sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Další pilotovaný Sojuz na obzoru

Není to ještě ani měsíc od chvíle, kdy se na svou misi vstříc ISS vydal Sojuz MS-02 s posádkou ve složení Sergej Ryžikov, Andrej Borisenko a RobertKibrough. Přitom už v příštím týdnu přijde další pilotovaný start této dlouhověké lodi. V útrobách Sojuzu MS-03 se na ISS vydají Rus Oleg Novickij, Američanka Peggy Whitson a Francouz Thomas Pesquet. Start Vám plánujeme zprostředkovat v rámci česky komentovaného přímého přenosu, ale dnes se podíváme na předstartovní přípravy. Čtyři videa se věnují nejen procedurám, kterými prochází posádka, ale nahlédnete i do montážních hal, ve kterých se skládá kosmická loď i její nosná raketa.

Začneme záběry na finální nácvik dokování lodi Sojuz u ISS, ale nahlédneme i do volného času posádky, která se baví třeba společenskými hrami. Po zkouškách na sklopných lehátkách přichází tradiční sázení stromků.

Druhé video je zaměřené na návštěvu posádky v montážní hale, kde nejen pózovali novinářům, ale také si vyzkoušeli interiér kosmické lodi. Tradiční úkony pak reprezentuje podepisování všech členů na zeď.

Třetí video potěší především technicky zaměřené čtenáře. Na internetu není mnoho záznamů, na kterých by bylo vidět spojování lodi Sojuz s vypouštěcím adaptérem, který tvoří mezičlánek mezi horním stupněm rakety a kosmickou lodí. Kameramani ruské kosmické agentury nám ale u Sojuzu MS-03 tento pohled zprostředkovali.

Dnešní článek zakončíme videem, které ukazuje, jak se kompletní kosmická loď vkládá do aerodynamického krytu. A pokud Vám teď vrtá hlavou, jak se astronauti dostanou do lodi přes kryt, pak vězte, že kryt má v sobě dvířka, která jsou na stejném místě, kde je vlez do lodi Sojuz.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/soyuz_ms-03_crew2/16123360-2-eng-GB/Soyuz_MS-03_crew.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ptpc
ptpc
7 let před

Pekný prehľad!

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  ptpc

Rádo se stalo. 😉

Andrej Vrbenský
Andrej Vrbenský
7 let před

Chcel by som sa spýtať, ako dlho by trvalo vyslanie „záchranného sojuzu“ v prípade poškodenia oboch sojuzov ktoré sú štandardne pripojené k ISS?
Ak raketa ak aj loď sú už vyrobené ale nie natankované a spojené na rampe, ale len v montážnej hale na kozmodróme.
Teda zložiť, natankovať, vyviesť a odštartovať?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Andrej Vrbenský

Těžko hádat, záleželo by, v jaké fázi by k tomu došlo. Jde o to, že Sojuzy se postupně připravují na jakési výrobní lince. Pokud by ke kritické situaci došlo krátce po startu nějakého Sojuzu, trvalo by vyslání záchranné lodi déle, než kdyby k této situaci došlo jen krátce před následujícím plánovaným startem.

Andrej Vrbensky
Andrej Vrbensky
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Ďakujem, preto som napísal že v prípade že Sojuz aj Sojuz sú v montažnej hale na kozmodrome, tak povediac na sklade.
Spojiť loď a raketu, natankovať, naložiť, vyviezť, milionkrat otestovať a odpaliť. Odhadom 🙂 ?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Andrej Vrbensky

Víc než měsíc by to být nemusel.

https://kosmonautix.cz/2016/11/13/dalsi-pilotovany-sojuz-na-obzoru/