sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Adaptér pro Orion pomalu vzniká

Membrána pro adaptér OSA, sloužící k udržení plynů z SLS mimo kosmickou loď. Výrobce: Janicki Industries

Na náhledovém snímku dnešního krátkého článku vidíme techniky ze společnosti Janicki Industries, která sídlí v Houstonu, jak konstruují letový exemplář tzv. Orion stage adapter (OSA). Tento díl poslouží ke spojení kosmické lodi Orion a horního stupně ICPS (interim cryogenic propulsion stage) při premiérové misi rakety SLS. Snímek zachycuje pracovníky, jak instalují speciální membránu, jejímž úkolem je izolovat plyny z rakety od samotné kosmické lodi. Membrána je tvořena mnoha vrstvami uhlíkových vláken, které jsou navíc zpevněny pryskyřicí.

Instalace jednotlivých vrstev probíhala pod pečlivým dohledem – každá vrstva se musela umístit na správné místo, s čímž pomáhal laserový projektor ukazující na plánované umístění. Nyní je již tato membrána téměř hotová – odborníci z Janicki Industries uložili poslední kousek membrány na správné místo v říjnu. O závěrečné dokončení tohoto dílu se postará  Langley Research Center ve Virginii a Marshall Space Flight Center v alabamském městě Huntsville.

Zmenšený model adaptéru OSA ukazuje jeho závěrečnou podobu včetně schránek na cubesaty, které se při misi EM-1 dostanou k Měsíci. V pozadí vidíme letový exemplář prstence tohoto adaptéru.
Zmenšený model adaptéru OSA ukazuje jeho závěrečnou podobu včetně schránek na cubesaty, které se při misi EM-1 dostanou k Měsíci. V pozadí vidíme letový exemplář prstence tohoto adaptéru.
Zdroj: http://blogs.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/diaphragm.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal
Michal
7 let před

Zajímalo by mě, jaké plyny je potřeba izolovat. Myslel jsem, že ty by měly být v nádržích. Nebo je to kvůli hotstagingu?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Michal

Ano, kyslík i vodík z ICPS mají být v nádržích, ale mohly by uniknout.

Honza
Honza
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Malé OT: Jak se vám líbil seminář ve Valmezu, pane Dušane? Viděl jsem vás v programu. V minulosti jsem seminář párkrát navštívil, letos bohužel nebyl čas ..

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Honza

Bylo to úplně super. Byl jsem na této akci podruhé a i letos se mi to velice líbilo. Všem mohu jen doporučit.

Michal
Michal
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Děkuji za objasnění. 🙂

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před

Na to, že má Orion trojnásobnou hmotnost oproti Sojuzu, mu docela chybí orbitální sekce. Předpokládám, že pro vzdálené lety bude doplněna habitatem, ale i tak se mi jeví ta výbava docela hubená.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před

Zase na druhou stranu jeho vnitřní objem bude se Sojuzem srovnatelný i bez orbitální sekce. Habitaty by na dlouhodobých misích byly nezbytné, to je jasné.

EDIT: Tak jsem se mrknul na čísla a Orion bude mít obytný objem 8,95 metrů krychlových. Sojuz má v návratovém pouzdru obytný prostor 2,5 metrů krychlových a dalších 5 metrů krychlových přidává orbitální modul. Počítám opravdu objem využitelný pro posádku, nikoliv objem tlakovaného prostoru.

maro
maro
7 let před

Jenže Sojuz není nijak zvlášť chráněn proti kosmickému záření. Orion bude muset být.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před

V trojnásobné hmotnosti Orionu oproti Sojuzu je započítáno více než 9 tun paliva v servisním modulu pro operace v blízkosti Měsíce a návrat od Měsíce k Zemi.

K membráně: její umístění v adaptéru OSA je vidět ve zmenšeném modelu na fotografii v článku.
Samotný adaptér je vyráběn v Marshallově středisku (MSFC), viz aktuální fotografie z listopadu:comment image
MSFC je v článku zmíněno proto, že právě zde bude membrána instalována do adaptéru.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpovědět  Jiří Hošek

Je tady vidět snaha Američanů tahat všechno jednou raketou. Pro náklad nejsou potřebné tak přísné bezpečnostní předpisy a snese i větší přetížení. Mohli to palivo i s tahačem a lunárním modulem poslat zvlášť a teprve na LEO je spojit. Případně mezi ně strčit i habitat pro vzdálené lety.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před

To, co navrhujete, bylo řešeno v programu Constellation (nosič Ares I pro pilotovanou loď + nosič Ares V pro náklad a urychlovací stupeň). Po jeho zrušení se podařilo prosadit alespoň toto řešení. Mimochodem, adaptér OSA, o kterém je tento článek, má letět pouze při prvním nepilotovaném letu za dva roky. Následující verze SLS Block IB má mít místo OSA adaptér Universal Stage Adapter (USA), ve kterém může vynést k Měsíci 10-tunový náklad (vědeckou paletu, obytný modul apod.). Nad adaptérem USA bude umístěn Orion, který při letu k Měsíci vytáhne z adaptéru náklad stejným způsobem, jako Apollo vytáhlo lunární modul.

Štěpán
Štěpán
7 let před

Trošku hloupá zkratka-USA. Bude se to plést se státama… 😀
Chudáci neznalí novináři

https://kosmonautix.cz/2016/11/27/adapter-pro-orion-pomalu-vznika/