sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab 25. června oznámila, že od Evropské kosmické agentury získala kontrakt na vynesení dvou malých družic k testování navrhované budoucí konstelace LEO-PNT na nízké oběžné dráze Země.

NRO

Američtí poskytovatelé družicových snímků zintenzivňují svá varování před navrhovanými škrty v rozpočtu Národního průzkumného úřadu na komerční snímky a tvrdí, že tyto škrty představují rostoucí riziko pro národní bezpečnost a životaschopnost domácího kosmického průmyslu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Inventura sboru evropských astronautů

evropští astronauti

V uplynulých dnech jste si u nás mohli přečíst články s přehledem amerických a ruských kosmonautů a jejich uskutečněné i plánované mise. Jelikož měly články úspěch, nabízíme Vám dnes, mimo jiné na žádost Vás samotných, přehled aktivních členů Evropského sboru astronautů. I přesto, že Evropská kosmická agentura nemá vlastní pilotovaný program, Evropský sbor astronautů existuje již od roku 1978, kdy jej ESA vytvořila na základě dohody s NASA o účasti Evropanů na letech raketoplánů a programu Spacelab. V devadesátých letech dále Evropa vysílala své astronauty do vesmíru v rámci evropsko-ruského programu Euromir a v současnosti jsou Evropané pravidelnými a právoplatnými členy dlouhodobých expedic na Mezinárodní vesmírné stanici. Do budoucna navíc můžeme očekávat rozvíjení spolupráce na pilotovaném programu Číny.

Současný sbor evropských astronautů, kteří jsou k dispozici pro budoucí vesmírné mise, má 10 členů, z nichž jeden jediný nemá letovou zkušenost. Je jím Němec Matthias Maurer, který byl vybrán teprve na začátku letošního roku. Ve sboru bychom našli tři Italy, jednu Italku, dva Němce a po jednom Španělovi, Britovi, Francouzovi a Dánovi. Z devíti z nich, kteří už nejméně jednu letovou zkušenost mají, všichni navštívili Mezinárodní vesmírnou stanici, ať už jako členové dlouhodobých expedic, nebo jen při krátkých návštěvách. Všichni také absolvovali misi ruskou lodí Sojuz a tři z nich si v minulosti vyzkoušeli také let na palubě amerického raketoplánu.

V současnosti se 3 astronauti připravují na dlouhodobou expedici na ISS. Paolo Nespoli se na stanici vydá ještě letos, Alexander Gerst v roce 2018, přičemž se při Expedici 57 stane druhým Evropanem v historii, který bude stanici velet, a nakonec Luca Parmitano bude na ISS pobývat v roce 2019.

Astronauti, kteří ještě neletěli

  1. Maurer Matthias (DEU)

Astronauti, kteří již mají letové zkušenosti

  1. Cristoforetti Samantha (ITA): Sojuz TMA-15M/Expedice 42/43 (2014/15)
  2. Duque Pedro (ESP): STS-95 (1998), Sojuz TMA-3/2 (2003)
  3. Gerst Alexander (DEU): Sojuz TMA-13M/Expedice 40/41 (2014), nominace Sojuz MS-09/Expedice 56/57 (2018)
  4. Mogensen Andreas (DNK): Sojuz TMA-18M/15M (2015)
  5. Nespoli Paolo (ITA): STS-120 (2007), Sojuz TMA-20/Expedice 26/27 (2010/11), nominace Sojuz MS-05/Expedice 52/53 (2017)
  6. Parmitano Luca (ITA): Sojuz TMA-09M/Expedice 36/37 (2013), nominace 2019 ISS
  7. Peake Timothy (GBR): Sojuz TMA-19M/Expedice 46/47 (2015/16)
  8. Pesquet Thomas (FRA): Sojuz MS-03/Expedice 50/51 (2016/17)
  9. Vittori Roberto (ITA): Sojuz TM-34/33 (2002), Sojuz TMA-6/5 (2005), STS-134 (2011), usilující o návrat do aktivní služby

Je potřeba si uvědomit, že situace u Sboru evropských astronautů je poněkud složitější než v Rusku nebo v USA a nelze jednoznačně řící, kdo ještě je aktivní a kdo už ne. Další čtyři evropští astronauti proto doposud oficiálně neopustili sbor astronautů ESA (alespoň o tom neexistují žádné veřejně dostupné zprávy), avšak jejich šance na nominaci do nějaké budoucí mise je mizivá a to zejména kvůli jejich pokročilému věku, jiným pracovním aktivitám či dokonce přijmutí dalšího občanství a odstěhování do USA. Jsou jimi:

Clervoy Jean-Francois (FRA): STS-66 (1994), STS-84 (1997), STS-103 (1999)
Eyharts Léopold (FRA): Sojuz TM-27/26 (1998), STS-122/123/Expedice 16 (2008)
Kuipers André (NLD): Sojuz TMA-4/3 (2004), Sojuz TMA-03M/Expedice 30/31 (2011/12)
Schlegel Hans (DEU): STS-55 (1993), STS-122 (2008)

Nakonec dodejme, že v posledním výběru evropských astronautů v roce 2009 bylo vybráno šest uchazečů, přičemž všichni už za sebou mají jednu misi (Thomas Pesquet v současnosti pobývá na ISS). Kromě této šestice však byli vybráni další čtyři, kteří jsou v záloze. A právě Němec Matthias Maurer byl z této zálohy letos povolán do aktivní služby a čeká na svou první nominaci. Dalším takovým novým astronautem by se mohl stát Ital Walter Villadei, který již prošel určitým výcvikem v Hvězdném městečku.

Za pomoc a spolupráci při vytváření tohoto článku velice děkuji panu Tomáši Přibylovi.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://asi.int/
http://difesaonline.it/

Zdroj obrázku:
http://spacefellowship.com/

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
8 let před

Nedávno jsem viděl dokument Vesmír zítřka, kde Thomas Pesquet mluvil o výcviku šesti kosmonautů vybraných v roce 2009 + Parmitano, Cristoforeti, Peake, Gerst a Morgensen

Kamil
Kamil
8 let před

Další úkol při redakci 🙂
Ještě by mě zajímalo, jak to mají Japonci a Kanaďani. Taky mají nějaké stále týmy?

Michael Voplatka
Michael Voplatka
8 let před
Odpověď  Kamil

Ano, Kanaďani jsou, myslím, dva. A Japonců také není mnoho. Ale přesná aktuální čísla neznám.

Luděk
Luděk
8 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Japonců je aktivních 7 a Kanaďané 2. Letovou nominaci mají nyní jen Norishige Kanai (JAP/JAXA) v Sojuzu MS-07 (start 26.10.17) a David Saint-Jacques (CAN/CSA) v Sojuzu MS-11 (start 30.11.18).

Lubomír
Lubomír
8 let před

a …. kdy bude český kosmonaut ??? Lub.

Mirek S.
Mirek S.
8 let před
Odpověď  Lubomír

V to bych moc nedoufal. To by jsme museli sypat jiný koruny do rozpočtu ESA.

Kamil
Kamil
8 let před
Odpověď  Mirek S.

Teď , když je 12 míst ročně, je to bledé, ale za pár let až budou létat soukromníci jak na běžícím pásu , by se do nějaké návštěvnické posádky mohl dostat i Čech.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.