Na noc z dneška na zítřek se připravuje již jedenáctý start lehké evropské rakety Vega. Ta má startovat ve 2:42 SEČ a na heliosynchronní dráhu vynese marockou družici MOHAMMED VI – A, která je určena ke sledování Země. Pro Vegu tak půjde již o osmou družici monitorující naši planetu, kterou tato malá, ale šikovná raketa zatím dopravila na oběžnou dráhu. V tomto článku najdete jak informace o samotném nákladu, tak i odkaz na sledování přímého přenosu, který je však pro našince velmi špatně načasovaný.
Na vývoji družice, která bude při startu vážit 1100 kilogramů, se podílely firmy Thales Alenia Space a Airbus. Jejím úkolem je provádět mapování a průzkumné aktivity, podporovat regionální rozvoj, monitorovat zemědělství, ale může i pomoci předcházet přírodním katastrofám a lépe zvládat jejich průběh a následky. Důležitým úkolem je i sledování postupu pouště, nebo kontrola hranic a pobřežních vod.
Společnost Thales Alenia Space zajistila vědeckou část družice včetně optického systému, subsystému pro přenos snímků, nebo pozemní segment pro zpracování dat. Airbus měl na starost integraci družice, poskytl i svou platformu AstroSat-1000, nebo zařízení pro pozemní stanici určenou k plánování mise a řízení družice. Bude se jednat již o 150. družici vypuštěnou firmou Arianespace, která byla vyrobena v Thales Alenia Space.
Povedené fotky z přípravy naleznete na této adrese.
Zdroje informací:
http://www.arianespace.com/
http://spaceflight101.com/
Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/23031328_1612489588789383_2778495740819673035_n.jpg
Možná by byl zajímavý článek shrnout podobné aktivity afrických zemí. Celkem opomíjené téma. I když nemají vlastní program tak evidentně satelity používají.
Díky za tip, promyslíme to.
A Česko bude mít svoji vlastní družici kdy? Co třeba VÁCLAV VI?
Nechci být jako pan Alois ale napřed Bulharsko a nyní ba i Maroko?
(BTW: Maroko je spíš arabská než africká země. Já vím, já vím, hraje
fotbal za Afriku, v OSN je za Afriku, atd., nicméně…)
Česko už svou družici mělo – https://cs.wikipedia.org/wiki/MIMOSA a nově má VZLÚSat
A hlavně celá série Magion (https://cs.wikipedia.org/wiki/Magion, přecijen lépe jmenovat ty úspěšnější 🙂 ). Kromě celých družic pak také přístroje, z nedávných, co vím je český třeba sledovač slunečního větru BMSW na https://en.wikipedia.org/wiki/Spektr-R (a určitě je jich víc).
To je pravda, verze 4 a 5 letěly už po rozpadu Československa.
Je zvykem používat spíš zeměpisnou než národnostní příslušnost. To je jako napsat, že Česko je spíš slovanská než evropská země. Arabům patří asi třetina Afriky, tak nevidím důvod je z ní vyčleňovat.
To není Marocká družice, ale jen družice Marokem zaplacená a to je dost velký rozdíl.
„Maroko je spíš arabská než africká země.“
Arabská? Když už, není to spíš berberská země?
Maročani to pojmenovali podle svého současného krále Muhammada VI. Je to jeden z dvojice stejných satelitů, tenhle první má na konci označení „A“, druhý plánovaný bude mít „B“. My bychom tedy měli podle stejné logiky satelit pojmenovat Miloš Zeman-A.
Bulhaři vypustili (resp. tamní operátor vypustil) s velkou slávou BulgariaSat-1, ale údajně mají problém prodat část kapacity.
zdravim. funguje vam to video? mne pise ze sa stale caka na zaciatok prenosu
Díky za upozornění, video jsme nahradili jiným.
kolik vlastně stojí jeden let Vegy a jakou má max. nosnost ?
Podle webu SF101 stojí start Vegy něco kolem 23 milionů dolarů a nosnost záleží na zvolené oběžné dráze. Je to mezi 300 a 2 500 kg.