Čína přestala v květnu 2016 používat označení Yaogan pro své optické a radarové průzkumné družice. 23. prosince se tyto spekulace opět vrátily, když Dlouhý pochod 2D vypustil druhou družici LKW, která se usadila na stejné oběžné dráze, jen o 90° fázově otočená vůči LKW-1, což zajišťuje optimální frekvenci návštěv daného místa. Obě družice jsou na heliosynchronní dráze, přičemž jejich sestupný uzel leží v oblasti, kde je místní čas 10:30.
Dnešní start plně odpovídal dvěma předchozím, pouze s tím rozdílem, že LKW-3 zřejmě míří na jinou orbitální rovinu. Je pravděpodobné, že bude mít za úkol pořizovat odpolední snímky – sestupný uzel je umístěný v oblasti času 13:30. Díky tomu bude systém LKW schopen pořizovat fotky za různých světelných podmínek. Následným srovnáním snímků z různých časů by mělo jít odfiltrovat vliv stínů. Stejně tak se dá očekávat, že LKW-4 odstartuje poměrně brzy a jeho dráha bude vůči LKW-3 fázově otočena o 90°.
Podle animace představené v rámci startu můžeme usuzovat, že jde o družice, jejichž tělo má tvar hranol s šestiúhelníkovou základnou a trojicí výklopných solárních panelů. Portál spaceflight101 na základě velikosti družic odhaduje, že by optika na palubě mohla dosáhnout pozemního rozlišení 0,7 m pro černobílé snímky, přičemž pro barevné a infračervené snímky by mělo být rozlišení lepší než tři metry.
Sobotní start byl 263. startem rakety z rodiny Dlouhý pochod a 37. startem rakety Dlouhý pochod 2D, která si svou premiéru odbyla v roce 1992.
Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
https://www.nasaspaceflight.com/
Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2018/01/LKW3-2.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2018/01/LKW1-2-Orbit.jpg
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…f6aa2c27eebf957ffd18af48644c97af&oe=5AFB9133
Oni ty Dlouhé pochody snad vyrábějí jako párky 🙂 Slušná kadence.
Tak, ked chcu 40 startov za rok, tak musia. To su 3+ mesacne a teraz sa pomaly blizi cinsky novy rok, to budu dva tyzdne vsetci mat na salame. Treba si to nadhnat.
V prvom rade gratulácia do Číny! 🙂
Momentálne Čína buduje rôzne zamerané systémy družíc a aby to stihla podľa plánu tak tomu odpovedá aj frekvencia štartov. Len by som chcel podotknúť že to nie je „z ničoho nič“.
Určite sa máme na čo tešiť… 🙂
Zdravím, kde dávaní živě starty čínských raket. Já jsem to nikdy živě nenašel.
Hezký den,
to je těžká otázka, protože ne všechny starty se vysílají živě. Občas ale můžete mít štěstí na internetovém vysílání CCTV (je i na Youtube).
Zhruba takto:
Živé prenosy sú len pri pilotovaných misiách a misiách s nimi súviacimi. Ďalej sú živé prenosy z výnimočných štartov – sonda k Mesiacu, štarty nových rakiet CZ-7, CZ-5.
Aha, to je škoda. Díky za odpovědˇ. V nejbližší době se asi čínského startu nedočkáme.
A stupeň jim spadnul do města s explodoval?
To byl odhozený urychlovací blok rakety, která vynášela družice Beidou.
Kvádr s šestiúhelníkovou základnou mě pobavil 🙂 Slovo, které hledáte, je hranol.
Díky, opraveno.