SpaceX se chystá na Falcon Heavy

Ačkoliv již několik dní víme, že se letos nedočkáme premiérového startu rakety Falcon Heavy, stále se můžeme těšit alespoň na statický zážeh tohoto obra, nebo alespoň na jeho vývoz na startovní rampu, které mohou přijít v letošním roce. SpaceX zatím ohledně těchto událostí mlčí a tak musíme vycházet z nepřímých náznaků jako jsou třeba dostupné fotografie. Před několika hodinami se na americkém fóru nasaspaceflight.com objevilo několik snímků pořízených v uplynulých třech dnech, které ukazují, že transportní zařízení TEL by již mohlo být připraveno na Falcon Heavy.

Práce na rampě 39A

Práce na rampě 39A¨
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com

Miroslav Pospíšil k tomu na našem fóru napsal: „Prázdný TEL na rampě má nainstalováno všech 8 hydraulických upínačů. Dva kovové „koše“ s postranními upínači pro F9 byly z TEL vyjmuty a stojí zatím na rampě. Otevřené vrata HIFu ukazují jakýsi velký bílý kontejner v místech nákladu – možná ukrývá Tesla Roadster na speciálním adaptéru.“ Jelikož víme, že mise Zuma bude startovat na začátku ledna z rampy 40, má Falcon Heavy rampu 39A jen pro sebe. Zatím tedy vše vypadá dobře a snad se již brzy dočkáme vývozu této rakety na startovní rampu. Naše redakce je připravena Vás o této události okamžitě informovat.

Za pootevřenými dveřmi HIFu toho není moc vidět.

Za pootevřenými dveřmi HIFu toho není moc vidět.
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
https://forum.nasaspaceflight.com/
https://www.reddit.com/

Zdroje obrázků:
http://forum.nasaspaceflight.com/…dlattach;topic=42705.0;attach=1463084;image
http://forum.nasaspaceflight.com/…dlattach;topic=42705.0;attach=1463088;image
http://forum.nasaspaceflight.com/…dlattach;topic=42705.0;attach=1463092;image

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

31 komentářů ke článku “SpaceX se chystá na Falcon Heavy”

 1. Wolf napsal:

  Maličko OT. Jak je asi obtížné vytipovat si let ve kterém zažijete takovýto pohled na letící raketu?


  nebo

 2. Snoopy napsal:

  Tak to jsem zvědav co se z toho tajemného nákladu vyklube!
  Jakoby už tak nebylo kolem SpaceX víc než rušno!! 😉

 3. Pavel napsal:

  Bylo by v silach FH, aby Teslu/sondu urychlil pri startu v lednu natolik, ze by v rozumne vzdalenosti (tak aby zvladla poslat zpet data) dohnala mezihvezdny objekt Oumuamua, ktery nam prave proleta Slunecni soustavou? Myslim, ze rychlost Oumuamua je kolem 90000km/h?

  • Dušan Majer napsal:

   Nikoliv, to je totálně mimo možnosti současných raket.

  • Petr Scheirich napsal:

   Rychlost 90 000 km/h, resp. 26 km/s, která se objevila různě v médiích, je sama o sobě bez podrobností nic moc neříkající údaj. Jde o rychlost tzv. v nekonečnu, tedy rychlost vůči Slunci, kterou těleso mělo ve velké vzdálenosti od Slunce, než začalo být urychlováno gravitací Slunce, a kterou se opět bude od Slunce vzdalovat, až opět do velké vzdálenosti odletí. Při průletu Sluneční soustavou se jeho rychlost zvyšovala až do perihelu, kde byla 88 km/s.
   Sonda „stíhající“ tento objekt by musela letět po dráze, která by opouštěla Sluneční soustavu rychlostí vyšší, než těchto 26 km/s. Čím vyšší, tím dříve by těleso dohnala. Pro srovnání, sonda New Horizons má tuto „opouštěcí“ rychlost 13 km/s, sonda Voyager 1 ji má 17 km/s.
   U objektu Oumuamua je situace o to složitější, že jeho dráha je velice skloněná vůči rovině oběhu planet. Zatímco ostatní sondy opouštějící Sluneční soustavu mohly využít gravitačního praku u velkých planet, sonda k Oumuamua by tuto možnost neměla – na cílovou dráhu a rychlost by ji musela navést rovnou nosná raketa.

  • Vlastimil Pospíchal napsal:

   Samotná FH to nezvládne, ale dalo by se přidat ještě několik stupňů rakety. Ovšem tím se značně snižuje hmotnost užitečného nákladu. Ta sonda by pak mohla mít třeba jen 10 kg. Přístrojů by se do ní moc nevešlo.

  • JakubV napsal:

   Už je o tom i studie, jak Oumuamua dohnat. jmenuje se to „Projekt Lyra“ a ve foru k tomu je více informací.
   Jedna z variant je použít plnou SLS se startovacím oknem v roce 2025 a použít gravitační manévr u Jupiteru a druhý ještě náročnější u Slunce, při kterém se sonda urychlí a nasměruje k planetce, kterou by dostihla v roce 2039…
   více tady
   http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=77&t=2031&start=40

 4. RobertR napsal:

  Pytam sa tu lebo to neviem najst na webe, ake dlhe je startovne okno na Mars a ked chce Musk poslat teslu na Mars tak sa musi strafit do tohoto okna nie ? Co nam da v podstate datum startu. Bude toto okno dostupne v january ?

 5. VM napsal:

  Má vlastně Elon čím na Marsu přistát? U Dragonu zrušil možnost motorického přistání, a jen na padáky to v marsovské atmosféře asi nepůjde. Časem to má vyřešit BFR, ale to bude nadlouho. SpaceX chce primárně na Mars, takže situace, že tam konečně doletí, ale několik let nepřistanou, mi přijde nepravděpodobná.

 6. Fantasta napsal:

  Martine, pokud pneumatiku nafouknete na 0,5 baru, tak přetlak ve vákuu bude 1,5 baru. / značí se ATA, nebo ATU – absolutní tlak vůči nule/. Pneumatika je v pohodê. To ponorka ve 300 metrech je vystavena přetlaku přibližně 30 barů, na tu velikou plochu jsou ty síly ohromné. A co se týče Roadstru kolem Měsíce, já si myslím , že to je spíše reklamní hoax, byť by to vyšlo přímo od SpaceXu

 7. Martin napsal:

  Odhaduji, že zřejmě z Tesly odčerpají všechny provozní kapaliny a vyfouknou či rovnou odstraní pneumatiky. Ty by ten podtlak nemusely vydržet.

 8. Honza Zvědavý napsal:

  Dotaz: Kosmické sondy, určené k průzkumu planet jsou sterilizovány, abychom nekontaminovali jiná tělesa. Jak to je u sond, kde se s přistáním nepočítá?
  Jde mi o to, jak by se sterilizovala už používaná Tesla?
  Viz: https://technet.idnes.cz/grun-tezky-ukol-sterilizace-kosmickych-sond-f3v-/tec_vesmir.aspx?c=A070417_220219_tec_vesmir_vse

  Nebude Tesla třeba jen „angličák“?

 9. Martin Krupicka napsal:

  Tesla mi přijde jako ideální model, pokud chce rozjet autopůjčovnu na Měsíci. Upravená přetlaková kabina, u půjčovny solární panely na dobíjení. A platící turisti, které tam vyveze, si můžou i pojezdit po okolí. Doufám, že už pracuje na automapě, aby s tím nezahučeli do nějakého prachového moře.

 10. Kamil napsal:

  Už se na start těším jako malý kluk. Zajimalo by mě zda Teslu musí nějak dostatečně upravovat pro let.Nebo to bude jen maketa Tesly?

 11. Jirka napsal:

  Kdyby to stihli 31. prosince a něco se nepovedlo mohli mít největší Silvestrovký ohňostroj.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.