sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ANKETA: Na jaký moment roku 2018 se těšíte nejvíce?

Rok 2017 se pomalu blíží ke své poslední čtvrtině a tak je čas se začít dívat na to, co nám přinese rok následující. Předpokládám, že všichni fanoušci kosmonautiky tak nějak tuší, že právě rok 2018 bude bez přehánění mimořádný. Proto jsme se rozhodli, že tradiční anketu s očekávanými událostmi zveřejníme o pár týdnů dříve než obvykle. Rok 2018 totiž nabídne tolik událostí, že je vhodné na ně začít upozorňovat se značným předstihem. V minulých letech jsme Vám vždy nabídli deset nejzajímavějších momentů následujícího roku s tím, že jste mohli hlasovat pro tři možnosti. Vzhledem k nabitosti roku 2018 Vám však přinášíme rovnou 20 významných momentů a svůj hlas můžete dát hned pěti událostem.

Start družice TESS pro výzkum exoplanet, start indické lunární sondy a landeru Chandrayaan 2, rozjíždějící se Google Lunar X-prize, start rentgenového rusko/německého teleskopu Spektr-RG, premiéra rakety LauncherOne od Virgin Galactics, start servisní mise MEV-1, která bude pomáhat jiným družicím, Dragon 2 In-flight abort test, tedy zkouška schopnosti záchrany druhé generace lodí Dragon za letu, Orion Ascent Abort-2 – opět zkouška záchranného systému za letu, tentokrát u lodi Orion, vypuštění ruského modulu Nauka, Oblet lidí v Crew Dragonu kolem Měsíce, start evropské sondy Solar Orbiter pro výzkum Slunce, první lety lodí Crew Dragon od SpaceX, první lety lodi Starliner od Boeingu, přílet OSIRIS-REx k asteroidu Bennu, Přílet sondy Hayabusa-2 k asteroidu Ryugu, start americké sondy Parker Solar Probe k výzkumu Slunce, start americké sondy InSight k výzkumu marsovské seismické aktivity, start evropsko-japonské mise BepiColombo k Merkuru, start americko-evropského Dalekohledu Jamese Webba, start čínské mise Chang’e 4 k Měsíci – to je dvacet událostí, které by mohly nastat během roku 2018.

Je prakticky na 100% jisté, že se všechny tyto momenty v příštím roce nestihnou – už jen kvůli časové kolizi startů BepiColombo a Webbova teleskopu bude muset jeden z projektů sklouznout na rok 2019. Přesto je při pohledu na tento výčet na první pohled jasné, že rok 2018 rozhodně nebude ve znamení nudy (a to se do ankety ještě některé momenty nevešly). Stejně tak je možné, že do roku 2018 přetečou některé projekty, které jsou momentálně plánované na konec letošního roku, ale nic z toho nedokážeme v současné době ovlivnit – vycházíme z aktuálních časových harmonogramů. Budeme rádi, když v anketě zahlasujete a ukážete nám, na co se v příštím nabitém roce nejvíce těšíte.

Ani dnes nebude chybět zhodnocení ankety právě skončené. Zajímalo nás, jak hodnotíte nově zavedené krátké zprávy, které se zobrazují v pravém bočním sloupci. Anketu jsme spustili 20. června a celkem v ní za tři měsíce hlasovalo 1083 návštěvníků. Tímto bychom chtěli všem dobrovolníkům poděkovat za jejich hlasy, které nám poskytly cennou zpětnou vazbu.

Výsledky ankety: „Jak se Vám líbí krátké zprávy v horní části pravého sloupce?“
Výsledky ankety: „Jak se Vám líbí krátké zprávy v horní části pravého sloupce?“

Při pohledu na výsledky cítíme radost. Velice nás těší, že 97% čtenářů krátké zprávy zajímají, považují je za pozitivní a alespoň občas je čtou. To, že 2/3 hlasů hlasujících krátké právy nadchly je pro nás samozřejmě velmi potěšující a jsme rádi, že čtenáři naši novinku přijali takto kladně. I my sami cítíme, že nám krátké zprávy otevírají nové možnosti. Je nám jasné, že se nikdy nemůžeme zavděčit všem a proto jsme svým způsobem rádi, že 3% hlasujících dokáží novinku ignorovat a že jim nijak nekomplikuje čtení našeho webu. Zároveň jsme rádi, že hlasujících, kterým krátké zprávy vyloženě vadí je méně než 1%. Tvorba webu je dynamický proces a je potřeba brát ohledy na názor většiny. Snad nás těch osm hlasujících kvůli krátkým zprávám nepřestane číst, tedy pokud nešlo jen o nějaké trolly, kteří z principu hlasují pro negativní možnosti.

Ještě jednou děkujeme Vám všem, kdo jste v právě skončené anketě hlasovali – poskytli jste nám cennou zpětnou vazbu a budeme velmi rádi, pokud zahlasujete i v anketě nové. Její konec plánujeme na přelom let 2017/18, což není zase tak daleko – jen o měsíc déle, než tu byla minulá anketa.

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
59 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří Kos
Jiří Kos
7 let před

Hlasoval jsem, že na krátké zprávy „občas kouknu“. Ale teď jsem se přistihnul, že na ně koukám automaticky vždycky. Takový je život …

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jiří Kos

To nás těší 🙂

Štěpán Krňanský
Štěpán Krňanský
7 let před

Hlasoval jsem stejně, že občas kouknu, a teď je čtu také pořád 😀

Jinak zatím nejtěžší anketa co tu byla, hodně jsem přemýšlel pro co hlasovat (a to ještě že posunuli start SLS 🙂 ).

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před

Plně souhlasím – i při navýšení hlasů, které může jeden člověk udělit, je to pořád moc těžké.

casso
casso
7 let před

trosku som sa cudoval ze tam nie je falcon heavy 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  casso

Odstartuje letos, určitě 😀

Kamil
Kamil
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tak určitě

Štěpán Krňanský
Štěpán Krňanský
7 let před
Odpověď  Kamil

akorát to chce trochu toho štěstíčka 🙂

Petr Kasan
Petr Kasan
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

2018 Pohled pesimisty: první úspěšný start FH.
2018 Pohled optimisty: první start FH s užitečným nákladem.

Karl
Karl
7 let před

Nechci předem pesimisticky kazit radost, ale jestli se z tohoto výčtu povede v roce 2018 alespoň polovina, tak to bude hodně velký úspěch. A především jsem tam nenašel každoroční evergreen Falcon Heavy. Samotnou Nauku, už bych taky nechal spát v pokoji. A smajlík sem už fak nepatří, spíš škareďák.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Karl

Falcon Heavy přece odstartuje ještě letos, musíme tomu věřit! A jinak máte pravdu – čeká nás mimořádný rok.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Skvěle nabitý rok. Výběr mi dal zabrat 🙂 Nebyl ale Solar Orbiter už někdy před půl rokem přesunut na únor 2019? Na stránce ESA sice pořád trůní zpráva o roku 2018, ale ta je už z dubna 2015, podle mě došlo letos ke změně.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Máte pravdu, té aktualizace jsem si nevšiml. Bohužel s tím už teď nejde nic dělat.

Michal Václavík
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Ano, startovní okno je od 6. do 24. února 2019

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před

Díky za info.

gg
gg
7 let před

Co třeba další veřejně známé testy nebo demonstrace Raptoru? 😉

A zcela na okraj: https://www.instagram.com/p/BZA0s7EAmF1/

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  gg

Testy Raptoru se neoznamují předem a video vyjde za chviličku. 😉

Kupka
7 let před

1) Falcon heavy
2) Crew Dragon
3) New Shepard
4) Starliner

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Kupka

Snad ten FH stihneme ještě letos.

Alois
Alois
7 let před

Musk bude rád když dostane licenci na pilotovaný let na LEO, o čemž i tak pochybuji, že to do konce příštího roku stihne.

Adam Trhoň
Adam Trhoň
7 let před

Až Elon Musk oznámí, že FH bude startovat na začátku 2019 😀

Z toho co není uvedené se těším na cokoliv od ARCA Space Corporation: https://www.youtube.com/channel/UCEj_j2XCSPcPD4u4XwcQGDw

Alois
Alois
7 let před

Já se nejvíc těším na výzkum MU69 v prosinci sondou NH, který se do ankety nevešel.

rhronza
rhronza
7 let před

Myslím, že největší událost bude start JWST. A hned za ním „černý kůň dostihu“ Falcon Heavy :-))

Samo
Samo
7 let před
Odpověď  rhronza

FH určite poletí už tento rok som si tým istý 😀

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Jsem mohutně zvědav, jak Japonci zvládnou svou Hayabusu. Na rozdíl od „jednodušší“ OSIRIS-REx si Hayabusa veze hromadu doplňků. Třídílný mobilní modul MINERVA, statický modul MASCOT, impactor s výbušninou HMX, pak vyšle k samostatnému letu kameru, naváděcí terče a čip se jmény lidí (včetně mého 🙂 na povrch… no mají toho hodně.

jakubv
jakubv
7 let před

za mě
největší událost bude oblet Měsíce lidmi po 45 letech,pokud počítám dobře.
A pak samozřejmě start JWST

Alois
Alois
7 let před
Odpověď  jakubv

Čistě z technického hlediska se nedá oblet Dragona s lidmi kolem Měsíce stihnout. Dragon nemá homologaci na LEO a FH dosud neletěl. aby dostal homologaci na pilotovaný oblet Měsíce jsou potřeba nejméně tři bezchybné bezpilotní lety na LEO, pak pilotovaný let na LEO, pak nejméně tři bezpilotní lety kolem Měsíce. Dragon pro pilotovanou verzi není zdaleka hotov. Do konce roku 2018 zbývá 15 měsíců, kdyby první let v pilotovaném programu byl 1.října, další by měly následovat ve dvouměsíčních intervalech. Nic takového se nechystá a sám Musk připustil, že FH nebude tak snadný jak se zdálo a bez spolehlivého FH, nikdo povolení k letu lidí k Měsíci nevydá.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Alois

Ty počty potřebných startů máte odkud, prosím? Že se tu s nimi tak skálopevně oháníte.

Alois
Alois
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Poslední postavená kosmická loď pro lety na LEO vezla posádku až při pátém letu / Čína /. Poslední postavená kosmické loď pro oblet Měsíce měla číslo 8 všechny lety bez posádky / Rusko, tehdy Sovětský Svaz let s posádkou, který měl zřejmě následovat v důsledku triumfu Apolla se neuskutečnil /. Kosmická loď Apollo obletěla Měsíc s posádkou pod číslem 8 a absolvovala dva bezpilotní lety s vysokou návratovou rychlostí simulující návrat od Měsíce a 6 bezpilotních a jeden pilotovaný na LEO pod č. 7.
Případům z minulého století pro přípravu na LEO jsem nepřihlížel, úroveň techniky se nedá srovnávat, proto jsem vycházel z čínského programu. Pro oblet Měsíce, právě k vyšší technické úrovni jsem počet přípravných letů z minulého století podělil dvěma.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Myslím, že sekvence startů čínských lodí Shenzhou na LEO či lodí Zond a Apollo k Měsíci se nedá takto zjednodušeně aplikovat. Na doložení svého názoru uvedu ohledně LEO tři aktuální příklady: Crew Dragon, CST-100 Starliner, Federace. U všech je plánován jen jeden nepilotovaný let, a hned další v pořadí má být již s posádkou. Pokud jde o oblet Měsíce, mohu nabídnout taky nejnovější příklad: Orion. U něj je po jednom nepilotovaném letu opět druhý plánován již s posádkou.
Pokud však přesto setrváte na svém názoru, znamená to, že to podle Vás VŠICHNI dělají blbě. Zamyslete se nad tím, prosím.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Federaci beru zpět, u ní se plánují dva nepilotované lety před pilotovaným. Ale o to nejde. U Crew Dragonu píšete „jsou potřeba nejméně tři bezchybné bezpilotní lety na LEO“, a přitom SpaceX staví v souladu s kontraktem s NASA jen jeden Crew Dragon pro let na LEO bez posádky. Druhý exemplář staví pro let s posádkou.

jan
jan
7 let před

je neuvěřitelné,že mých 5 tipů skončilo mezi prvními 6 :),jedeme všichni na stejné vlně 🙂

Jiří Kos
Jiří Kos
7 let před
Odpověď  jan

Já jsem „trefil“ všech prvních pět, ale myslím, že JWST se přesune kvůli kolizi s BC na rok 2019.

Jirka Hadac
Jirka Hadac
7 let před

Za me je to fakt jednoduche, PTScientists, ja ten descent stage a rover chci videt;-) a konecne to bude neco, kde se krome startu mozna bude dat sledovat pristani a prubeh:-)

HnD
HnD
7 let před

Ten první start FH tam opravdu chybí. Myslím, že by to byl jednoznačný vítěz.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  HnD

Ten poletí snad ještě letos.

Martin Gembec
Martin Gembec
7 let před

Už jsem si u nadpisu říkal, to bude pěkně blbá anketa, když si budu vybírat jednu možnost. Naštěstí tomu tak není. A naštěstí něco se odsune na další rok a tak se bude na co těšit 🙂

Pití
Pití
7 let před

Jen drobna vytka… Hlasovat muzete pouze v desktopove verzi stranek, protože v mobilni anketa neni videt

Jolinar
Jolinar
7 let před
Odpověď  Pití

A ja si rikal, zda jsem uple blby, ze ji nemuzu najit 😀

Alois
Alois
7 let před

Na svém názoru zdaleka netrvám, naopak budu velice potěšen, pokud příští rok ukáže, že jsem se mýlil. Ostatně je to jen názor a nejsme v Kostnici. Jen bych podotknul že o tom kdy v té které lodi poletí posádka nerozhoduje provozovatel, ale v případě Ameriky příslušný správní orgán. Pokud tomuto orgánu bude stačit jeden úspěšný let tím lépe pro kosmonautiku.
V každém případě je třeba aby Musk provedl v pilotovaném programu nejméně čtyři lety, nejméně proto, že při prvním letu FH zřejmě nebude nákladem plně funkční Dragon a nepoletí se k Měsíci.
V limitu 15 měsíců je tedy minimálně třeba každé 3 měsíce se uskutečnit jeden bezchybný let v pilotovaném programu, ať pilotovaný, nebo nepilotovaný, či zkušební bez kosmické lodi. Do konce tohoto roku není ale nic oficiálně hlášeno a tak se limit zřejmě smrskne na 12 měsíců a to se mi zdá málo, ale velice rád se budu mýlit.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpověď  Alois

K tomu jen doplním, že nikdo nic nenamítal k Vaší větě, že v roce 2018 „se nedá oblet Dragona s lidmi kolem Měsíce stihnout.“ Taky mám pochyby. Námitky byly k uvedenému počtu nutných startů.

Alois
Alois
7 let před
Odpověď  Jiří Hošek

O.K. ten počet jsem přehnal.

Michael Voplatka
Michael Voplatka
7 let před

Mi pro změnu v anketě chybí Chang’e 5 🙂 Když se nad tím člověk zamyslí, je kříž dělat podobnou anketu v oboru plném odkladů a změn.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Michael Voplatka

U té doufám, že poletí ještě letos … snad!

Alois
Alois
7 let před

K dnešnímu dni 75% respondentů hlasuje pro oblet Měsíce turisty, zajímavé.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Alois

Evidentně atraktivní projekt.

Alois
Alois
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Koncem měsíce by měl mít Musk tiskovku, tam snad projekt upřesní.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Alois

Myslím, že na tomto webu se asi málokdo netěší na to, že se člověk po skoro půlstoletí vrátí k Měsíci. I když jen ve formě prostého obletu.
Ještě bych dodal, že v anketě jde o „těšení se“, nikoliv o to, zda se ten který projekt ve 2018 skutečně uskuteční. Takže se opravdu není proč divit, že je to těch 75% respondentů.

mave
mave
7 let před

Anketa je hodně uspěchaná. Takový článek a anketa by se měla vydávat na konci roku.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  mave

To je těžké. Do konce roku zbývají tři měsíce a kousek. To je doba, po kterou u nás ankety běžně visí. Jelikož budeme tuto anketu ukončovat na přelomu roků 2017 a 2018, „museli“ jsme ji vydat už teď, aby v ní mohlo hlasovat co nejvíce lidí. Bohužel i za cenu toho, že do té doby může dojít k nějakých odkladům.

mave
mave
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

U jiných anket, které nejsou tak časově omezeny se to dá pochopit, ale tady to možná chtělo trošku upravit pravidla… Aspoň by bylo více jasno jak je to s těmi odklady. Možná by pak první místa obsadil FH, po kterém se tady tolik čtenářů pta. Ale to už je teď stejně jedno.

Alois
Alois
7 let před

Indové potvrdili sondu k Měsíci na březen. Na to že poletí má, oproti těm, které s velkou pravděpodobností v příštím roce nepoletí, příkladně oblet Měsíce Muskovými turisty, málo hlasů a přitom to bude lahůdka, bude nejen přistávat, ale poveze i rover.

Alois
Alois
7 let před

Jasný favorit JWTS vypadl, přednost dostal Merkur, což je pochopitelné z hlediska nebeské mechaniky.

Alois
Alois
7 let před

V anketě stále přibývají hlasy pro projekty, které byly z roku 2018 odsunuty. Je možné že tito lidé o tom nevědí a hlasují v dobrém úmyslu, na druhou stranu ti kteří pro ně již hlasovali a nyní ví, že nepoletí, se zcela jistě na jejich start v roce 2018 již netěší a kdyby hlasovali nyní hlas by tam nedali.
Nevím zda je to technicky možné, ale bylo by vhodné, v rámci objektivity, odsunuté lety z ankety vyškrtnout, či vymazat.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Alois

Možné to není.

Alois
Alois
7 let před

Průběžně sleduji anketu pro její vypovídací hodnotu, příkladně pořád přibývají hlasy u odsunutých projektů, ale to jen na okraj.
Není mi jasné hodnocení :
Pod anketou je uveden počet hlasů, nemá to být počet respondentů ?
Když sečtu všechny udělené hlasy dostanu se na číslo 5.333.
Pokud by každý respondent udělil 5 hlasů, bylo by do 1.067 respondentů.
Zřejmě tedy část udělila méně než 5 hlasů.
Dovolil bych si navrhnout jiné hodnocení, spočívající v údaji kolik respondentů z celkového počtu pro ten který projekt hlasovalo.
Příkladně pro R.Dragon kolem Měsíce by to bylo :
při počtu resp. 1425 – 69% respondentů
při teor. počtu resp. l.067 – dokonce 92%.
Pokud bude příspěvek připadat jako spam tak se omlouvám, jen si krátím čekání na start Delty.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Alois

Spam to určitě není, ale plugin jiné zobrazení neumožňuje.

Alois
Alois
6 let před

Pro ty , kteří se nejvíce těší na konec prosince 2018 a operace sondy NH u KBO :uvádím : 400 dní do průletu, 500 mil. km od cíle, 40 AU od Slunce a 4.300 dní v kosmickém prostoru.
Průlet bude sice 1.ledna 2019, proto asi nebyl NH v anketě, ale poslední fáze přibližování bude nesmírně zajímavá a nejen poslední korekce, ale i první snímky “ z dálky“ které odhalí dosud tajemnou sestavu tělesa, či těles.

Alois
Alois
6 let před

Zajímavé je, že stále přibývají hlasy u projektů, které se v příštím roce zcela jistě neuskuteční a naopak u “ mého “ favorita – indického landeru/roveru na Měsíc nepřibývá nic a proto je stále na 0% a na posledním místě. Aby se dostal alespoň na 1% zájmu a odpoutal se z posledního místa potřeboval by alespoň 10 dalších hlasů. Zdůrazňuji, že jeho start je potvrzen na 2. čtvrtletí 2018 a že se jedná o vskutku atraktivní projekt.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.