Navrhovaná raketa má vynášet malé satelity a měla by zvládnout 30-50 startů. Největším problémem je vyřešení spolehlivosti při udržení nízké ceny.
12. června 10:20
Dlouhý pochod 10
Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.
Je možnost aby Čína nebo třeba kldr koupila firmu space X? Přišlo by mi divné kdyby se takové technologie dostali mimo usa. Děkuji za odpověď.
Pravděpodobnost takové události se limitně blíží nule. 😉
KLDR kupující společnost SpaceX….
Občas zde padají šílené nápady, ale tady musím pogratulovat 🙂
Nereálné minimálně ze dvou důvodů:
1) Elon Musk svou firmu jako celek neprodá nikomu, není už jen jeho, ale z části patří také investorům, ktří do ní vložili nemalé finance. Transformace na akciovou společnost také není na pořadu dne – k to mu podle EM nedojde dřív, než budou pravidelně létat kolonizační lodě na Mars
2) Nedovoluje to US zákon ITAR, který nepovoluje export „vojenských technologií“, kam patří i raketové motory a nosné rakety.
Děkuju, jo, bod dvě, to je to co mě zajímalo, proč jsem se tak ptal.
Takže takovou firmu prostě žádný číňan nekoupí. 🙂
Aby někdo mohl něco kouopit, musí daná věc být na prodej a SpaceX na prodej není a dokud bude soukormou společností, která není veřejně obchodovatelná, tak ani nebude.
Takže se jedná o jiný projekt, než před nějakou dobou prohlášení, že se budou snažit zachraňovat motory?
Nejedná se o žádný konkrétní projekt. Čína je v této oblastí prozatím ve fázi studií a zvažuje dva přístupy – přistání pomocí motorů a přistání pomocí padáků. O záchraně motorů jsem neslyšel. Buď to zpráva prostě nezmiňuje, nebo byl tento způsob vyřazen. Momentálně probíhá výzkum klíčových technologií a vedoucí vědecké a technologické komise přiznal, že největším problémem je vyřešení otázky spolehlivosti za současného udržení rozumné ceny.
Trochu mě překvapuje, že zrovna Číňani mají problém s udržením nízké ceny. Nebo tomu mám rozumět tak, že nejsou schopní postavit znovupoužitelnou raketu, která by byla levnější než jejich současné jednorázové? I to je poněkud překvapující. Z toho by vyplývalo, že SpaceX je ještě dál, než jsem si myslel.