Co prozradila debata Evropanů o kosmonautice?

Jak již pravidelní čtenáři našeho webu vědí, 10. září se v Praze sešlo sto lidí, kteří zde celý den diskutovali o kosmonautice a roli Evropské kosmické agentury. Nešlo ale o samostatnou akci. Stejné skupiny lidí se ten samý den věnovaly stejným tématům ve 22 zemích Evropy – jednalo se o první občanskou debatu o budoucnosti ESA. Účastníci během dne vyplňovali formuláře a právě tyto výsledky měly kosmické agentuře ukázat zajímavé informace. Některé trendy se projevily hned na první pohled, ale přesto si organizátoři vzali čas, aby mohli data vyhodnotit. Dnes již jsou výsledky k dispozici.

Významné výsledky

 • 96% účastníků si myslí, že vesmír je místo plné možností a příležitostí
 • 94% účastníků má plnou, nebo vysokou důvěru v Evropskou kosmickou agenturu
 • 84% účastníků má plnou, nebo vysokou důvěru v kosmické agentury obecně

Širší rozhled

 • 84% účastníků si myslí, že vesmír by měl být chráněn před znečištěním a potenciálně škodlivými lidskými aktivitami
 • 84% účastníků se domnívá, že by ESA měla urychlit otevírání kosmických programů a aktivit i ke skupinám, které nejsou tradičně spojeny s vesmírem (například nevládní organizace, start-up projekty zaměřené na nové služby mobilních zařízení, nebo internet využívající přístroje, stejně jako občané, kluby, umělci, školy a univerzity)
 • 89% účastníků upřednostňuje dát občanům možnost podílet se na kosmických programech na dobrovolnické úrovni.

Rozdělující názory

 • 69% účastníků se domnívá, že by ESA měla vyvinout specifické programy pro zlepšení bezpečnosti. Naopak 16% účastníků se domnívá, že by to agentura dělat neměla.
 • V otázce využívání přírodních zdrojů:
  • 80% účastníků považuje za adekvátní aby mezinárodní instituce využívaly přírodních zdrojů kosmických těles jako jsou suroviny, nebo energie bez nároku na vlastnictví.
  • 39% účastníků se domnívá, že by vlády měly být schopny využívat zdrojů kosmických těles, naopak 47% respondentů má opačný názor.
  • 37% účastníků říká, že soukromý sektor by měl být schopen využívat zdroje kosmických těles, naopak 49% oslovených zastává opačný názor.
  • 53% respondentů říká, že soukromý a veřejný sektor by měly společně využívat zdroje ve vesmíru, zatímco 32% účastníků s tím nesouhlasí.

Názory na debatu obecně

 • 92% respondentů  vyjádřilo spokojenost s průběhem celé akce
 • 95% oslovených si myslí, že by ESA měla podobné akce dělat častěji

Celkový výstup

 • Buďme globální. Účastníci vidí sebe jako občany a svět jako lidstvo, věří, že vesmír může pomoci řešit společenské výzvy (včetně problematiky životního prostředí). Vesmír je pro lidstvo obecně dobrý.
 • Buďme šetrní k životnímu prostředí, chraňme vesmír. Vesmír by měl zůstat čistý a kosmické smetí by se mělo uklízet, abychom toto prostředí zachovali pro další generace.
 • Buďme inovativní. Výzkum vesmíru přináší výhody do běžného života i do budoucnosti celého lidstva. Jako první krok by se lidstvo mělo vrátit na Měsíc, což souvisí s projektem lunární vesničky.
 • Komunikujme a buďme interaktivní. ESA by měla pokračovat v dialogu s občany a všemi zainteresovanými stranami (včetně ostatních kosmických agentur). Měla by sdílet informace (včetně digitální kosmické agendy), vyvíjet komunikační a marketingové akce, vymyslet, rozvíjet a implementovat velké a inspirativní mise, které dokáží zapojit veřejnost.

Pokud by Vás zajímalo, jak to na akci probíhalo, můžete si přečíst reportáž Ondřeje Šamárka, který se debaty osobně zúčastnil. Jestli Vás zajímají české výsledky, navštivte tuto stránku.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://www.citizensdebate.space/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/Debate_in_the_Netherlands_node_full_image_2.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “Co prozradila debata Evropanů o kosmonautice?”

 1. Karel napsal:

  Chránit vesmír před znečištěním … to je docela legrační přání, když uvážíme, jaké ve vesmíru probíhají děje: -)

 2. JAZNA napsal:

  Je třeba ještě upřesnit, že v kapitole využití …přírodních zdrojů…. mělo být uvedeno kosmických těles. Jinak pro mne bylo velkým přínosem kreativní jednání mladých lidí, nezatížených politickým rozdělením světa, financemi či ještě neexistující technologii a materiály.

 3. Štěpán napsal:

  Bylo to super a výsledky ESE určitě pomohou, ale z výsledku je patrné, že šlo hlavně o fanoušky kosmonautiky, takže jde o „zaujaté“ výsledky.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.