sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Americko-německá spolupráce na výzkum gravitace

Družice GRACE-FO na oběžné dráze

Stavba prvního ze dvou satelitů GRACE-FO (Gravity Recovery and Climate Experiment Follow-On) je u konce. Start této mise je zatím naplánován na prosinec 2017, s případným skluzem do ledna 2018.  O stavbu satelitu se postarala společnost Airbus Defence and Space, která využila výrobních prostředků v německém Friedrichshafenu. Na satelit nyní bude čekat několik měsíců důkladných zkoušek, které se uskuteční ve středisku IABG, které se nachází v městečku Ottobrunn nedaleko Mnichova. Druhý satelit GRACE-FO by měl být dokončen a předán do testovací fáze už v blízké budoucnosti.

Mise GRACE-FO svým názvem i určením navazuje na americkou misi GRACE, která začala v roce 2002 a stále ještě funguje. Dvojčata GRACE-FO budou při své službě spolupracovat a mají odhalit přesnější rozložení zemské hmoty a monitorovat její změny. Jde především o změny v podzemních zásobnících vody, ale i o změny množství ledové pokrývky, ledovců, případně mořské hladiny. Tato měření mají umožnit unikátní pohled do zemského klimatu a očekává se jejich široké využití v nejrůznějších oborech.

První dokončený satelity GRACE-FO v ochranném transportním obalu.
První dokončený satelity GRACE-FO v ochranném transportním obalu.
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Na oběžné dráze kolem Země dva satelity GRACE neustále velmi přesně měří vzájemnou vzdálenost. Ta se totiž drobně mění podle změn lokálního gravitačního pole. S pomocí navigačního systému GPS družice určí své polohy a s využitím mikrovlnného měřiče vzdálenosti změří vzájemnou vzdálenost s přesností na 1 µm, tedy jeden mikrometr – nebo chcete-li tisícinu milimetru.

Gravitační pole není všude stejně silné – jeho intenzitu ovlivňuje právě výše zmíněné rozložení hmoty. Masy vody, ledu, vzduchu i pevných hmot se mohou díky počasí pohybovat z místa na místo. Svůj vliv mají i střídání ročních období, nebo obecné klimatické změny. Svůj vliv má samozřejmě i tektonická činnost jako jsou výbuchy sopek, nebo zemětřesení. Díky sondám GRACE jsou nyní vědci schopní mapovat změny zemského gravitačního pole s frekvencí jednou ze měsíc.

Vizualizace družic GRACE
Vizualizace družic GRACE
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

„Data, která jsme získali ze sond GRACE umožnily malou revoluci v našem chápání koloběhu vody v zemské atmosféře. Pochopili jsme procesy, které ovlivňují rozložení vody a ledu na planetě,“ popisuje Frank Webb, který v JPL zodpovídá za vývoj mise GRACE-FO a dodává: „Získali jsme mnohem lepší náhled do trendů, které ovlivňují ztrátu ledu v arktických oblastech, ale i ty, které mají na svědomí sucha v Jižní Americe, Austrálii a Asii. Tyto klíčové indikátory jsou zodpovědné za změnu našeho globálního klimatu.“ Jen pro příklad – sondy GRACE například sledovaly, jak dochází k úbytkům podzemních vod nejen v Kalifornii, ale i na mnoha dalších místech světa.

Logo projektu GRACE-FO
Logo projektu GRACE-FO
Zdroj: http://www.gfz-potsdam.de/

Nastupující mise GRACE-FO otestuje novou technologii – laserový interferometr, který je výsledkem americko-německé spolupráce. Počítá se s tím, že by tento přístroj mohl najít uplatnění na příští generaci sond s tímto zaměřením. Dvě družice GRACE-FO budou startovat společně na raketě Dněpr z kosmodromu Bajkonur a vydají se na polární oběžnou dráhu ve výšce 500 kilometrů. Podle plánu má od sebe oba satelity dělit vzdálenost 220 kilometrů.

Během pětileté mise by měly satelity pokračovat v tom, co začala mise GRACE – poskytnou aktualizované měření zemského gravitačního pole s frekvencí 30 dní. Kromě toho ale každý z těchto satelitů bude denně sledovat více než 200 profilů rozložení teploty a obsahu vodní páry v atmosféře a ionosféře. Celý program GRACE-FO je společným podnikem americké agentury NASA a německého výzkumného střediska geologického výzkumu GFZ (GeoForschungsZentrum) se sídlem v Postupimi, přičemž za agenturu NASA se v tomto projektu angažuje výše zmíněná JPL sídlící v kalifornské Pasadeně.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://gracefo.jpl.nasa.gov/
http://www.jpl.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/graceart.jpg
http://www.nasa.gov/…/grace-fo_ready_-_copyright_airbus_ds_gmbh-a_ruttloff_2016.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/GRACE_artist_concept.jpg
http://www.gfz-potsdam.de/typo3temp/pics/GRACE-FO_01_25cbb76287.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.