Podivné klubko modrých nití?

Neděle je ideální čas pro klidné články, do kterých se můžete sami zapojit. Uhádnete, co je na úvodní fotce tohoto snímku? Vypadá to jako siločáry nějakého magnetu, nebo se díváme na nějaký mikroskopický snímek buněčných organel? Ale proč by taková fotka vycházela na webu, který se věnuje kosmonautice? Dáme Vám tři nápovědy – X, padající jablko, Starý kontinent. Správnou odpověď, která Vás možná překvapí najdete o několik řádků níže.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Model rentgenového teleskopu XMM-Newton

Model rentgenového teleskopu XMM-Newton
Zdroj: Archiv autora

Jedná se o vizualizací 2114 pohybů od srpna 2001 do prosince 2014, které vykonala evropská kosmická observatoř XMM-Newton, když přesouvala svou pozornost od jednoho objektu k druhému. Tento rentgenový teleskop se dostal do vesmíru v roce 1999 a jeho úkolem bylo studovat extrémně energické fenomény – černé díry, neutronové hvězdy, nebo pulsary.

Obrázek, který jsme Vám dnes přinesli ale není jen zajímavým uměleckým výtvorem. Má ukázat i to, že tento teleskop má vědecký přínos i v době, kdy se přesouvá od jednoho objektu k druhému. Během přesunu jsou jeho detektory aktivní a v nasbíraných údajích je možné objevit nové zdroje rentgenového záření. Samotný teleskop XMM-Newton můžeme zařadit mezi nejúspěšnější evropské projekty – vědci zatím díky jeho měřením vydali na 5 000 odborných publikací.

Zároveň už se začínají poohlížet po jeho nástupci. Tím má být kosmická observatoř ATHENA (Advanced Telescope for High-ENergy Astrophysics), která by měla do vesmíru startovat na konci příštího desetiletí – zhruba v roce 2028. V roce 2014 byl tento projekt vybrán jako druhý zástupce velkých evropských misí.

Prezentace optické soustavy teleskopu ATHENA (Advanced Telescope for High Energy Astrophysics)

Prezentace optické soustavy teleskopu ATHENA (Advanced Telescope for High Energy Astrophysics)
Zdroj: http://slideplayer.com

Zajímalo by nás, zda se Vám tento nový formát odlehčeného článku, ze kterého se zároveň dozvíte nějaké nové informace, líbí a zda máme podobné články občas vydávat.

Vysvětlení nápověd:

 • X – rentgenovému záření se říká také paprsky X
 • Padající jablko – známý symbol spojený s Isaacem Newtonem
 • Starý kontinent – Mise XMM-Newton je evropská

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/xmm-newton_slew_tracks/16975276-1-eng-GB/XMM-Newton_slew_tracks.jpg
http://slideplayer.com/slide/3260368/11/images/4/Athena+Implementation.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

17 komentářů ke článku “Podivné klubko modrých nití?”

 1. tonda napsal:

  Tak se přiznám,že z nápovědy mě docvakla pouze spojitost padajícího jablka a Newtona,ale dál nic!Ale jsem za takovéto články,proč ne,vždycky se něco dozvím,když třeba ne nového,tak osvěžím paměť,v tomhle věku je už politováníhodná.Takže děkuji za článek a taky za krátké zprávy!!Velmi dobrý nápad,moc se mě líbí!Tonda

 2. Jirka Hadač napsal:

  ESA sem trefil, že to je teleskop taky, ale spíš sem sázel na Herschella (viděl jsem přednášku P. Kulhánka, jak to mapovalo reliktní záření a jak to postupně mapovalo celou oblohu). Newtona sem prosklil, nebo spíš rentgenové astronomii moc nerozumím, ps ani číst články mi nepomůže 🙂

 3. Jarda M. napsal:

  Jste opravdu nezmaři a tento formát je dalším obohacením vaší široké nabídky.
  Takže palec nahoru.

 4. Honza napsal:

  Proti odlehčeným článkům neřeknu ani slovo, je to zajímavé a fajn, posud pochvala. Ale proboha, zkuste při tom nepoužívat clickbaitové formulace (tady „Správnou odpověď, která Vás možná překvapí najdete o několik řádků níže.“). Hrozně mě to dráždí, článkům, co něco podobného obsahují, se programově vyhýbám. Přitom by stačilo vynechat to „která vás možná překvapí“ a už by to jako clickbait nevypadalo. Je mi jasné, že vy to kvůli počtu kliknutí neděláte. Jen jsem si na to prostě vypěstoval alergii kvůli všem těm ostatním.

 5. Petr Hájek napsal:

  Nové informace ? Sem s nima ,že váháte !! 🙂

 6. Zdenek napsal:

  Jsem na telefonu, kde je hodnoceni nedostupne, tak alespon touto formou davam 6*

 7. Miloš Hůla napsal:

  Mně se přidánání článku typu upoutávka nelíbí. Preferuji hutný ucelený článek. Raději méně pořádných článku než vymýšlet nové formáty.

  • Dušan Majer napsal:

   Díky za názor, ale když se podíváte do diskuse, jste v menšině. Bohužel není nikdy možné se zavděčit všem. Přesto se budeme snažit tento typ článků nenasazovat často. Bude to spíše občasné osvěžení. 😉
   Podle toho, co píšete, preferujete rozsáhlé články. O ty samozřejmě nepřijdete, budeme je vydávat stále jako hlavní články dne – vychází vždy po půlnoci. Kromě toho ale vydáváme i krátké články o menších tématech, kam právě patří i podobné odlehčené formáty. Na každého čtenáře funguje něco jiného a my bychom rádi zasáhli co nejširší spektrum. A kdo ví, třeba právě takovéhle články mohou ke krásám kosmonautiky přitáhnout nové zájemce – hlavně z řad mladých lidí. navíc se snažíme, aby i v takovýchto odlehčených článcích byly zajímavé informace, které něco dají i zkušenějším čtenářům.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.