sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Lednová kosmoschůzka

Samantha_Cristoforetti_drinks_coffee_in_the_Cupola zdroj: wikimedia.org

První Kosmoschůzka v novém roce 2017 se už kvapem blíží. Tentokrát vás čekají dvě přednášky. Jedna kratší o chování kapalin ve stavu beztíže. Druhá přednáška nabídne takříkajíc informace přímo od zdroje, protože vystoupí Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Tématem bude budoucnost po skončení provozu Mezinárodní kosmické stanice a to nejen na nízké oběžné dráze Země, ale i u Měsíce.

 

Lednová Kosmoschůzka: středa 25. ledna 2017 od 18:00 hodin, Restaurace Zorto, Nekázanka 6, 110 00 Praha

 

zobrazit mapu

Petr Tomek: Můj šálek kávy

Krátký příspěvek k chování kapalin (zvláště těch chutných) ve stavu mikrogravitace.

 

ISS zdroj: googleusercontent.com
ISS
zdroj: googleusercontent.com

Michal Václavík: Co nás čeká po ISS?

Mezinárodní kosmická stanice ISS slouží svému účelu od roku 1998. Je to téměř neuvěřitelné, ale od vypuštění základního modulu Zarja uplynulo opravdu dlouhých 18 let. Jenom pro úplnost a srovnání dodejme, že ruská stanice Mir fungovala na oběžné dráze něco málo přes 15 let. V současné době je ISS považována za dokončenou a chybí pouze poslední část – ruský víceúčelový laboratorní modul Nauka, někdy označovaný jako MLM, který by měl být vypuštěn snad v první polovině roku 2018. V době konání přednášky pracuje na palubě ISS šestice kosmonautů Expedice 50/51 ve složení Robert Kimbrough, Sergej Ryžikov, Andrej Borisenko, Peggy Whitson, Oleg Novickij a Thomas Pesquet. Na ISS probíhá současně v rámci každé Expedice několik set experimentů a od zahájení vědecké činnosti v prosinci 1998 do září 2015 (Expedice 44) se jich uskutečnilo 2060 a zapojené byly vědecké týmy z 95 států včetně České republiky. NASA, Roskosmos, ESA, JAXA a CSA, hlavní partneři výstavby a provozu ISS, se v letech 2014 a 2015 dohodli na prodloužení její životnosti do roku 2024 s vidinou dalšího možného prodloužení až do roku 2028. To ale bude záviset na prioritách a strategii zmíněných kosmických agentur a také na dostupných finančních prostředích. Bez ohledu na skutečný rok ukončení provozu ISS se již nyní spřádají plány na pokračování využívání nízké oběžné dráhy a také na novou výzvu v podobě kosmické stanice za nízkou oběžnou drahou Země – např. v blízkosti Měsíce.

Změna programu vyhrazena

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d2/ISS-43_Samantha_Cristoforetti_drinks_coffee_in_the_Cupola.jpg/1280px-ISS-43_Samantha_Cristoforetti_drinks_coffee_in_the_Cupola.jpg
https://lh6.googleusercontent.com/-c–FXSESE1o/AAAAAAAAAAI/AAAAAAAAACc/agePtUAfzeA/s0-c-k-no-ns/photo.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
7 let před

Těším se, až Brno a Prahu spojí hyperloop. To pak budu moct jezdit na kosmoschůzky, když to bude trvat asi 15 minut . A nechci žádné negativní odpovědi, takhle to prostě bude a basta. V jinou budoucnost nevěřím

Tovy
Tovy
7 let před
Odpovědět  Štěpán

Tak jen pozor na zácpy ve Všetatech a
v Kútech na baču v protisměru!

Pospíšil
Pospíšil
7 let před
Odpovědět  Štěpán

Enem klid, sódruzi, šak Brno podepsalo hen totok memorandum, tož to mosí byt, ten hajperlůp… a přez to šalina nejede! 🙂

Vojta
Vojta
7 let před
Odpovědět  Pospíšil

Tak tak. Ale jak jsem se dočetl v jiné diskuzi, jsou vážné obavy, aby z toho v podání brněnského zastupitelstva nebyl hyperlup. 😉

František
František
7 let před

Je nutná registrace či mohu přijít na „blind“?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  František

Registrace nikdy nebyla potřeba a předpokládám, že tomu tak bude i nyní.

Pospíšil
Pospíšil
7 let před
Odpovědět  František

Dobrých lidí se do hospody vejde i nadlimitní množstvi… zatím jsme se vždycky vešli. 😉

MartinH
MartinH
7 let před

Škoda že je to tak na poslední chvíli, moc rád bych se zastavil. Vědět to tak o den či dva dříve udělal bych si čas, ale takto na poslední chvíli už to není reálné. Chodívám pravidelně na akvaristické srazy, ale tam míváme termín minimálně měsíc dopředu. aktuálně máme nejenom únorový, ale i březnový. Pak si člověk může ten čas udělat. Tak snad příště to dáte vědět aspoň měsíc předem ideálně 2.

MartinH
MartinH
7 let před
Odpovědět  MartinH

Ještě bych dodal, že když je to tak narychlo, tak snad bude záznam z přednášek. Jsou to moc zajímavá témata a bylo by skvělé o ně nepřijít.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  MartinH

Termíny jsou známé dřív, ale program se velmi často upřesňuje až v průběhu. Považujeme za lepší informovat o události ve chvíli, kdy je už jasný její program.

MartinH
MartinH
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

A kde se termín dá zjistit?

Vítězslav Škorpík
Vítězslav Škorpík
7 let před
Odpovědět  MartinH

Kosmoschůzka se koná každou poslední středu v měsíci, takže se stačí podívat do kalendáře. 🙂

Tomas Kohout
Tomas Kohout
7 let před
Odpovědět  MartinH

Skutečně upoutávku dáváme až když je znám program. Co se týče termínu, pokaždé bývá vždycky ve středu okolo 25. dne v daném měsíci. I místo konání bylo už poněkolikáté stejné a sice Restaurace Zorto. Výjimkou jsou prázdniny a Vánoce, kdy buď Kosmoschůzka není nebo se koná jinde, případně v jiném týdnu.

https://kosmonautix.cz/2017/01/23/lednova-kosmoschuzka/