Pohled na další díl pro Falcon Heavy

Raketa, která tu měla už několik let být, raketa, která se při své premiéře stane nejsilnějším nosičem současnosti, raketa, která už od pohledu budí respekt – Falcon Heavy. SpaceX moc dobře ví, jak je mezi fanoušky kosmonautiky tenhle nosič populární a proto se snaží čas od času vydat nějakou zprávu, která ukazuje, že práce pokračují. Včera firma vydala na sociálních sítích zprávu, ve které nejen avizuje, že si Falcon Heavy odbude svou premiéru v příštím roce, ale navíc připojila i snímek dílu, kterému se říká interstage, což můžeme přeložit jako mezistupeň. Jde o válcovitý plášť, který se umístí na vrchol centrálního stupně a zajistí jeho spojení se stupněm horním. Právě v tomto mezistupni bude zasunutá tryska motoru horního stupně. Jak dokazuje fotka, kterou jsme použili jako titulní snímek článku, interstage pro první let Falconu Heavy se již připravuje ve výrobní hale.

S velkou pravděpodobností zde vidíme aerodynamickou špičku postranního urychlovacího bloku.

S velkou pravděpodobností zde vidíme aerodynamickou špičku postranního urychlovacího bloku.
Zdroj: https://i.redditmedia.com

Nejedná se o první díl Falconu Heavy, který již spatřil světlo světa. Možná si vzpomenete na náš článek, ve kterém se objevily spekulace nad tím, zda ulicemi Hawthorne neprojížděl centrální stupeň této rakety. Uživatelé Redditu zase před několika měsíci vyfotili před halou SpaceX kónický objekt, který je s velkou pravděpodobností aerodynamickým krytem pro horní část postranního urychlovacího bloku.

Premiérový start Falconu Heavy se musel před několika měsíci odložit kvůli nehodě Falconu 9. Předtím se spekulovalo o tom, že by tato těžkotonážní raketa mohla odstartovat ještě letos, nebo na začátku roku příštího. Nyní se opatrně hovoří o jaru 2017. Nosič by měl při této premiéře vynést hned několik družic včetně testovací solární plachetnice LightSail B.

Porovnání údajného prvního stupně Falconu Heavy s běžným prvním stupněm.

Porovnání údajného prvního stupně Falconu Heavy s běžným prvním stupněm.
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com/

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/
https://www.instagram.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent-vie1-1.cdninstagram.com/…MTQxNTQ3MDI3ODY5OTU0MTA1Mg%3D%3D.2
https://i.redditmedia.com/…e96865821b6f1ca2b748c96038d5e748
http://forum.nasaspaceflight.com/…dlattach;topic=39181.0;attach=1343336;image

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

35 komentářů ke článku “Pohled na další díl pro Falcon Heavy”

 1. Racek napsal:

  Ani na svátky nedáte pokoj :-)) Díky, pánové. No, pokud se povede projekt Falcon Heavy, bude proklatě konkurovat raným verzím SLS. Jen aby se nenarodilo další mrtvě narozené dítě, což je u superraket až příliš častý jev.

 2. Štěpán napsal:

  Nějaké interní informace od Davida Pavlíka? 😀

 3. Vlastimil Pospíchal napsal:

  S touto nosností by mohl Falcon Heavy vynášet i kosmickou loď Orion plus ještě něco navíc.

 4. Goodman napsal:

  Díky za článek k Falcon Heavy (vyšel asi hodinu po tom, co jsem o něj škemral – náhoda, nebo Dušane píšeš tak rychle? :)).
  Každopádně s jídlem roste chuť, čili nebyl by ještě článeček o Mars Colonial Transporteru ?
  Jelikož jsem namlsaný muskovými sliby, tak netrpělivě (jako každý opravdový marsovský nadrženec) čekám na každou zprávu.
  Krom toho mám několikero dotazů:
  1)je stále marsovský harmonogram platný, nebo už jsme ve skluzu ?
  2)po úspěšném startu Falconu Heavy se začně s výstavbou prototypu MCT ?
  3)neměl by se Elon Musk přejmenovat na Elon Marsk ?
  4)spolupracuje Space X s potencionálními dodavateli zařízení pro nezbytné přežití kosmonautů na Marsu?
  5)bude Trump nakloněn dobytí Marsu?

  • Dušan Majer napsal:

   Článek byl v systému připravený již od minulého dne.
   Ohledně dalších otázek – Kolem nosiče pro kolonizaci Marsu se toho moc neděje. Rozhodně v dalších letech nečekejme žádnou velkou aktivitu v tomto směru. Ty plány jsou skutečně hodně dlouhodobé.

   • Goodman napsal:

    Jj, já si říkal, že to bude asi náhoda 😛
    Vím vím, je to běh na dlouho trať, ale přesto rád si čtu i nejrůznější spekulace (i když pak všechno nakonec vypadá úplně jinak), odhady, vize apod. Prakticky až teď, po nesmírně dlouhé době, se začíná rýsovat něco skutečně možného. Třeba můj děda mi vyprávěl, jak jeho generace po přistání na Měsíci považovala základnu na Marsu do dekády za hotovu věc. Od té doby ti lidé čekali dlouhé desítky let (někteří se bohužel ani nedočkali) a stále nic. Možná teď se začínají věci k dobrému otáčet. Jsem nesmírně zvědavý a natěšený jak malé děcko. Skoro každý den šmejdím po netu, abych se něco nového dozvěděl.

  • Malky napsal:

   1) Veřejnost žádný skutečný harmonogram nezná, že se Muskův plán přistát na Marsu do roku 2024 nestihne se ví od okamžiku, co ten termín poprév představil 🙂 Jaký harmonogram má SpaceX vnitřně a jestli se jej zatím daří dodržet asi nikdo mimo firmu netuší.

   2) Ano, někdy po té, až odstartuje FH, bude také postaven protoyp ITS, ale neviděl bych tam přímou návaznost. Ale při prezentaci v Mexiku Elon řekl že až bude plně dokončen Falcon 9 tak se větší část zaměstnanců začne věnovat všemu kolem ITS.

   3) Na přijmení nezáleží, ale musí si nechat své křestní jméno, viz. Werner von Braun – Das Mars Projekt.

   5) Zítra ano, pozítří ne, popozítří ano…

   • Goodman napsal:

    1)měl jsem namysli jenom velmi hrubý hmg, třeba jako zde (NEXT STEP obrázek) https://techcrunch.com/2016/09/27/everything-you-need-to-know-about-spacexs-plan-to-colonize-mars/
    2)jo, právě o to mi šlo. Pokud jsem něco nepřehlédl, tak po FH (když nepočítám ITC) není vlastně žádný jiný nosič plánován. Čili kapacita by na to být mohla. Nedokážu odhadnout, do jaké míry je Muskova motivace a posedlost Marsem jeho vlastní touhou, a do jaké marketingovým PR. Ještě tak před půl rokem jsem byl k němu velmi kritický, nicméně můj názor na něho se diametrálně změnil. Začínám mu prostě věřit. Mám takový pocit, že on skutečně tlačí fest na pilu. Když budu cynický, tak lidstvo by ho mělo „využít“. On je pro Space X něco jako W. von Braun pro NASA nebo Koroljov pro sověty (no to jsem asi dost přehnal, zas tak dobrý Musk není, ale alespoň jsem tomu dodal jistou melodramatičnost).
    3) 😀
    5)jj, těžko říct. Na jedné straně prohlašuje velké škrty (pro rozpočtové organizace jakou je NASA špatná zpráva), na druhou stranu by přistání Američana na Marsu pro něho znamenalo obří plus. Udělal by Ameriku opět velikou.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.