sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přistání Orionu na dvou padácích

Včera byl nad pouští Yuma na jihozápadě Arizony uskutečněn pátý ze série osmi testů padáků Orionu, které jsou součástí jejich kvalifikace pro pilotovaný kosmický let Exploration Mission-2. Maketa Orionu byla shozena z transportního letounu C-17 ve výšce 10,5 kilometru. Při testu byl simulován scénář, ve kterém se nepodaří otevřít jeden ze tří hlavních padáků. Test se měl původně uskutečnit 13. prosince. Letoun C-17 tehdy dosáhl výšky pro shoz, ale dveře jeho nákladového prostoru nešly otevřít.

Padáky v okamžiku přistání, 15. prosince 2017
Padáky v okamžiku přistání, 15. prosince 2017
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Ve zmíněné sérii osmi testů padáků jsou simulovány různé podmínky a scénáře selhání. Dosud byly uskutečněny tyto testy:

  • 30.09.2016 sestup v podmínkách nejvyššího dynamického tlaku, který až dosud padáky vydržely
  • 08.03.2017 simulace sestupu po abortu krátce po startu SLS
  • 14.06.2017 simulace sestupu po abortu z SLS stojící na rampě
  • 13.09.2017 simulace sestupu po abortu z rychle letící SLS

Zbývající tři testy padákového systému jsou plánovány na příští rok. Při šestém a sedmém testu bude opět použita maketa Orionu, při závěrečném osmém testu těleso ve tvaru šipky. NASA také poskytuje data a náhledy z testů partnerům z programu Commercial Crew ke snížení potřeby některých jejich vlastních vývojových padákových testů.

Maketa Orionu uvnitř letounu C-17
Maketa Orionu uvnitř letounu C-17
Zdroj: https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net

V současné době plánuje lety svých pilotovaných lodí k Měsíci více kosmických agentur i soukromá společnost SpaceX. Orion pro misi EM-2 je však první takovou lodí, jejíž zrod můžeme sledovat. Podívejme se tedy na několik fotografií, které byly pořízeny v tomto čtvrtletí.

V továrně Michoud se již nachází všech sedm dílů kabiny Orionu pro EM-2. Minulý týden NASA avizovala zahájení svařování kabiny na prosinec 2017
V továrně Michoud se již nachází všech sedm dílů kabiny Orionu pro EM-2. Minulý týden NASA avizovala zahájení svařování kabiny na prosinec 2017
Zdroj: https://www.nasa.gov
Vnitřní struktura servisního modulu Orionu pro EM-2 v hale společnosti Thales Alenia Space
Vnitřní struktura servisního modulu Orionu pro EM-2 v hale společnosti Thales Alenia Space
Zdroj: http://blogs.esa.int
Abort motory záchranných věžiček LAS pro EM-1 a EM-2. Abort Motor pro EM-2 byl v září 2017 naplněn palivem.
Abort motory záchranných věžiček LAS pro EM-1 a EM-2. Abort Motor pro EM-2 byl v září 2017 naplněn palivem.
Zdroj: https://www.nasa.gov/
Motorová sekce centrálního stupně rakety SLS pro EM-2, svařená v zařízení VAC v Michoud Assembly Facility
Motorová sekce centrálního stupně rakety SLS pro EM-2, svařená v zařízení VAC v Michoud Assembly Facility
Zdroj: https://www.nasa.gov/
V Orbital ATK bylo v prosinci 2017 dokončeno plnění paliva do šestého z deseti palivových segmentů vzletových stupňů SRB rakety SLS pro EM-2. K naplnění jednoho segmentu je potřeba 40 těchto mís.
V Orbital ATK bylo v prosinci 2017 dokončeno plnění paliva do šestého z deseti palivových segmentů vzletových stupňů SRB rakety SLS pro EM-2. K naplnění jednoho segmentu je potřeba 40 těchto mís.
Zdroj: https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/5/4563/38195462375_c0c71ad6b0_k.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DRGHgyYW0AAp5Dn.jpg
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…b828c2f6c049121056f01c9f2e56846f&oe=5ABF04B1
https://www.nasa.gov/sites/default/files/atoms/files/orion_monthly_newsletter_10-2017.pdf
http://blogs.esa.int/orion/files/2017/12/20171121_132407.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/atoms/files/nov_29_nac_v03-1.pdf
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…052c283361b3f4ad968d57ee7256334f&oe=5A8C5694

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
RiMr
RiMr
6 let před

…jsou to nadherne veci ale ta jejich nadhera je vzhledem k jejich jednorazovosti horkosladka. Obzvlaste pod dojmem vcerejsiho prubehu mise CRS-13…

Vítek
Vítek
6 let před
Odpovědět  RiMr

Pokud se nemýlím, tak právě velitelský modul Orionu, o kterém je tento článek, by vícenásobně použitelný být měl.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před
Odpovědět  Vítek

Vícenásobně použitelné by měly být jen některé systémy kabiny. Nepamatuji si je už zpaměti, zřejmě displeje, některé systémy zabezpečení životních podmínek a podobně.

Cateye
Cateye
6 let před
Odpovědět  RiMr

K tomu tzv. zlatému grálu znovupoužitelnosti a svatému kázání Elona Muska.
V L+K asi dvě čísla zpátky je zajímavý článek Tomáše Přibyla o Ariane 6. Mimo jiné v něm autor uvádí, že si ESA v návrhu nového nosiče nechala zpracovat studii o finanční návratnosti znovupoužitelných raket a zjistila, že je to sice pěkné a efektní pro masy, ale z hlediska ztráty technologických schopností se to nevyplatí, resp, nula z nuly pojde.
Jinak řečeno, buď si výrobce udrží špičkové odborníky a technologie plynulou sériovou výrobou, nebo si je bude za cenu vysokých nákladů a točením palci vydržovat, aby neztratil svoje schopnosti výroby a vývoje, tak jak se to v současnosti s odchodem starých pardů děje třeba rusům.

RiMr
RiMr
6 let před
Odpovědět  Cateye

Za a) modli delaji z Muska nejvic jeho odpurci aby se dalo snazeji trefovat. Za b) ESA krmena statnimi penezi logicky ani nemuze tvrsit nic jineho, protoze o to teplicko a zajistena mista jim jde jako kazde statni instituci (v pripade EU obvzlaste) jde predevsim. Proste spicka a „drajv“ nejen v oblasti vyzkumu vesmiru je uz davno jinde nez v EU. Jestli nekdo skonci jako Rusko – tak toho bych se naopak obaval v pripade evropskych instituci.
Za c) Blue Origin to ma taky „spatne spocitane“?

Cim hladsi jsou pristani prvnich stupnu, cim delsi je rada uspesnych pristani, tim je tady to deklasovani SpaceX (ale i BO) na hlupacky co si to neumeji spocitat vzteklejsi, bezradnejsi a komictejsi. Snad aspon bouchne Falcon Heavy at maji skeptici taky hezke Vanoce…

tyčka
tyčka
6 let před
Odpovědět  RiMr

„(v pripade EU obvzlaste) “
ESA není instituce EU. Platí ji jednotlivé členové nikoliv rozpočet EU.

RiMr
RiMr
6 let před
Odpovědět  Cateye

Ještě jsem gapomněl dodat k tomuto“ je to sice pěkné a efektní pro masy, ale z hlediska ztráty technologických schopností se to nevyplatí“
– tak tam evidentně ESA dělá něco špatně, protože ty nejlepší projekty které otevírají nové cesty vznikají opět „někde“ jinde.
Dále SpaceX už několikrát uvedlo že nosiče jsou jen prostředek, nikoliv cíl. Například vývoj Falconu 9 (o jejichž návratových možnostech může ESA ale i ULA akorát tak vlhce snít) bude v podstatě „zamračen“ ve verzi Block 5, aby se SpaceX uvolnily kapacity pro vývoj BFR (což zda a jestli se povede tak bude ještě mnohem většé odskod od žvanění „proč to nejde“ chlápků s teplými místečky).
Tedy, ESA říká (podle vámi citovaného článku) „znovupoužitelnost se nevyplatí, protože bychom pak neměli lidi na vývoj a sériovou výrobu jednorázových raket“ kdežto SpaceX říká „máme znovupoužitelné rakety aby sériová výroba jednorázových neblokovala naše kapacity pro vývoj nových řešení“.
Ten rozdíl v přístupu a v přínosnosti pro další vývoj je naprosto evidentní.

RiMr
RiMr
6 let před
Odpovědět  RiMr

Omlouvám se za překlepy, píšu to narychlo na tabletu. Aspoň krátkodobá editace příspěvků je zlatým grálem zase tady… 🙂

Vojta
Vojta
6 let před
Odpovědět  RiMr

Přesně tak. Otázka je, jak dlouho to půjde takto dělat (žádný strom neroste do nebe), ale ve střednědobém horizontu (což je v raketové technice řekněme dvacet let) to vypadá velmi nadějně. Navíc SpaceX tu není kvůli tomu, aby zaměstnávala lidi, takže když je nebude potřebovat, uvolní je a můžou konstruovat nová letadla, výzkumné sondy pro NASA nebo cokoliv jiného. ESA se evidentně bojí toho, aby jí neutíkali lidi do zahraničí, takže buduje něco jako hladovou zeď.

tyčka
tyčka
6 let před
Odpovědět  RiMr

SpaceX nezveřejnil, co se musí pokaždé vyměnit nebo nákladně opravit – takže nevíme jak náročná ta údržba je ve skutečnosti. Stačí totiž, aby byla jen o něco málo levnější, než je cena za nový stupeň. I pak se to vyplatí.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  tyčka

Nemáte pravdu. Víme to docela přesně. Co se týče prvních stupňů, tak původní jsou motory, nádrže a frame, tedy jakási kostra stupně. Mění se počítače, elektronika, nohy a kormidla. Víme už také, že všechny náklady spojené s přistáním prvního stupně, jeho renovací a přípravou na další let stojí výrazně méně než je polovina ceny stupně nového. Do budoucna to navíc má být ještě výhodnější.

tyčka
tyčka
6 let před
Odpovědět  RiMr

„výrazně méně než je polovina ceny stupně nového“
To pokud vím nebylo nezávisle potvrzeno.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  tyčka

Prohlásila to Gwynne Shotwell a zmiňujeme to v tomto článku:
„Ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell tuto středu médiím prozradila, že náročné inspekce, testování, údržba a příprava prvního stupně na jeho druhou misi stála méně než polovina jeho výrobní ceny. A to si musíme uvědomit, že šlo o historicky první počin tohoto druhu, kdy se zkoumalo kde co a cena tak byla mnohonásobně vyšší, než lze očekávat do budoucna. I sám Elon Musk s úsměvem uvedl, že byl překvapen, jak byli technici při přípravě prvního stupně na druhý let až neuvěřitelně paranoidní. Znamená to tedy, že i kdyby byl první stupeň použit vždy jen dvakrát, jeho záchrana se finančně vyplatí!“

Uvádí to i web spacenews.com
„Shotwell did not give a specific figure for the cost of refurbishing a Falcon 9 first stage that first flew on an April 2016 launch of a Dragon cargo spacecraft so it could launch the SES-10 communications satellite March 30. “It was substantially less than half” the cost of new first stage, she said.“

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpovědět  tyčka

Jo pardon, Vy píšete NEZÁVISLE potvrzeno. Inu to je docela logické. SpaceX je hodně otevřená, ale nemůžeme od nich chtít, aby si pustili každého až do kuchyně.

Alois
Alois
6 let před

Jelikož má tři padáky očekával bych závadu na třetím a dva funkční, jako se to stalo v projektu Apollo. Ten třetí tam měl “ vlát „, nebo se roztrhnout či mít nějakou fatální trhlinu. Ten třetí poškozený může ohrožovat ty dva funkční. Takhle se to působí poněkud nevěrohodně.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před
Odpovědět  Alois

Takový test je určitě složitější než včerejší. Vypadá to, že náročnost testů v této sérii se postupně zvyšuje. Uvidíme, jaké budou další nenominální scénáře testů č. 6 a 7.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před
Odpovědět  Alois

PS. Nemyslím, že scénář nevytažení výtažného padáčku působí nevěrohodně.

Alois
Alois
6 let před
Odpovědět  Jiří Hošek

tehdy se nepodařilo poškozený padák vylovit a proto se vlastně pořádně neví proč se nerozvinul. Simulace by závadu na obdobném systému mohla ozřejmit a přispět k bezpečnosti vyvíjeného systému.

Petr K.
Petr K.
6 let před

Nemáte někdo informaci, jakou rychlostí dopadne při otevření 0/1/2/3 padáků? Jen ze zajímavosti – tzn. jestli by například měla posádka šanci na přežití i s jediným padákem. Případně kolik je terminální rychlost bez padáků (opravdu nečekám, že by to bylo přežitelné).

Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před
Odpovědět  Petr K.

Návratová rychlost Orionu od Měsíce do zemské atmosféry má být 11200 m/s. Do okamžiku iniciace padákového systému má být Orion zpomalen atmosférou na 145 m/s. Následně, při nominálním otevření všech padáků, má být dopadová rychlost do Tichého oceánu přibližně 7,5 m/s (maximálně 9 m/s). Jiné informace nemám.

Alois
Alois
6 let před
Odpovědět  Jiří Hošek

Podobný případ nastal v programu Apollo. Pokud je známá dopadová rychlost Apolla na dvou padácích, dalo by se z toho cosi odvodit.
Výsledky testu však budou určitě zveřejněny a údaj o zvýšení dopadové rychlosti by tam neměl chybě – měl by být hlavním cíl pokusu.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před
Odpovědět  Alois

Dopadová rychlost Apolla 15 byla 11 m/s místo běžných 9,8 m/s.

Zpráva o selhání hlavního padáku Apolla 15:
https://spaceflight.nasa.gov/outreach/SignificantIncidents/assets/apollo-15-mission-anomaly-report-no.-1-main-parachute-failure.pdf

ptpc
ptpc
6 let před

Ďakujem za výborné a faktografické info!

Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před
Odpovědět  ptpc

Není zač. O pokroku v plánovaném návratu astronautů NASA k Měsíci, dokumentovaném těmi fotografiemi, je radost psát.
ptpc, vzpomínám, jak jsem si 3. dubna v naší debatě v komentářích k článku o EM-1 tipl, že by velitelem první posádky Orionu mohl být Barry Wilmore, protože je to jediný z dosud aktivních astronautů z bývalých pilotů raketoplánu, který nebyl přeřazen do programu Commercial Crew. A ejhle, on je v dnešním článku na fotografii v Michoud mezi dvěma díly kabiny Orionu.
A také byl 13. prosince připraven komentovat test padáků:
https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=44367.0;attach=1463978;image
Takže je nějakým způsobem zainteresovaný v programu Orion.

ptpc
ptpc
6 let před
Odpovědět  Jiří Hošek

Hej, hej, na tú našu debatu si pamätám… 🙂

https://kosmonautix.cz/2017/12/16/pristani-orionu-na-dvou-padacich/