Každá cesta jednou končí. Vítejte u posledního ohlédnutí za naší cestou za kosmonautikou. Jak už víte, hlavním cílem cesty bylo podívat se na den otevřených dveří jednoho ze středisek Evropské vesmírné agentury. Nicméně jako bezvadný nápad se ukázalo rozložit si dlouhou cestu do dvou úseků, a to nejen při jízdě do Holandska, ale i při návratu. Umožnila nám to dobrá poloha dvou významných technických muzeí v Německu. Obě se nachází zhruba na půli cesty ve Speyeru a Sinsheimu. To druhé vám představíme v našem posledním dílu. Zde je třeba předeslat, že pro fanoušky kosmonautiky to není úplně nejzajímavější téma, protože zde najdete především leteckou techniku, vojenství a jiné dopravní prostředky. Nicméně kosmonautika a technika, neřkuli letectví, jsou obory blízké a rozhodně byste neměli Sinsheim vynechat.
Technické muzeum v Sinsheimu je další z drahokamů, které se nám na náhrdelníku naší cesty zaleskly. Už z dálky při příjezdu po dálnici jsou vidět dva velké taháky – nadzvukové dopravní letouny TU-144 a Concorde. Ta ladnost a souznění, v jakém jsou na střeše muzea instalovány, je nádherná. Ohromující je bezpochyby i další venkovní vystavená technika, které dominují další letouny, včetně Suchoje Su-22 stoupajícího téměř kolmo jakoby ve forsáži a nebo Iljušinu Il-18 s českými znaky, který slouží (bohužel) jako placené dětské hřiště. Venku je umístěna také vojenská technika, kde kromě vrtulníku MI-8 najdeme spoustu tanků, děl a raket.
Hlavní ukázky jsou potom ve dvou halách a je se opravdu na co dívat. Do Sinsheimu pozvěte především milovníky vojenské techniky. Podobná ukázka nemá příliš obdoby. Na své si přijdou i milovníci kol. Najdeme zde první kolo a krásnou ukázku z historie cyklistiky či motorové jednokolo, najdeme zde i ukázku prvního automobilu se spalovacím motorem (Benz z roku 1886). Velmi důležitou roli zde hrají parní stroje a generátory, včetně lokomobil, parních lokomotiv apod.
Na své si zde přijdou i obdivovatelé motocyklů, především těch závodních. Znalci historických aut jistě ocení nádherné kusy především americké a německé výroby. Milovník rychlých aut jistě ocení bohatou sbírku formulí a prvního „automobilu“ (raketových saní na kolech), který překonal 1000 km/h – Blue Flame.
Muzeum v Sinsheimu bylo naší poslední zastávkou. Jsme rádi, že se nám cesta vydařila a máme velkou radost, že jsme vám v jejím průběhu mohli dát nahlédnout, co taková cesta obnáší a co můžete zažít. Děkujeme za vaše inspirativní nápady, co navštívit příště. Těšíme se někdy u dalšího cestopisu na viděnou.
Závěrem ještě pro zájemce uveřejňuji odkazy na galerie:
ESTEC + SpaceExpo a Noordwijk (z druhého dílu)
Pokud by někdo rád něco bez toho vodoznaku, stačí napsat. Díky.
Jo, tam jsem byl, při jedné autodovolené cestou do Španěl, Francie a Portugalska před asi 6 lety. Ale jeden den bylo skoro málo. Jinak souhlas, je to skvělý zážitek. A není to až tak daleko!
Nádherná galerie, díky! Už první F-15 a poslední turbína stojí za to 🙂
Díky za podporu. Nyní se k počítači dostávám třeba i takhle po deváté večer, takže zkusím přidat nějaké snímky z ESTECU a budu tím pokračovat v pátek, kdy snad stihnu zbytek.
rosetta+philae, jsem se málem rozbrečel po shlédnutí Vaší fotky. „Pohádka“ z ESA je mocná. 🙂
Včera jsem přednášel o konci Rosetty a Philae. Bylo to pro mě též dojemné rozloučení. Díky.