Severní Korea testuje nový motor

Od zbytku světa izolovaná Severní Korea jen málokdy zveřejní novinky týkající se jejího technického pokroku. V neděli tomu ale bylo jinak – KLDR oznámila, že provádí statické zkoušky nového raketového motoru na kapalné palivo. Ke zkoušce došlo na kosmodromu Sohae, který je severokorejským střediskem kosmické techniky. Nově testovaný motor disponuje velkou tryskou a Vernierovými tryskami pro korekce dráhy letu. Takový návrh může najít uplatnění jak v kosmickém průmyslu, tak i v armádě. Neznáme však žádné bližší informace o parametrech tohoto motoru.

K samotnému zážehu došlo zřejmě v sobotu a zkoušce měl dohlížet severokorejský prezident Kim-čong Un, který na kosmodrom dorazil hned ráno. Státní zpravodajská agentura KCNA uvedla, že za vývojem motoru stojí Akademie národních obranných věd (v anglickém textu Academy of National Defence Science). Státní tisková agentura však neuvedla bližší informace o parametrech motoru, nebo o délce zážehu.

Úkolem zkoušky mělo být ověření základních principů jako je zážeh a zhasnutí motoru, sledování podmínek ve spalovací komoře, chod turbočerpadla, hlavního kontroléru a celkové chování sestaveného motoru. KLDR v září 2016 provedla 200 sekund dlouhý statický zážeh motoru s tahem 80 tun, který se stal nejsilnějším raketovým motorem, jaký kdy Severní Korea postavila. Jeho výkon byl 2,5× vyšší, než u motoru Nodong, který se používá na raketě Unha, která zatím do vesmíru dopravila dva satelity.

Motor Nodong z rakety Unha-3 - velmi podobný design používá i íránský motor Šahab.

Motor Nodong z rakety Unha-3 – velmi podobný design používá i íránský motor Šahab.
Zdroj: http://www.b14643.de

Fotky ze záříjového testu napověděly, že jde o vysokotlaký typ motoru, který využívá otevřený cyklus. To se dalo odhadnout z přítomnosti „výfuku“, který odvádí spaliny z turbočerpadla. Motor měl spalovat palivo, které se dá skladovat dlouhodobě.

Fotky z nedělní zkoušky už vypadá jinak – hlavní tryska má kolem sebe něco, co připomíná tzv. Vernierovy trysky – malé raketové motory rozmístěné kolem hlavní trysky, které pomáhají korigovat směr letu. Podle některých názorů by aktuální zkouška mohla být pokračováním testů ze září.

K již ozkoušenému hlavnímu motoru byly přidány malé trysky zajišťující tříosou stabilizaci. To by podporovala i přítomnost „výfuku“, který byl spatřen i při této zkoušce. Hlavní motor má tedy také otevřený cyklus a je nepravděpodobné, že by KLDR současně vyvíjela dva typy velmi podobných motorů.

Srovnání fotek z testů ze září 2016 (vlevo) a z března 2017 (vpravo)

Srovnání fotek z testů ze září 2016 (vlevo) a z března 2017 (vpravo)
Zdroj: http://spaceflight101.com

Analýza portálu 38North.org naznačuje, že se kryt umístěný na kolejnicích posunul ke stanovišti, kde se provádí zážehy. Portál přitom vychází ze srovnání satelitních snímků mezi 5. únorem a aktuálním stavem. To by naznačovalo, že Severokorejci chtějí maximálně skrývat instalaci nového motoru před pohledem průzkumných družic.

Start rakety Unha-3 v roce 2016

Start rakety Unha-3 v roce 2016
Zdroj: http://spaceflight101.com

Jak samotný vůdce KLDR, tak i státní tisková agentura po testu přidali smělá prohlášení o tom, jak je aktuální zkouška mimořádně důležitá, jaké vítězství proti celému světu to je, jaký význam má pro budoucí prosperitu a tak dále. Ale pojďme se na celou věc podívat objektivně. KLDR je vzorovým příkladem toho, že rakety mohou sloužit k vynášení družic, nebo sloužit armádě. Zde nemluvím o vynášení armádních družic, ale přímo o možnosti jejich bojového nasazení. Rakety jsou jako ona často zmiňovaná mince s rubovou a lícovou stranou. Obě složky od sebe nelze oddělit a jen stěží se dá odhadovat, k čemu konkrétně bude nový motor použit.

KLDR usadila svůj první satelit na oběžnou dráhu v roce 2012 a zopakovala to v roce 2016. V obou případech za to sklidila kritiku, protože tím porušila rezoluci Spojených národů, která zemi zakazuje zkoušky jaderných zbraní a starty balistických střel. Západní státy obviňují Severní Koreu z toho, že kosmickým programem pouze maskuje zkoušky technologií, které jsou potřebné pro vývoj mezikontinentálních balistických raket schopných nést jaderné zbraně.

Statický zážeh na kosmodromu Sohae.

Statický zážeh na kosmodromu Sohae.
Zdroj: http://spaceflight101.com

Severní Korea zatím provedla pět jaderných zkoušek a pokračuje i v sektoru střel, což prozradilo vypálení čtyř raket odvozených ze systému Scud na začátku měsíce. Střely letěly z kosmodromu Sohae přes KLDR a dopadly do Japonského moře nedaleko začátku japonského území. V únoru zase Pchjongjang oznámil, že vylepšil techniku střel na tuhé palivo, které nyní mohou být skladovány dlouhodobě s minimální údržbou.

Momentálně nikdo neví, jakou roli v tomhle propleteném soustrojí hraje nový motor. Podle oficiálního vyjádření agentury KCNA by nový motor s tahem 80 tun měl umožnit do pěti let stavbu rakety, která by byla schopná vynášet náklady na geostacionární dráhu. Je ovšem otázkou, k čemu by takový nosič byl. Zahraniční zákazníci si jen stěží objednají Severokorejskou raketu pro vynesení své družice, takže zbývá využití jen od KLDR. Její území je poměrně malé a nasazení telekomunikační družice se nejeví jako výhodné. Nesmíme ale zapomínat, že geostacionární dráha je zajímavá i pro armádu z hlediska dálkového průzkumu. Tady ovšem narážíme na otázku, zda KLDR disponuje dostatečně rozvinutým průmyslem, aby podobně citlivý satelit mohla postavit.

Tři dvoukomorové motory RD-250 na prvním stupni rakety Cyklon-3. Vernierovy trysky jsou schované.

Tři dvoukomorové motory RD-250 na prvním stupni rakety Cyklon-3. Vernierovy trysky jsou schované.
Zdroj: http://spaceflight101.com

Ohledně nového severokorejského motoru se objevila řada spekulací. Podle jihokorejských zdrojů se má jednat o motor, který konstrukčně vychází z návrhu sovětského inženýra Valentina Gluška ze šedesátých let. Motor RD-250 měl dvě spalovací komory, do kterých bylo palivo přiváděno jedním čerpadlem umístěným mezi komorami. Korejci tak zřejmě jednu komoru vypustili.

Je možné, že časem přidají i druhou komoru, protože pokud by tak neučinili, není příliš pravděpodobné, že by dosáhli avizovaného tahu 80 tun. Využití čtyřkomorového korekčního systému dále naznačuje, že design čerpá ze starých sovětských technologií jako byl RD-250 a jeho nástupci. Ti se uplatnili na vojenských střelách R-36 a kosmických raketách Cyklon 2 a 3. Tehdy měly hlavní motory kolem sebe čtyřkomorové korekční motory RD-68M.

Tato adaptace motoru používá s největší pravděpodobností nesymetrický dimetylhydrazin a oxid dusičitý. Tato směs nabízí lepší parametry z hlediska specifického impulsu než kyselina dusičná a nesymetrický dimetylhydrazin, které se používají na raketách Unha. Zatím nevíme, jakou raketu by měl nový motor pohánět ani to, jaký bude jeho název. Satelitní snímky ale prokázaly, že mezi starty rakety Unha v letech 2012 a 2016 byla obslužná věž u rampy zvýšena o zhruba 15 metrů, takež nyní obslouží i 60 metrů vysoký nosič.

Zdroje informací:22
http://spaceflight101.com/
http://newsinfo.inquirer.net/
https://www.nknews.org/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/03/MM00253413.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/03/NK-Engine-Tests.jpg
http://www.b14643.de/Spacerockets/Specials/Nodong/ND_2big.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2016/02/KMS-4liftoff.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/03/MM00253414.jpg
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/03/Tsiklon-First-Stage.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

30 komentářů ke článku “Severní Korea testuje nový motor”

 1. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Nepřidávám se k názorům ostatních a přeji si, aby i severokorejští raketoví konstruktéři byli úspěšní. Mají před sebou ještě dlouhou cestu.

  • Spytihněv napsal:

   Dlouhou cestu kam? K přesné mezikontinentální balistické raketě s jaderným bonusem? Nebo snad věříte, že tam jde o vědu? Každopádně nerozumím tomu, proč by někdo jako Kim-čong Un měl disponovat svou soukromou raketovou technologií.

   • AKA the A napsal:

    Přesnější otázka je – proč ne?
    Opravdu věříte tomu, že by S.K. zkusila útok pomocí ICBM na jinou zemi? Co by tím získali? (kromě hromady ICBM přicházejích zpátky…)

    Přijde mi lehce pokrytecké když země, která má plně rozvinutý raketový program, doslova tisíc jaderných hlavic připravených k akci (+ další tisíce ve skladech) a je přes hodně 50% času svojí existence ve válce s nějakým jiným státem, bude tvrdit že S.K. nemůže mít raketový program, protože ho může zneužít.

    • Rudolf Šíma napsal:

     S.K. může mít raketový program, Kim-Čong-něco nemůže mít raketový program určité úrovně. O tom panuje vzácná shoda názorů i v RB OSN. Rozdílné názory budou mít asi členové RB na způsob přesvědčování Kima-Čong-něco o prospěšnosti zdrženlivosti ve zkouškách podobných té v článku popisované. Osobně se domnívám, že poslední Kim-Čong něco (dědic S.K. po předcích Kimech-něco) nedosáhne vlastnictví ICBM. Chci se držet tématu, tak na Vámi naznačované války (s Hitlerem, Saddámem, Kimem ve verzi Ir-Sen …) už nebudu reagovat.

    • asdf napsal:

     Proč ne? Na to vám dám zcela logickou odpověď – protože už takhle extrémně chudá země s obyvatelstvem žijícím na pokraji hladomoru vlivem diktátorského krutého režimu neschopného ekonomicky řídit zemi, si z morálních důvodů nemůže dovolit plýtvat prostředky na tak zbytnou věc, jako je kosmický program, který nadto vůbec neslouží vědě, ale jen zastrašování ostatních zemí a jako páka pro další z nekonečné řady humanitárních, potravinových a nevím jakých ještě pomocí za ústupek (kolikátý už?), že pozastaví svůj jaderný program. Aneb nekonečný příběh nekonečně stupidního režimu.
     Ne, opravdu KLDR nemá právo na to mít vlastní raketový program. Tečka.

 2. rhronza napsal:

  Nepřehlédnutelné celospolečenské úspěchy severokorejského lidu v čele s drahým vůdcem Kimem jsou demonstrovány tím, že je prezentuje, obdivuje a vysoce ohodnocuje zahraniční informační zdroj http://www.kosmonautix.cz ;-))

 3. Jiný Honza napsal:

  No je to trochu zarážející, taková izolovaná chudá zoufalá zemička s drsným diktátorským režimem a zvládne vlastní kosmický program.

  Vlastně je to docela optimistické, teď už by to klidně mohl zvládnout i kdejaký bohatší podnikatel/nadšenec… 🙂

  No a pak to chce ještě nějakého kutila v „garáži“ (ideálně bratry, to už je vyzkoušené) a po něm aspoň pár desítek dalších a třeba se toho cestování do vesmíru „pro každého“ nakonec dočkáme.

 4. Racek napsal:

  Největší obranou zbraní Severní Koreje je zejména to, že nemá žádnou ropu ani zemní plyn, takže se nevyplatí jí osvobozovat či demokratizovat. Jinak stoprocentně souhlasím s Vojtou. Severní Korea je ozbrojená ochrana jejích hranic, která je skoro nic nestojí.
  Mimochodem, před korejskými vědci klobouk dolů. Z tak primitivních podmínek zkonstruovat tohle … No, jejich talent by bylo jistě hodno využít k lepší věci. Tohle jsou vyhozené peníze. Nedá se to prakticky využít ani nabízet na trhu nosičů, jak zde už někdo uvedl. A vojenský význam je nepatrný.

 5. Pavel napsal:

  Začínám věřit, že USA zasáhnou jinak než ekonomicky. Bez ohledu na ostatní.

 6. dron napsal:

  Docela by me zajimala ta podobnost motoru s tim iranskym. Prijde mi, ze kldr ma se svym jadernym a kosmickym programem docela ujety business plan. Ale vubec netusim, jestli to neni treba naopak a know-how nakoupili oni (napr. od toho zminovaneho Iranu)

 7. MichaelM napsal:

  Tento test o víkendu musel být veleúspěšný, když onen nadšený soudruh si takto dovolil skákat hlavnímu konstruktérovi Kim Jong Unovi na záda. Doufám, že za to jednoho dne neskončí na popravišti. Až se zase něco nepovede.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.