Zářijová Kosmoschůzka

Sonda Cassini u Saturnu zakončí v roce 2017 svou úžasnou misi.

Vždy poslední středu v měsíci pořádá Kosmo Klub o.s. akci s názvem Kosmoschůzka, na níž můžete shlédnout a poslechnout si obvykle dvě až tři zajímavé přednášky z kosmonautiky a příbuzných oborů. Září bylo ve znamení finále veleúspěšné mise Cassini, nelze ho tedy na Kosmoschůzce opomenout. Ve druhé přednášce získáte informace přímo od zdroje, což je vždy cenné. Podělit se o novinky v programu ExoMars přijde Michal Václavík. Tato přednáška nebude zaznamenávána, exkluzivní informace tak získá pouze ten, kdo se osobně dostaví.

 

Zářijová Kosmoschůzka:

středa 27. září 2017 od 18:00 hodin,

restaurace Zorto, Nekázanka 6, 110 00 Praha,

vstup zdarma

 

zobrazit mapu

Miloslav Špecián: Hrdý konec sondy Cassini

Sonda Cassini zanikla 15. září 2017 v atmosféře Saturnu. Až do svého žhavého konce posílala na Zemi unikátní vědecká data. Podrobnosti o finální části mise této úchvatné sondy a mnohem více se dozvíte v první přednášce.

 

Vizualizace roveru z mise Exomars 2020

Vizualizace roveru z mise Exomars 2020
Zdroj: http://www.esa.int

Michal Václavík: Aktuality z programu ExoMars

Je to více než rok a půl, co byly na Kosmoschůzce prezentovány novinky z programu ESA ExoMars. Od té doby se toho událo mnoho. Podíváme se na závěry a doporučení z vyšetřování nevydařeného přistání modulu EDM Schiaparelli. Orbiter TGO provedl dvě předběžné pozorovací kampaně a nadále pomocí aerobrakingu snižuje svoji oběžnou dráhu. Finální oběžné dráhy by mělo být dosaženo v polovině příštího roku. Nejdynamičtější je situace okolo mise ExoMars 2020, u které probíhá hodnocení konečného designu a výroba. Misi však i nadále provázejí technické a programové nepříjemnosti.

Změna programu vyhrazena

Více informací na webových stránkách Kosmo Klubu, o.s. (http://klub.kosmo.cz/novinky) nebo na e-mailu Kosmoschůzek ([email protected]). Hlavním organizátorem akce je Petr Tomek – petrtomek98(c)gmail.com.

Přidejte se k události také na Facebooku!

Zdroje obrázků:
https://focustech.it/wp-content/uploads/2017/09/sonda-cassini-ultima-foto-364×205.jpg
http://exploration.esa.int/science-e-media/img/96/ExoMars2018_Rover_20140321_9k.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

7 komentářů ke článku “Zářijová Kosmoschůzka”

 1. pbpitko napsal:

  Chápem, že uverejnenie videé zo schôdzky by mohlo mať negatívny vplyv na návštevnosť.
  Tak tie záznamy zo schôdzky dajte aspoň povedzme s mesačným či 2-mesačným oneskorením a len na 1-2 týždne, samozrejme s vopred ohlásením kedy to bude prístupné. Aj my, čo nemáme možnosť chodiť denne do Prahy by sme sa schôdzky radi zúčastnili aspoň takto. Ja z Košíc nemôžem chodiž do Prahy aspoň 1-2 x do týždňa. Určite by takúto prezentáciu uvítali aj mnohý ďalší priaznivco Kosmonautix.
  pb : 🙂 🙁

  • Jirka Hadač napsal:

   Podepisuju, totéž platí i pro Zlín – Vsetín. Také bych to hodně rád shlédl, na druhou stranu chápu, že na to nemá vliv nikdo ze serveru kosmonautix.cz. Ale každopadně, přeju hezkou přednášku, určitě bude stát za to, u Michala Václavíka jsem si jistý, všechny jeho přednášky, které sem měl příležitost shlédnout vždy stály za to.

   • Dušan Majer napsal:

    Organizátorem Kosmoschůzek opravdu nejsme my, ale Kosmoklub, jak se píše i v článku. My na akci pouze upozorňujeme a někteří naši členové na Kosmoschůzku zřejmě osobně dorazí jako diváci. Důvodů, proč není některá přednáška natáčená může být více. Někdy je to souběh více faktorů, jindy jen jednoho hlavního. Nejsme organizátoři, tak nevíme, jak to bylo v daném případě, ale mohu jen uvést pár příčin, proč se některé přednášky (nejen na Kosmoschůzce) nenatáčí. Prvním z důvodů může třeba být absence kameramana, nebo techniky. jsou to lidé s nabitým programem, kteří nemohou být najednou všude. Organizátorům podobných akcí většinou záleží na tom, aby měl záznam nějakou kvalitu, proto není možné použít nahrávání např. na mobil. Spousta lidí by si stěžovala, že řeči např. není moc rozumět a podobně. Dalším důvodem, který často hraje roli bývá přání samotného přednášejícího. Bývá to v situacích, kdy si daný člověk nepřeje pořizovat záznam z důvodu, který je asi logický – partě lid bez záznamu je možné říct o trochu více „zákulisních“ informací než v případě přednášky, která se natáčí. Ale znovu opakuji, že my tuto akci neorganizujeme, takže nevíme, jaké aspekty zde sehrály roli. Píšu to sem jen kvůli kontextu. Jak vidíte, tak v diskusi zmíněná obava z malé návštěvnosti je jen jedním z několika různých důvodů z nichž každý může hrát v jiném případě jinou roli.

   • B.Boruvka napsal:

    A ja 27.9 rano z Prahy odlitam!! To je proste pech!

  • Štěpán napsal:

   Domnívám se, že záznam není kvůli autorským právem. Neboli Michal bude přednášet něco, co se nesmí zatím veřejně zveřejnit…

  • Přednáška nebude nahrávána z toho důvodu, že bude obsahovat veřejně nepublikovatelné informace a fotografie.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.