ANKETA: Tipněte si letošní úspěšnost přistávání SpaceX

Logo kosmonautix.cz

Po delší době jsem se rozhodli, že je na čase obměnit anketní otázku, která se nachází v pravém sloupci na našem webu. Při přemýšlení nad podobou otázky nás napadlo, že by nebylo od věci udělat opět trochu odlehčenou anketu – podobně, jako když jste vloni mohli v tehdejší anketě tipovat, zda se v roce 2016 dočkáme Falconu Heavy. Také nyní zůstaneme u SpaceX a v současné anketě si můžete tipnout, jaká bude v letošním roce úspěšnost přistávání Falconů v podání této soukromé firmy.

Zhruba před rokem Elon Musk oznámil,že v roce 2016 očekává 70% úspěšných přistání a v roce 2017 to bude rovnou 90%. Loňský rok mu vcelku vyšel – z osmi pokusů o přistání vyšlo pět, což dává úspěšnost 62.5%. Letos má SpaceX za sebou dva pokusy o přistání a oba byly úspěšné – jak to ale bude dál, to samozřejmě nikdo neví. Můžete se tedy projevit v anketě.

Pro jistotu ještě upřesním, že se počítají pouze pokusy o přistání – nikoliv všechny starty. Do statistik proto nezapočítáme např. start s družící Echostar 23, protože u něj se SpaceX nebude pokoušet o záchranu prvního stupně. V případě Falconu Heavy započteme tři pokusy, pokud se bude zachraňovat jak centrální, tak i oba boční stupně.

Jako vždy bude součástí tohoto článku i vyhodnocení právě skončené ankety. Ptali jsme se Vás, na kterou událost v roce 2017 se těšíte nejvíce. Anketa byla spuštěna 16. listopadu loňského roku a celkem v ní hlasovalo 1 731 čtenářů, což je v historii našich anket rekordní počet. Každý hlasující mohl hlasovat až pro tři možnosti. Výsledky dopadly takto:

Výsledky ankety: „Na co se v roce 2017 těšíte nejvíce?“

Výsledky ankety: „Na co se v roce 2017 těšíte nejvíce?“
Zdroj: Autor

A jaké je vyhodnocení? Upřímně řečeno tohle byla anketa, která se nám příliš nepovedla. Ačkoliv jsme ji spouštěli až v polovině listopadu, přesto mnoho jmenovaných událostí v dalších týdnech sklouzlo do roku 2018. Řeč je o pilotovaném letu lodi Crew Dragon, o letu lodi Starliner, vypuštění teleskopů Cheops, TESS i Spektr RG, přičemž nad Naukou visí velký otazník (hovoří se o připojení k ISS 15. prosince). Tím pádem více než polovina možností v anketě ztrácí smysl. někdy se prostě nedaří a tato anketa je toho krásným příkladem.

Přesto z ankety můžeme vyčíst trendy našich čtenářů. Opět se (jako již mnohokrát) ukázalo, že SpaceX je mezi Vámi opravdu hodně oblíbená, vždyť na prvních dvou místech byly právě její projekty, které dohromady získaly více než polovinu hlasů. Ačkoliv tato anketa obsahuje i možnosti, které se již netýkají roku 2017, mohou nám její výsledky stále velmi dobře ukázat, o co naši čtenáři stojí více a o co méně. Děkujeme Vám, že jste se do hlasování zapojili a svými hlasy jste pomohli spoluutvářet náš portál.

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

19 komentářů ke článku “ANKETA: Tipněte si letošní úspěšnost přistávání SpaceX”

 1. Racek napsal:

  Spíš bych si rad tipnul na úspěšný znovustart.

 2. Kamil napsal:

  Jaký je průměrný tip? Kolik šancí dáváme SX kolektivně?

 3. Spytihněv napsal:

  No realita tedy anketu hezky zdevastovala. Ještě by se mohl odložit Falcon Heavy a (při vší úctě ke statickým zážehům) největší letošní událostí se paradoxně s přehledem stane Chang’e 5, která se do ankety ani nedostala 🙂

 4. Petr Kasan napsal:

  „Upřímně řečeno tohle byla anketa, která se nám příliš nepovedla.“ Já myslel, že to byl záměr – takový druhý rozměr ankety. Normálně bych dal na první místo Crew Dragona, ale hned jsem si řekl, že nehrozí aby to stihli v 2017. Za mě Good 🙂

 5. Samo napsal:

  Osobne typujem medzi 85% až 95% ale takú možnosť mi nedávate nevadí skúsim sa rozhodnúť 😀

 6. Ketivab napsal:

  Super! Asi se trochu bojím o přistání 1. stupně při misi SES-10 (pokud se uskuteční), jelikož ta hmotnost je docela na hraně mezi reusable/expendable F9, ale bylo by perfektní, kdyby se nyní povedlo přistát již podruhé letěný stupeň.
  Jinak, myslím, že Elon říkal, že očekává 70% úspěšnost v roce 2016, ne 60%. 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.