sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Rover pro Artemis

NASA plánuje použít nákladní verze lunárních landerů pro program Artemis, které vyvíjejí společnosti Blue Origin a SpaceX, k dopravě přetlakového roveru Měsíc. Přetlakovaný dopravní prostředek vyvíjí japonská vesmírná agentura JAXA na základě dohody oznámené v dubnu.

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Utajená premiéra čínského nosiče

Čína v noci ze čtvrtka na pátek provedla premiérový let nové rakety Kaituože-2 na tuhé palivo. Start proběhl na kosmodromu Ťiou-čchüan dnes, tedy v pátek ve 0:53 našeho času. Získaná data ukazují, že nosič dosáhl nízké oběžné dráhy, kde uvolnil experimentální družici TK-1. K dispozici ale nejsou žádné fotky ani video ze startu ani z předstartovních příprav. Středisko U.S. Space Surveillance, které monitoruje satelity na oběžné dráze potvrdilo, že se na oběžné dráze nachází dva objekty – jeden z nich je na dráze 374 × 404 km se sklonem 96,9° k rovníku a zřejmě jde o družici. Druhý objekt je na dráze 214 × 399 km se sklonem 96,7° k rovníku. Tady jde zřejmě o horní stupeň, který se pokusil o zážeh urychlující jeho zánik.

Název Kaituože označuje v čínštině průzkumníka a v kosmonautice označuje rodinu nosných raket odvozených od mezikontinentální vojenské střely Dong Feng 31. Čtyřstupňová Kaituože-1 byla schopná dopravit na oběžnou dráhu náklad o hmotnosti 100 kilogramů. Poprvé startovala v roce 2002 s 50 kg těžkou družicí, ale došlo k chybě na druhém stupni. I let v roce 2003 skončil havárií, dále se spekulovalo o startech v letech 2004 a 2005 a říkalo se, že projekt skončí kvůli nespolehlivosti. Některé zdroje říkají, že raketa KT-1 měla sloužit jako likvidátor satelitů.

Raketa KT-1
Raketa KT-1
Zdroj: http://spaceflight101.com

Raketa Kaituože-2 má být pokročilejší verzí, která jako první stupeň používá jednotku DF-31 s průměrem 1,7 metru, nad kterou se nachází dva identické stupně s menším průměrem. Na heliosynchronní dráhu ve výšce 700 km má vynést 250 kg a na nízkou dráhu zhruba 350 kg. Na začátku tisíciletí byla představena i verze Kaituože-2A, která měla mít u prvního stupně DF-31 i dva urychlovací bloky založené na střelách DF-21. Tento typ měl mít i druhý stupeň o průměru 1,7 metru. Podle čínských informací má Kaituože-2 sloužit jako raketa, která je schopná rychlého operačního nasazení (což je typický znak pro nosiče s motory na tuhé palivo.

Vynášeným nákladem by měl být experimentální satelit Tiankun-1. Na jeho palubě se mají nacházet nové systémy pozorování Země, které potřebují otestovat v ostrém provozu. Podle orbitálních parametrů se dá soudit, že pokud družice nemá pohonný systém, čeká ji poměrně krátká služba v řádu měsíců – pak shoří v atmosféře.

EDIT: 4.3.2017 23:44
Nakonec se fotky ze startu přeci jen objevily.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/03/C52KueFVMAAVAiU.jpg-large.jpg
http://spaceflight101.com/…/2017/03/U10553P27T1D771124F26DT20140328082326.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
maro
maro
7 let před

Na pevné palivo, zajímavé. A jak se taková raketa řídí? Má naklápěcí trysky, nebo pomocné kapalinové Vernierovy motorky?

Dan
Dan
7 let před
Odpověď  maro

SRB naklápěl celé trysky, Lambda měla tuším keramické deflektory do X uvnitř trysky, způsoby tu jsou.

Vlastislav Výprachtický

Operativní použití raketových nosičů je předpokladem pro zvládnutou techniku a technologii. Právě využití raket na tuhá paliva jsou vhodná k rychlým akcím v potřebném časovém intervalu.

ptpc
ptpc
7 let před

Výborný článok!

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  ptpc

Díky

Racek
Racek
7 let před

Je to pravděpodobně vyřazovaný nosič DF 31, který je nahrazován versí DF 31A (a mobilní verse DF31 B), která má delší dolet a je na rozdíl od starší verse schopná zasáhnout celé území USA. No, je třeba kvitovat že bude sloužit po ukončení vojenské kariéry k něčemu užitečnému, což u vojenských programů není příliš obvyklé – kromě právě těch raket …

marian
marian
7 let před

To s tými žiadnymi fotkami nie tak celkom pravda. Zverejnené boli, len s menším oneskorením. (https://spaceflightnow.com/2017/03/03/small-experimental-satellite-launched-by-new-chinese-rocket/);)

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  marian

Díky, v době, kdy článek vznikal a vyšel žádné fotky nebyly. Ty se objevily až později. Odkaz doplním do článku. Díky 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.