ŽIVĚ: První stupeň poprvé připlouvá do LA

Už čtyřikrát připlula přistávací plošina Of Course I Still Love You do přístavu Port Canaveral na Floridě, dnes si svou premiéru odbude přístav na západním pobřeží USA. Dnes odpoledne našeho času připluje do přístavu u Los Angeles plošina Just Read the Instructions, aby sem dopravila první stupeň rakety Falcon 9, který v sobotu dokázal měkce přistát. V přístavu už na stupeň čeká jeřáb, který se postará o jeho přeložení na pevninu. V tomto článku se Vám pokusíme zprostředkovat co nejvíce aktuálních informací. Zatím Vám přinášíme textový psaný přenos, v případě dostupného videa oba zdroje zkombinujeme.

Každopádně budeme článek průběžně aktualizovat, abychom Vám přinesli čerstvé informace o této zajímavé a atraktivní události.

Kamera umístěná v přístavu konečně zazoomovala na stupeň. Je sice daleko, ale jiný přímý přenos zatím není.

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
http://i.imgur.com/NPY0FfK.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

27 komentářů ke článku “ŽIVĚ: První stupeň poprvé připlouvá do LA”

 1. dolph1888 napsal:

  Hezké, zajímavé. Nyní bych rád viděl ty multi-motorové heavy verze, pochopitelně i s přistáváním. Jestli se má vše do roku 2022 (+/-) stihnout, už by snad minimálně demonstrátory měly být na svých místech a čekat na start.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Ty termíny jsou obecně velkou slabinou, ale je pravda, že SpaceX už má k dispozici skutečný hardware – ať jde o statický zážeh motoru Raptor, nebo o velkou kompozitní nádrž, na které se před pár měsíci dělaly tlakové zkoušky – úspěšně.

   • dolph1888 napsal:

    Vím, že mé příspěvky někdy vyzní jízlivě (což je mé druhé jméno …), ale i přes to, že si z pana Muska* a jiných utahuji (přemrštěné sebevědomí nemusím) bych v reálu pochopitelně neměl nic proti velkým nosičům, novým technologiím motorů, dálkovým letům vč. „dobytí Marsu“. Jen si prostě myslím i s odkazem na mnoho a mnoho odborníků, kteří problém sledují velmi podrobně, že tam někde JEŠTĚ NEJSME. Za sebe považuji za nutné 3 věci, vývoj a dokončení účinnějších než chemických motorů pro meziplanetární lety (těch startujících z povrchu se nedožiji), za druhé vývoj skutečně funkčních odlehčených skafandrů pro planety s min. omezením pohybu a schopnost budovat stavby odolávají radiaci, střídání teplot a prachu. Možná 4 věcí by byl funkční jaderný reaktor jak pro pohon motoru (ů) lodi, tak pro využití na dané planetě. Solár je možná zajímavý, nikoliv však výkonný a dlouhodobě spolehlivý, zvlášť, když nemáme dostatečně účinné baterie. Energie obsažená v pár litrech kerosinu se rovná stovkám kilogramů v případě článků s omezenou životností.
    * Ano je to má averze, averze k někomu, kdo všude cpe eTechnologii, i když ví, že není o nic víc eKo (možná v součtu horší) než běžná „spalovací“.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Termíny jsou sice mimo, ale jinak ten systém DOPRAVY (neřeším věci okolo) dává smysl. Navíc si myslím, že pokud se chcete do někoho trefovat, tak i v kosmonautice jsou jiné cíle, než firma, která provedla revoluci v kosmonautice a snaží se lidstvo posunout dál novými technologiemi. Každý,kdo prošlapává novou cestu narazí na problémy. Není ale fér se mu smát, nebo se do něj trefovat.

   • dolph1888 napsal:

    Já myslím, že kdo chce něco dokázat musí nějakou tu kritiku vč. narážek ustát. A pokud chce svět zamořit bateriemi, odpadem z nich (výroba, recyklace nemají s ekologií nic společného, stejně tak úložná kapacita plus napájení z většinově uhelných, plynových elektráren). Chce-li např. pan Musk moji poklonu, pak by se musel zaměřit na velké zaoceánské nákladní lodě, které za rok vyprodukují více škodlivin než všechna osobní / nákladní auta na světě, x-krát. A to bez dotace – projekt musí být ekonomicky životaschopný. Další hrůzu vidím v zabírání orné půdy pro soláry často v místech s malým svitem (větrníky hrůza č. 2, neprodejná půda, neustálá údržba, nutnost vykrývat), kdy naopak tyto ve vysokých teplotách nepracují (používá se sluneční elektrárna – pouštní státy). Jídlo je na prvním místě. Zatím nevidím nic lepšího než jádro pro elektrárnu a benzín pro auto. Ani vodíkový článek není terno – vodík je náročné vyrobit a tato výroba zatěžuje přírodu naprosto stejně jako běžný pohon. Zde další možnost jak může pak Musk zabodovat (dle mě), článek nabíjející se v minutách, hodinách při kapacitách stovek / tisíců GW. Aby produkci celé elektrárny (či více) bylo možno uložit na příhodnější dobu, zatím jen vodní přečerpávání dává pár set MW, nic lepšího nemáme. Pokud s inteligentní sítí se nedaří ani Německu a problémy, které se musí vyřešit vypadají na dlouho, desítky let.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Nemůže dělat všechno. Zaměřil se na jednu oblast a snaží se v ní maximálně uspět. Každý může říct, že je lepší se věnovat něčemu jinému.

   • dolph1888 napsal:

    Nikdo netvrdí, že ano. Připadá mi ovšem logické začít (v otázce zelená nikoliv modrá planeta …) u největších znečišťovatelů. Jaký význam má honba za likvidací nafty, benzínu v motorech, E6 – 8 – pouze elektro, když vše vyřeším nutností hromadné výroby lithiových baterií, které planetu dodělají? Zde se nebavíme o milionech vozů, ale stovkách M. Případně další řešení vodík, skvělé, co ušetříme ve městech vyletí komínem někomu za humny, pokrytectví samo. Budoucnost je jádro, fúze (dál zatím nevidíme, antihmota je nereálná a málo využitelná – tvrdé záření, výroba), do té doby bych např. já koukal, aby se provozovaly pouze takové technologie, které se zaplatí a lidstvo jako celek si je může dlouhodobě dovolit. Což je něco, mám ten pocit, někomu uniká.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Až na to, že pohánět jádrem auto není úplně jednoduché. Ono je hrozně jednoduché kritizovat ostatní, kteří se snaží něco měnit. Spousta lidí ale bude raději kritizovat inovátory místo toho, aby sami zkusili něco podobného, ale stylem, který oni preferují. Buďme rádi za všechny inovátory. Jejich cesty nemusí být ideální, ale vývoj vpřed je pro civilizaci nezbytný. I kdyby byly elektromobily z výše popsaných důvodů nevýhodné, stále to bude pro lidstvo posun vpřed.

   • dolph1888 napsal:

    Jádrem bych určitě (a nikde to nepíši) nepoháněl auta, ale např. ty velké lodě. Řešil bych největší problém ne ten menší. Inovace znamená, že vyvíjím něco co v důsledku bude přírodu zatěžovat méně, jako celek.
    1. Nafta, benzín, jiné fosilní palivo. Tedy těžba, výroba motoru, spalování.
    2. Elektromotor, baterie, její nabíjení z převážně fosilních zdrojů.
    2a. Jako 2., kde místo baterie bude vodíkový článek – výroba vodíku.
    > Nikde nevidím zlepšení, ano mám sice elektrický pohon, jenže výroba baterií, případě výroba vodíku do článků zatěžuje planetu možná více, než lehce odbouratelná ropa vč. jejího spalování. Mohu jen opakovat je to pouze výměna výfuku za komín někde jinde, v součtu jsou tyto technologie díky chemikáliím / náročnosti pro planetu ještě horší než ta ropa. Pokud se někde pletu, kritiku klidně přijmu, ale nebudu nikomu podlézat, když nemá pravdu. Nebudu si nalhávat, že na to máme, když nemám. Až tyto technologie přijdou a využívání fosilních paliv se skutečně stane minulostí, nebudu mít námitek. Nic takového nevidím.

 2. vh napsal:

  Ta roštová kormidla jsou až nahoře?
  Já myslel, že jsou někde dole u nohou. Hm.

 3. Vladimír Podivínský napsal:

  Chtěl jsem se zeptat, co přesně znamená číslo 29?
  29. vyrobený Falcom 9?
  Nebo 29. raketa od space X?
  Nebo 29. star
  Děkuji za odpověď. t?

 4. Vladiczek napsal:

  Samozřejmě z Facebooku, zdroj Reddit…

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Díky moc, koukám, že sledujeme stejné zdroje! Moc díky za pomoc. 😉

   • Vladiczek napsal:

    Je to tak 🙂

    Zábava asi teď na chvíli skončila, pevná kamera je moc daleko a asi nebude koukat na Falcon9 věčně… Bližší přenosy asi budou sporadické. Někde jsem se dočetl, že pokládat na truck se bude až v pátek (zdroj už nedohledám, ale bylo to asi jen z odposlechu někoho na místě), do té doby tedy žádná akce nebude, jen mraky pěkných fotek 😀

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Možná pojedou i rychleji. Na Floridě jim to jednou zabralo sotva dva dny. Takže možná už ve čtvrtek. Uvidíme. 😉

 5. Vladiczek napsal:

  Jenom doplním, že webkamera se již umoudřila a je možné sledovat live stream!

  http://www.lawaterfront.org/multimedia.php

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.