sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Třetí čínský start za týden!

Čína na začátku roku skutečně šlápla na plyn – dnes v 8:10 našeho času vypustila raketu Dlouhý pochod 2D z kosmodromu Ťiou-čchüan třetí družici sestavy označované zkratkou LKW, která má na starost detailní snímkování Země. Šlo přitom již o třetí čínský start letošního roku – po vypuštění dvojice družic a dvou navigačních družic Beidou. V lednu nás navíc možná čekají další dva čínské starty – kolem 19. ledna má startovat Dlouhý pochod 11, který má všechny stupně na tuhé palivo (vynáší dvě družice Jilin pro podrobný dálkový průzkum Země) a na 26. ledna byl přesunut start rakety Dlouhý pochod 2C s další skupinou družic Yaogan-30 pro sběr elektronických signálů.

Ideální fázový posun mezi družicemi LKW-1 a LKW-2.
Ideální fázový posun mezi družicemi LKW-1 a LKW-2.
Zdroj: http://spaceflight101.com

Aktuálně vypuštěná družice je součástí systému Ludikancha Weixing, což se zkracuje na LKW. Ten se začal budovat 3. prosince, když raketa Dlouhý pochod 2D vypustila družici na dráhu 488 × 504 se sklonem 97,46°. Jejím úkolem byl dálkový průzkum Země a hledání přírodních zdrojů. Objevily se spekulace, že družice může sloužit i armádě, zvláště když Čína přestala v květnu 2016 používat označení Yaogan pro své optické a radarové průzkumné družice. 23. prosince se tyto spekulace opět vrátily, když Dlouhý pochod 2D vypustil druhou družici LKW, která se usadila na stejné oběžné dráze, jen o 90° fázově otočená vůči LKW-1, což zajišťuje optimální frekvenci návštěv daného místa. Obě družice jsou na heliosynchronní dráze, přičemž jejich sestupný uzel leží v oblasti, kde je místní čas 10:30.

Vizualizace družic LKW
Vizualizace družic LKW
Zdroj: https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net

Dnešní start plně odpovídal dvěma předchozím, pouze s tím rozdílem, že LKW-3 zřejmě míří na jinou orbitální rovinu. Je pravděpodobné, že bude mít za úkol pořizovat odpolední snímky – sestupný uzel je umístěný v oblasti času 13:30. Díky tomu bude systém LKW schopen pořizovat fotky za různých světelných podmínek. Následným srovnáním snímků z různých časů by mělo jít odfiltrovat vliv stínů. Stejně tak se dá očekávat, že LKW-4 odstartuje poměrně brzy a jeho dráha bude vůči LKW-3 fázově otočena o 90°.

Podle animace představené v rámci startu můžeme usuzovat, že jde o družice, jejichž tělo má tvar hranol s šestiúhelníkovou základnou a trojicí výklopných solárních panelů. Portál spaceflight101 na základě velikosti družic odhaduje, že by optika na palubě mohla dosáhnout pozemního rozlišení 0,7 m pro černobílé snímky, přičemž pro barevné a infračervené snímky by mělo být rozlišení lepší než tři metry.

Sobotní start byl 263. startem rakety z rodiny Dlouhý pochod a 37. startem rakety Dlouhý pochod 2D, která si svou premiéru odbyla v roce 1992.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2018/01/LKW3-2.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2018/01/LKW1-2-Orbit.jpg
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…f6aa2c27eebf957ffd18af48644c97af&oe=5AFB9133

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dan
Dan
7 let před

Oni ty Dlouhé pochody snad vyrábějí jako párky 🙂 Slušná kadence.

ventYl
ventYl
7 let před

Tak, ked chcu 40 startov za rok, tak musia. To su 3+ mesacne a teraz sa pomaly blizi cinsky novy rok, to budu dva tyzdne vsetci mat na salame. Treba si to nadhnat.

ptpc
ptpc
7 let před

V prvom rade gratulácia do Číny! 🙂
Momentálne Čína buduje rôzne zamerané systémy družíc a aby to stihla podľa plánu tak tomu odpovedá aj frekvencia štartov. Len by som chcel podotknúť že to nie je „z ničoho nič“.
Určite sa máme na čo tešiť… 🙂

Petr
Petr
7 let před

Zdravím, kde dávaní živě starty čínských raket. Já jsem to nikdy živě nenašel.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Petr

Hezký den,
to je těžká otázka, protože ne všechny starty se vysílají živě. Občas ale můžete mít štěstí na internetovém vysílání CCTV (je i na Youtube).

ptpc
ptpc
7 let před
Odpověď  Petr

Zhruba takto:
Živé prenosy sú len pri pilotovaných misiách a misiách s nimi súviacimi. Ďalej sú živé prenosy z výnimočných štartov – sonda k Mesiacu, štarty nových rakiet CZ-7, CZ-5.

Petr
Petr
7 let před

Aha, to je škoda. Díky za odpovědˇ. V nejbližší době se asi čínského startu nedočkáme.

Kamil
Kamil
7 let před

A stupeň jim spadnul do města s explodoval?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Kamil

To byl odhozený urychlovací blok rakety, která vynášela družice Beidou.

Honza
Honza
7 let před

Kvádr s šestiúhelníkovou základnou mě pobavil 🙂 Slovo, které hledáte, je hranol.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Honza

Díky, opraveno.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.