Vesmírné výzvy – prosinec 2016

ERG zdroj:jaxa.jp

V prosinci nás bohužel postihla jedna havárie, když se na oběžnou dráhu nedostala ruská zásobovací loď Progress MS-04. Na druhou stranu jsme se mohli pokochat startem rakety z podvěsu letadla, který se moc často nevidí. Rovněž Japonci nabídli atraktivní start ze svého kosmodromu, jenž bývá bičován obrovskými mořskými vlnami, což při odlepování rakety z rampy vypadá jako souboj vodního a ohnivého živlu.

Havárie Progressu MS-04 je námětem první reportáže. V druhé reportáži se podíváme na vynesení osmi družic CYGNSS malou raketou Pegasus.

Kosmonautika v kostce zavzpomíná na nedávno zesnulého Johna Glenna, ukáže další zeleninu vypěstovanou na ISS, starty raket Vega, PSLV-XR, Ariane 5, Delta IV, Atlas V nebo CZ-2D. U Marsu se zabydluje sonda TGO. Její následník ExoMars 2020 má zajištěn dostatek financí k realizaci. SpaceX se chystá k návratu do služby. Sonda AIM se k asteroidu Didymos nepodívá, její mise byla zrušena. Po roce 2020 by se měl objevit nástupce lodi Progress. Můžete se pokochat průletem nad povrchem Marsu, díky počítačově zpracovaným datům ze sondy Mars Express. Horní stupeň rakety SLS je téměř připraven k testování. Jen jedna dvojice plošin k sestavování této superrakety chybí doinstalovat do haly VAB. Od poloviny prosince je v provozu navigační systém Galileo. Díky vozítku Curiosity zase víme o něco více o historii Marsu. Motor z raketoplánu je v Evropě montován do servisního modulu nové lodi Orion. Teleskop JWST čelí problémům při vibračních testech. V lednu bychom se mohli dočkat startu rakety Proton. Se sondou DAWN se podíváme na množství vody na planetce Ceres, k Jupiteru nás zase vezme JUNO a Cassini si pěkně zblízka vyfotila měsíc Pandora u Saturnu. Virgin Galactic testuje svůj raketoplán SpaceShip-II.

Misi zásobovací lodi HTV-6 k Mezinárodní vesmírné stanici zmapuje třetí reportáž a na závěr je připraveno vypuštění sondy ERG, známé také pod názvem Arase. Tu dopraví do vesmíru nejmenší japonská raketa Epsilon.

Užijte si Vesmírné výzvy s novou HD grafikou, která nahradila původní podklad. Klikněte na obrázek videa, případně na odkaz pod ním a pohodlně se usaďte, 25 minut kosmonautiky už na vás čeká.


Nezobrazuje-li se vám video správně, klikněte na přímý link na stream.cz

Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
http://global.jaxa.jp/projects/sat/erg/images/erg_main_001.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Jeden komentář ke článku “Vesmírné výzvy – prosinec 2016”

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.