Enceladus má další záhadu

Saturnův ledový měsíc Enceladus připravil badatelům další nečekané překvapení. Analýza dat ze sondy Cassini umožnila vznik nové studie, která vyšla ve vědeckém magazínu Nature Astronomy. Tato studie ukazuje, že jižní pól Enceladu je pár metrů pod povrchem teplejší, než jak naznačovaly dosavadní modely. Z dřívějších pozorování už víme, že se pod ledovou krustou na jižním pólu nachází podpovrchový oceán kapalné vody. Ten by neměl být globální jako na jupiterově Europě, ale izolovaný v oblasti jižního pólu. Vědci nyní spekulují, že by spolu oba objevy mohly nějak souviset. Nabízí se myšlenka, že by se tento zásobník vody mohl nacházet jen pár kilometrů pod povrchem, tedy mnohem blíže, než se dříve předpokládalo.

Vyšší než očekávané teplo je nejvýraznější v oblasti tří zlomů, které nejsou na rozdíl od tygřích drápů (nápadné zlomy s aktivními výtrysky, které rozrývají terén u pólů) momentálně aktivní. Tyto zdánlivě spící zlomy leží nad podpovrchovým oceánem, který je teplejší, než povrch Enceladu. Objev navíc může naznačovat, že tento měsíc možná v historii prošel hned několika obdobími s různou aktivitou.

Nejnovější objevy jsou ve shodě s výsledky studie z loňského roku. Při ní měřil jiný tým v datech z Cassini pravděpodobnou tloušťku ledu na Enceladu. Vědci tenkrát došli k tomu, že průměrná tloušťka je mezi 18 a 22 kilometry, přičemž na jižním pólu je to jen pět kilometrů. „Jaký je ten teplejší podpovrchový oceán a mohl by v něm vzniknout život? Tyhle otázky zůstávají nezodpovězené a snad na ně odpoví některá příští mise, která tento svět navštíví,“ popisuje Linda Spilker z kalifornské Jet Propulsion Laboratory.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/images/543564main_pia07800-full_full.jpg

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Enceladus má další záhadu”

  1. Martin Havrila napsal:

    Dobry den,

    dakujem Vam za clanok, ale chcel by som poukazat na to, ze aktualne studie poukazuju na globalny ocean a pod juznym polom by mal byt hrubsi.

    https://www.nasa.gov/press-release/cassini-finds-global-ocean-in-saturns-moon-enceladus

    Dedukuje sa to z toho,ze Enceladus osciluje pocas obehu viacej ako by mal, a teda je asi horna ladova vrstva oddelena uplne od podlozia.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.