Člun Pegasus je připraven vozit díly SLS

Člun Pegasus v MAF

Během přestávky mezi érou raketoplánů a etapou, kterou bude psát raketa SLS, se opravovalo mnoho zařízení, která se používala dlouhé desítky let. Mezi ně patří i transportní člun Pegasus, který se staral o přesuny externích palivových nádrží z Michoudova střediska v New Orleans na floridský kosmodrom. Rekonstrukce člunu je sice již delší dobu hotová, ale nyní přišel důležitý okamžik – bárka totiž 1. listopadu opustila Stennisovo středisko ve státě Mississippi a po perlové řece doplula až na Michoudovo středisko.

Interiér člunu Pegasus

Interiér člunu Pegasus
Zdroj: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net

V ostrém provozu odsud bude Pegasus vozit na Floridu centrální stupně rakety SLS, které tvoří základní nosnou strukturu rakety a v jejichž útrobách se ukrývají nádrže na kapalný kyslík a vodík. Jeho aktuálním úkolem bude přepravit strukturální testovací exemplář centrálního stupně z Michoudova střediska na Marshallovo centrum v Huntsvile (stát Alabama).

Kromě toho bude na Pegasus v dalších měsících čekat transport dokončeného centrálního stupně včetně čtyř motorů RS-25 z Michoudova na Stennisovo středisko. Tady pak proběhne tzv. green run test – mimořádně působivá zkouška spočívající v provedení statického zážehu, který ověří, že je stupeň připraven na let do vesmíru. Nechci předbíhat, ale tuto zkoušku bychom Vám rádi zprostředkovali formou česky komentovaného přímého přenosu.

Termín tohoto testu ale zatím neznáme. Aktuální plány hovoří o tom, že by první stupeň mohl na Stennisovo středisko dorazit během příštího podzimu. Jakmile bude jisté, že první stupeň pracuje správně, otevře se cesta k premiérovému start rakety SLS – mise EM-1 by měla odstartovat v září 2018.

Člun Pegasus na cestě

Člun Pegasus na cestě
Zdroj: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/…/image/maf_20161101_sf02_pegasus_arrives_at_maf-006.jpg
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…d70feeb3bc1f5f6f0367cb01f19c5e4a&oe=5889B16A
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…483a8fea5e6537c0b31ce745a60610f0&oe=58CA25B9

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Člun Pegasus je připraven vozit díly SLS”

 1. Zuzi napsal:

  Nevíte jak dlouho trvá cesta lodí? Ono to asi nebude do týdne.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Záleží na délce cesty. Podle tohoto pdf jsou průměrné časy následující:

   Michoud – Stennis: 1 den
   Stennis – Kennedy: 6 dní
   Michoud – Marshall: 10 dní

   Michoud (výroba), Stennis (zážehy), Kennedy (start), Marshall (strukturální zkoušky)

  • Jiří Hošek Redakce napsal:

   Člun Pegasus opustil své dočasné kotviště ve Stennisově středisku dne 1. listopadu ráno a tentýž den večer dorazil do Michoud (30.025°N 89.915°W). Škoda, že jeho pozici nejde sledovat na https://www.marinetraffic.com/cz/ais/index/ships/all přímo, ale jen podle pozice vlečné lodi. Loď Sacred Heart, která měla za úkol poslední fázi přesunu Pegasa do Michoud (viz úvodní fotografie), je ale už pryč.
   K článku doplním, že nejbližší úkol člunu Pegasus dopravit na jaře 2017 neletové kvalifikační nádrže z továrny v Michoud ke strukturálním testům na Marshallovo středisko je rozdělen do dvou fází. Člun podnikne samostatnou cestu s vodíkovou nádrží a po návratu s kyslíkovou nádrží (na rozdíl od letového exempláře centrálního stupně, který bude na podzim 2017 dopraven na Stennisovo středisko vcelku).

   Na uvedeném odkazu lze naopak dobře sledovat pozici lodě Delta Mariner pro přepravu raket Delta a Atlas. Po kliknutí na Poslední obdržená pozice je na mapě vidět, že právě kotví v Port Canaveral (28.41475°N 80.60759°W).

 2. Štěpán napsal:

  Poslední slovo je září-ne zří. Je to jen drobnost 🙂
  Jinak se taky těším na zázeh 🙂

 3. Jiří Novotný napsal:

  Jenom detail: Pátý řádek „člune“, poslední řádek „zří“.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.