sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Atlas vypouští hlídače nebezpečných střel

Na startovní rampě číslo 41 floridského mysu Canaveral stojí raketa Atlas V v nejzákladnější konfiguraci 401, tedy s čtyřmetrovým aerodynamickým krytem a žádným urychlovacím stupněm. Startovní okno se otevírá zítra v 1:46 a zavírá se o hodinu později. Úkolem rakety je dopravit na oběžnou dráhu družici včasné výstrahy. Americký systém SBIRS tvoří několik satelitů, které na různých oběžných drahách pomáhají sledovat zemský povrch a bedlivě sledují, jestli na Spojené státy, nebo na jejich spojence nemíří nepřátelská raketa. Start družice SBIRS GEO 3 můžete v tomto článku sledovat živě. Pokud přijdete později, nemusíte ničeho litovat – přenos by se měl automaticky změnit za záznam.

EDIT: Dnešní start pokazilo letadlo, které vlétlo do uzavřené oblasti. Další možnost přijde o 24 hodin později, tedy v sobotu v 1:42 našeho času.

Na této vizualizaci se můžete podívat na předpokládaný průběh dnešního startu.

Pokud byste měli zájem o podrobnější rozbor aktuálně vypouštěného satelitu i s bližšími informacemi o celém systému SBIRS, máme pro Vás dobrou zprávu. Chystáme podrobnější článek, který bychom mohli vydat ještě v tomto týdnu.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/01/5-1.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
dolph1888
dolph1888
7 let před

Dříve jsem se obával III. nukleární války. Nyní už tak moc ne, tyto zbraně zůstávají pouze jako odstrašující a vlastně se je nikdo nedovolí použít. Čína, evropské státy, USA, na zapřenou Izrael a v budoucnu je jistě nepoužije ani Írán jenž o ně pochopitelně usiluje a Obama mu vyšel vstříc jako málokdo. Monitoring má jistě svůj význam, ale pokud bude příští světová válka (já myslím, že lidstvo se ji nevyhne z mnoha důvodů), bude převahou konvenčního vojska. Faktem je, v případě zoufalé situace některé ze stran je nakonec možné vše. Snad jediné využití vidím v samostatných pokusech KLDR a podobných zoufalců (mocnosti by použili masivní útok stovek Čína – tisíců Rusko hlavic vč. klamných), i zde mám obavu, že i v případě úspěšného úderu (jedné střely) by odpověď byla konvenční, nukleárně by si ani USA dnes nedovolily odpovědět, nemají na to koule.

Štěpán
Štěpán
7 let před
Odpověď  dolph1888

„nemají na to koule“, maí na to Trumpa… 😀 😀

vedator
vedator
7 let před
Odpověď  dolph1888

„tyto zbraně zůstávají pouze jako odstrašující a vlastně se je nikdo nedovolí použít“…. v minulosti si to tiez povedali, no historia hovori nieco ine

Honza
Honza
7 let před
Odpověď  vedator

Nejsem historicky dostatečně vzdělán, tak se rád nechám poučit. Skutečně někdo něco takového říkal před jejich bojovým použitím?

Andrej Vrbenský
Andrej Vrbenský
7 let před
Odpověď  Honza

Tie pokusy sa robia pod zemou takže satelit čo hladá IČ stopu rakiet o nich moc nepovie.

Samo
Samo
7 let před
Odpověď  vedator

Fat Man a Little Boy boli použité v dobe keď spojenci Japonska nemali ako úder adekvátne opätovať (jadrovými zbraňami) dnes je situácia úplne iná a nedá sa porovnávať.

MartinH
MartinH
7 let před
Odpověď  Samo

Hlavně se o nich uvažovalo jako o silnější variantě konvenční zbraně, o radiaci se toho ještě tolik nevědělo.

dolph1888
dolph1888
7 let před
Odpověď  vedator

WW II je specifický případ, kdy tyto zbraně byla nová technologie, podceňoval se jak účinek okamžitý i dlouhodobý (radiace, spad, zamoření). Ty by jsi dnes chtěl dobýt nepřítele tak, že by jsi jeho území zamořil a tím ho znehodnotil i pro sebe? Jaderné zbraně vlastně vůbec nemají na Zemi co dělat (z hlediska válečnictví), ale význam mají, je to náš jediný prostředek s možným použitím proti emzákům (mimozemšťanům, já jsem na straně těch, co si myslí, že hodní NEBUDOU). I, zde je ovšem vše na začátků, jaderná nálož ve vesmíru exploduje naprosto jinak (sféra), tlaková vlna se nemůže přenést vůbec, v podstatě vše mimo epicentrum je nezasaženo devastujícím účinkem a proti radiaci je předpoklad, bude případná „loď“ chráněna. Jednoduše co se neodpaří je OK. Vlastně ani nemáme rychlý prostředek na dalekonosnou dopravu takové zbraně, který se sám umí bránit než doletí k cíli, jinak je to jít jako s prakem proti flintě. Na zemi je jaderný arzenál spíše $ zátěž, ale lidé a proto globalizace selhává mají jiné názory, nevěří si a vidí budoucnost planety jinak, jak se bojí nechtějí ho pustit. Malé diktatury typ skanzen (KLDR), či muslimské země co chtějí vymazat Izrael, nevěřící (Írán) s tím si bude muset poradit Doník, kterému jsem věřil od začátku, dokonce jsem měl na něj vsazeno a vyplatil se mi nádherně.

maro
maro
7 let před
Odpověď  dolph1888

No, atomová bomba má velký radioaktivní spad. Ovšem vodíková (syntézou jader vodíku vznikají jádra helia) zas tak velký spad a tedy zamoření po výbuchu nemá. Vlastně je tam jen malý spad z malé atomové bomby, která slouží jako „rozbuška“ pro to samotné spuštění fůzní reakce. Má ohromný účinek v okamžiku výbuchu. Po něm už ale moc neškodí. Takže taky bohužel platí to vaše „co se neodpaří je OK“. I na zemi.

dolph1888
dolph1888
7 let před
Odpověď  dolph1888

Je pravda, že vodíková bomba má účinnější detonaci (neřízená fúze), ale zas tak nadšený bych nebyl. Dodnes provedené pokusy také značně zamořily ovzduší a spad také byl poměrně značný (i, když menší k velikosti výbuchu – účinku). Na zemi je i po výbuchu okolí zasaženo nebezpečnými a radioaktivními látkami, které se navíc mají jak roznášet, to ve vesmíru neplatí (není tam médium). Takže pro případné hvězdné války budeme muset přijít s mnohem účinnějším (snad i rychlejším) způsobem, jak dostat „energii“ na místo „zásahu“. Fúzi bych nechal v budoucnu reaktorům, které budou tyto zbraně jistě napájet.

Vlastislav Výprachtický

V podstatě je to velmi ptřebné opatření, ale není zcela dostačující. Nemělo by se zapomínat na ponorkové rakety, které se mohou přiblížit k pobřeží a tím získají potřebný kratší časový interval k těžko řešitelné obranné akci.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před

O zjistitelnosti pohybu ponorek toho mnoho nevíme. Až do Karibské krize byla ponořená ponorka všeobecně považována za nedetekovatelnou na velkou vzdálenost. K překvapení sovětských kapitánů ponorek tomu tak nebylo a po vynoření ponorkové bojové skupiny v oblasti Karibiku nad ní kroužila americká letadla. Zanořená sovětská ponorka byla donucena pomocí hlubinných náloží vyplout na hladinu. Tehdejší americká „odposlechová“ síť byla odtajněna a zrušena až v devadesátých letech, když o několik let dříve ztratila účinnost vlivem zavedení „nízkokavitačních“ lodních šroubů na sovětských ponorkách. Dnešní stav v oblasti detekce ponorek není veřejnosti zpřístupněn, ale lze se dočíst, že se předpokládá zavedení hejn robotických miniponorek. Osobně se domnívám, že i atomovým ponorkám nastanou s rozvojem podmořských dronů těžké časy.

maro
maro
7 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

S rozvojem podmořských dronů nastanou těžké časy úplně všem. Tedy i fregatám nebo letadlovým lodím. Vlastně to vypadá, že v případě velkého konfliktu na tom budou nejhůře ty prostředky, které se budou pohybovat na zemi na hladině nebo v atmosféře kvůli snadnější detekci a nebo nedostatku energie pro dlouhodobý pobyt (letadla). A tedy ty nejdůležitější a rozhodující zbraně možná budou právě pod vodou a nebo na oběžné dráze.

Tomach
Tomach
7 let před

To je spousta veci dneska. Zamek Vamm take nepomuze proti sikovnemu zlodeji, ale presto kazdy na dverich ten zamek mame.
Ale i ten zamek ktery lze prekonat zpusobi to ze sance na vloupani mensi nez kdyby jsme zamek nemeli a nechali dvere dokoran otevrene (alespon v Ceskych mestech 🙂 )
Pasy a airbagu v aute to same v blede modrem. Vime ze jsou situace kdy nepomuzou, doufame ze je nikdy nebudeme muset vyuzit ale vsichni je tam mame 🙂

ptpc
ptpc
7 let před

Mám rád tieto aktuálne zaraďované články so streamami. Ďakujem!

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  ptpc

Rádo se stalo. Vím, že spousta lidí nesleduje termíny startů a některé jim mohou utéct. Nejde upozornit na všechny, ale minimálně ty zajímavé se zajištěným přenosem pomohou.

James
James
7 let před

Zrovna jsem sledoval živý přenos, zajímavý. Těším se na přenos FALCON 9 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.