ŽIVĚ A ČESKY: Předposlední let staré dobré Delty II

Svého času to byla nejpoužívanější americká raketa, která vynášela i drahé meziplanetární sondy. Nyní její příběh pomalu končí – na Deltu II čekají už jen dva starty, přičemž konfigurace 7920 poletí zítra úplně naposledy. Jejím úkolem bude vynést družici JPSS-1, která bude obíhat kolem Země po heliosynchronní dráze a sledovat dění v atmosféře, abychom mohli zpřesnit naši předpověď počasí. Poslední let Delty II s devíti urychlovacími bloky budeme vysílat živě s českým komentářem.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v úterý 14. listopadu v 10:47 středoevropského času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 10:30 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

 Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/jpss_mission.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Předposlední let staré dobré Delty II”

  • Dušan Majer napsal:

   Kdepak, vytlačuje ji konkurence přímo v ULA – Delta IV a Atlas V. I jim se ostatně pomalu blíží konec a nahrazení raketou Vulcan.

  • vj napsal:

   Jak psal pan Majer, tohle rozhodnutí padlo nezávisle na SpaceX a mám pocit, že i před prvním letem Falcon 9.
   Delta je dost fousatá rodina raket a Delta II snad vznikla celkem narychlo po havárii Challengeru. Nejdůležitější náklad byly asi satelity GPS, ale ty novější jsou pro Delta II moc těžké. Ze známých nákladů pak Delta II vynesla třeba vozítka Spirit a Opportunity, ale i tady platí, že nové Curiosity už by nezvládla.
   Delta nedokáže cenou konkurovat srovnatelným raketám jako třeba PSLV nebo Sojuz. Cenově je snad dost blízko i výkonnějším Falcon 9 a Atlas V.

 1. Jirka Hadač napsal:

  Ach joooo, ze záznamu. No každopádně, pak se doma podívám určitě :-)A těším se už dopředu.

 2. Radoslav Packa napsal:

  Tak ten bonus s Cygnus -om je super nápad.

 3. casso napsal:

  Dovody, preco bol start odlozeny: niekolko lodi bolo v ochrannej zone a zaroven nejaky parameter na prvom stupni bol mimo rozsah. Vzhladom na male startovne okno nebol dostatok casu problemy vyriesit a tak odpocet prerusili.

  Zdroj: https://www.space.com/38770-rocket-glitch-delays-jpss1-weather-satellite-launch.html

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.