Nechte se vtáhnout do tajů vědy

Akce, kde se široká veřejnost může přístupnou formu seznámit s vědou, jsou bezesporu chvályhodné. Velice nás proto těší, že můžeme informovat o akci, která probíhá právě v těchto dnech v Praze. Ode dneška (čtvrtek 8. června) do soboty (10. června) se na výstavišti PVA Expo Praha v Letňanech koná největší populárně naučná akce v ČR, kterou každoročně pořádá Akademie věd ČR – Veletrh vědy. Všichni zájemci mají vstup zdarma, takže byste s návštěvou váhat neměli. Na veletrhu najdete široký průřez všemi vědními obory a chybět nebude ani naše milovaná kosmonautika.

Jmenovat můžeme třeba stánek české společnosti Edwards, která se specializuje na vývěvy a vakuové technologie. Právě vzduchoprázdno je jedním z důležitých elementů letů do vesmíru. Na své si přijdou děti i i dospělí. Víte třeba, že vakuum pomáhá při výrobě mobilních telefonů? Budou zde i reálné pokusy se vzduchoprázdnem – co se stane se sklenicí vody ve vakuu, nebo jak bude znít školní zvonek? To zjistíte, když přijdete na Veletrh vědy.

„Snažíme se přiblížit naše technologie veřejnosti a zbavit je nálepky čehosi nudného a kosmicky vzdáleného běžnému světu,“ říká Petr Šmérek, vedoucí oddělení výzkumu a vývoje společnosti Edwards a dodává: „Ukážeme, jak se vakuum tvoří, jaké zvláštní vlastnosti toto prostředí má a seznámíme návštěvníky s výrobky nebo postupy, kde se vakuum každodenně používá.“

V areálu na návštěvníky čeká více než 80 vystavovatelů – od vědeckých laboratoří přes firmy a univerzity až po science centra. Na Veletrhu vědy se na jednom místě koncentruje to nejlepší, co může česká věda a výzkum nabídnout. Zajímá Vás možnost uplatnění absolventů v tomto oboru? Navštivte kariérní zónu! Jste učitel? Jděte do zóny pro pedagogy. Máte s sebou malé dítě? Pak na Vás čeká oddělení veselé vědy pro nejmenší návštěvníky.

V bohatém programu najdete setkání s vědci či workshopy a přednášky. Těšit se můžete i na panelové diskuze na témata týkající se problémů světa a vlivů špičkového výzkumu. – řeč bude například o přírodních hrozbách, energii budoucnosti, ale řeč by měla přijít i na pronikání člověka do hlubin vesmíru. Připravena je třeba diskuse na téma Na Mars!, které se zúčastní vyhlášení hosté – pánové Jiří Grygar, Michal Švanda a Pavel Toufar. Výstaviště bude během veletrhu otevřeno denně od 10 do 18 hodin. Stačí sednout na linku metra C a pak jít pěšky cca. 3 minuty.

Zdroje informací:
http://www.veletrhvedy.cz/cz/

Zdroje obrázků:
https://vedavyzkum.cz/images/logoSlider/Veletrh_v%C4%9Bdy_2017_vizu%C3%A1l.png

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

18 komentářů ke článku “Nechte se vtáhnout do tajů vědy”

 1. Tomas. P. napsal:

  Myslim ze takove clanky by tady byt nemely.

 2. Zdeněk napsal:

  Patří sem na 100 %. Mám 3 děti a jednou bych byl rád aby měli rádi vědu a kosmonautiku jako já. O této akci bych bez vás nevěděl a moc děkuji za informaci.

  • Dušan Majer napsal:

   Těší nás, že Vám článek pomohl a držím Vám palce při výchově dětí k vědě. To je opravdu chvályhodné.

   • Racek napsal:

    Bezva akce, zítra tam vyrážíme (už to plánujeme asi měsíc). Tohle já mám rád. Loni jsme třeba zajeli do Plzně, skvělý technopark s množstvím kosmonautiky a technickými hrátkami 🙂 .
    Za článek chválím, obecně propagace techniky a vynálezů poněkud ustoupila poslední dobou přemíře humanitních oborů, které začínají chrlit absolventy hledající práci. Proto propagace dobré věci není nikdy dost. Konec konců, kulturní antropologové nám asi raketu na Mars nepostaví. Ani neuživí těch 7 miliard lidí.Ani pro ně nenajdou nový domov.

 3. Rudolf Šíma napsal:

  Není od organizátorů úplně skvělé, že o víkendu dali šanci návštěvníkům jen jeden den. Ten, kdo dostal v Akademii úkol (a prachy) propagovat vědu, má každopádně splněno. Mrzí mě to, v neděli budu v Praze. Snad ve svém rozhořčení nikomu nekřivdím, to by mě mrzelo ještě víc.

 4. Racek napsal:

  Moc hezký 4 hodiny, stánky zajímavé, předváděčky pěkné a možnosti si pokecat s mladými vědci, studenty a studentkami či vědátorkami na stánkách nekonečné. Jinopravdu mezi návštěvníky převažovaly školáci. No a zájemci o kosmos byli asi taky dostatečně spokojeni s nabídkou.
  Navíc ochutnávka medu z výzkumáku 🙂

 5. Vincent Kerman napsal:

  Já jsem si na akci pěkně popovídal o sondách Magion hlavně mě fascinovali věci jako třeba že antény pro komunikaci byly vyrobeny z rolovacích metrů a mnoho dalších perliček. Těším se na další rok.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.