sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírné výzvy – prosinec 2016

ERG zdroj:jaxa.jp

V prosinci nás bohužel postihla jedna havárie, když se na oběžnou dráhu nedostala ruská zásobovací loď Progress MS-04. Na druhou stranu jsme se mohli pokochat startem rakety z podvěsu letadla, který se moc často nevidí. Rovněž Japonci nabídli atraktivní start ze svého kosmodromu, jenž bývá bičován obrovskými mořskými vlnami, což při odlepování rakety z rampy vypadá jako souboj vodního a ohnivého živlu.

Havárie Progressu MS-04 je námětem první reportáže. V druhé reportáži se podíváme na vynesení osmi družic CYGNSS malou raketou Pegasus.

Kosmonautika v kostce zavzpomíná na nedávno zesnulého Johna Glenna, ukáže další zeleninu vypěstovanou na ISS, starty raket Vega, PSLV-XR, Ariane 5, Delta IV, Atlas V nebo CZ-2D. U Marsu se zabydluje sonda TGO. Její následník ExoMars 2020 má zajištěn dostatek financí k realizaci. SpaceX se chystá k návratu do služby. Sonda AIM se k asteroidu Didymos nepodívá, její mise byla zrušena. Po roce 2020 by se měl objevit nástupce lodi Progress. Můžete se pokochat průletem nad povrchem Marsu, díky počítačově zpracovaným datům ze sondy Mars Express. Horní stupeň rakety SLS je téměř připraven k testování. Jen jedna dvojice plošin k sestavování této superrakety chybí doinstalovat do haly VAB. Od poloviny prosince je v provozu navigační systém Galileo. Díky vozítku Curiosity zase víme o něco více o historii Marsu. Motor z raketoplánu je v Evropě montován do servisního modulu nové lodi Orion. Teleskop JWST čelí problémům při vibračních testech. V lednu bychom se mohli dočkat startu rakety Proton. Se sondou DAWN se podíváme na množství vody na planetce Ceres, k Jupiteru nás zase vezme JUNO a Cassini si pěkně zblízka vyfotila měsíc Pandora u Saturnu. Virgin Galactic testuje svůj raketoplán SpaceShip-II.

Misi zásobovací lodi HTV-6 k Mezinárodní vesmírné stanici zmapuje třetí reportáž a na závěr je připraveno vypuštění sondy ERG, známé také pod názvem Arase. Tu dopraví do vesmíru nejmenší japonská raketa Epsilon.

Užijte si Vesmírné výzvy s novou HD grafikou, která nahradila původní podklad. Klikněte na obrázek videa, případně na odkaz pod ním a pohodlně se usaďte, 25 minut kosmonautiky už na vás čeká.


Nezobrazuje-li se vám video správně, klikněte na přímý link na stream.cz

Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
http://global.jaxa.jp/projects/sat/erg/images/erg_main_001.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka
Jirka
8 let před

Veggie se vyslovuje „vedží“

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.