Na první pohled se mohou názvy čínských projektů míchat, ale je to jednoduché – kosmická stanice Tiangong je Nebeský palác, pilotovaná kosmická loď nese jméno Šenčou, což znamená Božská loď. Nyní budeme muset do našeho slovníku zařadit spojení obou názvů – automatická zásobovací loď se totiž jmenuje Tiančou, což znamená Nebeská loď. V těchto dnech se připravuje start jejího prvního exempláře. Pokud se nic nezmění, mělo by k tomuto momentu dojít 23. dubna ve 12:20 SELČ.
Kosmická loď Tiančou je v podstatě dvojčetem kosmické stanice Tiangong-1 (ze které vychází i Tiangong-2). Na oběžné dráze by se tak měla spojit dvě na první pohled velmi podobná tělesa – Tiančou-1 a Tiangong-2. Nepůjde ale jen o zkoušku automatického spojování. Číňané na této misi chtějí kromě jiného otestovat i automatické přečerpání kapalin (především paliva) a to v obou směrech – jak z lodi na stanici, tak i opačným směrem. Půjde o velmi důležitou technologickou zkoušku, která je nezbytná pro zahájení příprav stavby stanice Tiangong-3, která má být složená z několika modulů, přičemž dopravu nákladu mají zajišťovat právě lodě Tiančou.
Pro vynášení Nebeských lodí poslouží nová čínská raketa Dlouhý pochod 7 úspěšně otestovaná vloni. Díly nosné rakety dorazily na kosmodrom Wenčang na ostrově Hainan již na začátku března. Je tedy velmi pravděpodobné, že v těchto dnech už probíhá intenzivní montáž jednotlivých dílů nosiče. Dalším důležitým signálem, který naznačuje, že se blíží start je pohyb sledovacích lodí. Ty vyplouvají na moře, odkud pak zachytávají telemetrii ze startující rakety.
Už 27. března přišla zpráva o vyplutí první takové lodi – Juanwang 6. O dva dny později, tedy 29. března opustila přístav Jiangjin i její sesterská loď Juanwang 5. Nejnovější zpráva je stará jen pár hodin – včera vyšlo najevo, že na moře vyplul i nejnovější zástupce flotily čínských sledovacích lodí – Juanwang 7. O dalším vývoji vás budeme samozřejmě rádi informovat a start samotný bychom chtěli pokrýt přímým, česky komentovaným přenosem.
Zdroje informací:
http://space.skyrocket.de/
http://www.space.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
https://en.wikipedia.org/
https://chinaspacereport.com/
Zdroje obrázků:
http://space.skyrocket.de/img_sat/tianzhou-1__2.jpg
https://tiananmenstremendousachievements.files.wordpress.com/space-station.jpg
https://i.imgur.com/yiI1ERP.jpg
V prvom rade ďakujem za super článok.
Len by som doplnil že termín štartu zásobovacej lode TZ-1 je už určený a to presne – 23.4.2017 o 10:20 hod. UT.
Ďalej je v pláne spojenie a rozpojenie orbitálnej stanice TG-2 a zásobovacej lode TZ-1 až tri krát.
A to že by štart bol pokrytý pomocou „Živě a česky“ by bola veľká paráda. Len dúfam, že bude fungovať aspoň nejaký čínsky stream…
Díky za info o termínu startu! Za chvíli to doplním do článku.
Rado sa stalo!
Je ta zásobovací loď rozpojitelná? Kdysi se diskutovalo o tom, že by se motorová sekce mohla odpojit a orbitální sekce by zůstala spojená se stanicí jako její modul. A po doplnění zásob by mohla přiletět i další posádka…
Kdepak, s tím se rozhodně nepočítá.
Nie, nie je rozpojiteľná.
Jak moc je tahle zásobovací loď vyrobená s pomocí Ruska? Je to čistě čínská konstrukce?
Měla by být plně čínská.
Presne tak. Zásobovacia loď ako aj orbitálne stanice sú už vyvinuté plne v čínskej réžii.
Neplatí pořád termín startu 20. dubna v 11:40 UTC (a 23. dubna v 10:20 UTC jako záložní)?
O tomto termíne nemám znalosť, ja som narazil len na ten druhý termín štartu.