ŽIVĚ: Prezentace marsovské architektury SpaceX

Dnes nastane jedna z nejočekávanějších událostí tohoto roku, Elon Musk bude na konferenci IAC 2016 v Mexiku prezentovat plány SpaceX na dobytí Marsu. Můžete se těšit na informace o motoru Raptor, o raketě, která pravděpodobně dostane jiné jméno než BFR (Big „Falcon“ Rocket) a o lodi Interplanetary Transport System, která byla ještě nedávno známá jako Mars Colonial Transporter. Přednášku můžete sledovat anglicky v přímém přenosu, a navíc pro vás bude na této stránce připraven česky psaný textový přenos, o který se budou starat Daniel Heřt, Martin Gembec a Ondřej Šamárek. Stránku nemusíte obnovovat, nové příspěvky se vám budou ukazovat automaticky.

Prezentace začíná ve 20:30 našeho času.

Zdroje obrázků:
https://cristianmiuta.files.wordpress.com/2016/04/mars-earth.png?w=1200

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

121 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Prezentace marsovské architektury SpaceX”

 1. bill napsal:

  Rozhodně Kosmonautixi děkuji!!! :))

 2. Spytihněv napsal:

  Svět se potřebuje pro něco nadchnout. Myslím, že je to zdravější než rezolutní odmítnutí ihned po vyslechnutí nějaké myšlenky. Pilotovaná mise na Mars v silách SpaceX určitě je. Ale myslím, že rok 2022 není reálný. Spíše v druhé polovině dvacátých let. I když – uvažuji o tom na základě současného stavu, takže třeba Musk překvapí. Nechme to na něm a sledujme. Myslím, že to nemůže ničemu uškodit a ani o duševní zdraví se bát nemusíme 🙂

 3. peter napsal:

  Zvláštne publikum tam mal 😀 Ukáže im, že už vyrobili testovaciu obrovskú kompozitnú nádrž, a ono to úplne odignoruje…

 4. Rudolf Šíma napsal:

  Já nevím, asi jsem přízemní tvor, vybouchlej Falcon ještě neobjasněn a FH má letět hned z kraje následujícího roku. Ale představený zážeh a nádrž jsou povzbudivé záležitosti. Věřím tomu, že na Mars se poletí. Díky moc za přenos.

 5. Pavel napsal:

  Díky moc, bylo to super :).
  Je to krásná vize, ale Musk je umí naplnit. Takže máme se na co těšit :).

 6. Lubomír napsal:

  Dobře se to poslouchalo a přesto že zveřejnění vize
  o letu na Mars se připravovalo již dříve , v současné
  době se to i dobře hodilo k odvrácení pozornosti od
  posledního neúspěchu firmy SpaceX s raketou
  Falcon při statické zkoušce před startem . Pan Musk
  je manažer a obchodník a když se firmě nedaří …
  Jinak termíny letů je spíš zbožným přáním , ale pan
  Musk je nadšenec , tak ho při tom nechme . Jiná a 
  velice podstatná věc a snad nejdůležitejší je
  financování a tady pokud si pan Musk myslí že mu
  na to stačí několik desítek nebo stovek milionů , tak
  je fantasta , snílek a nebo vesmírný populista .
  Pokud na to má – myslím miliardy při nejmenším ,
  prosím .. pokud ne , jsem zvědav kdo mu na to půjčí ?
  L.

 7. Petr napsal:

  Kdyby ty termíny posunul o 20 let, tak bych tomu i věřil, ale momentálně je i FH obrovskou výzvou.

 8. Peter P napsal:

  Super prenos. Drzim im palce. Aj keby sa len nieco podarilo bude to skvele!

 9. tyčka napsal:

  Jen ta výroba paliva na Marsu – už se v diskuzích jinde rozebíralo jak mohutné by tu muselo být zařízení a s jakou spotřebou elektrické energie – že se to nezdá být prostě reálné – jen způsob jak ho tam vůbec dopravit, aby mohlo tam začít vyrábět.
  A bez výroby paliva na Marsu – nic od Marsu neodstartuje zpět.

 10. Honza napsal:

  Díky moc za přenos, je to skvělé shrnutí, než budu mít čas pustit si originál.
  Na kolik tak odhadujete Muskův koeficient? Je to víc než 2? Asi jo, zvlášť tentokrát, ale i kdyby to bylo víc než 3, tak je to pořád neuvěřitelné. Jen doufám, že sežene peníze.
  A jen tak mimochodem, ve světle nedávné diskuze o tchajkonautech myslím, že by rozhodně neměl zapadnout termín muskonaut (skeble, 18:40). Moc mě pobavil 🙂

  • Honza napsal:

   Promiňte, že si odpovídám sám, ale už je dost pozdě, takže partnera do diskuze bych tu teď asi těžko hledal, a jsem z toho tak u vytržení, že mám potřebu se vypovídat.
   Znova jsem koukal na časový plán. V první řadě tedy nevěřím Red Dragonu 2018, ale až 2020 (ale palce držím) a pak v dalších 2-3 oknech, než by mohlo dozrát tohle. Ostatně první mise ITS asi těžko bude pilotovaná, natož se 100 lidmi na palubě. To spíš bude technické zázemí, továrna na palivo a dost možná elektrárna.
   Mimochodem, nevíte někdo, kolik tak váží jaderný reaktor? Jsou i mobilní verze (ponorky, lodě na severu Ruska, snad myslím i něco na kolech…). 500 tun k Marsu by podle mě mohlo stačit. I když tam by asi byl problém s mechanickou odolností při startu a přistání.
   To bychom se podle mě mohli pohybovat kolem okna 2027. I kdyby bylo na techniku potřeba další okno, tak pořád to znamená kolonisty na Marsu ve 30. letech! To je naprosto neuvěřitelné.

   • tyčka napsal:

    Jaderný reaktor nefunguje sám o sobě – mi minimálně potřebuje parní turbíny a další zařízení – včetně chladícího zařízení – což je v ponorce i na letadlové lodi relativně jednoduché – přes výměník tepla a ten je chlazen přímo mořskou vodou. Tam bude chladič rozměrné zařízení. V jaderné ponorce v podstatě funguje zmenšená jaderná elektrárna.

 11. Matouš Klugar napsal:

  Páni, 108 komentářů. Nemohu si vybavit kdy jsem tu viděl naposledy tak vysoké číslo u nějakého tématu a ještě k tomu psaného. Paráda.
  Víte někdo jaký článek byl nejdiskutovanější a nejoblíbenější?

  Jinak Elon mluvil pěkně, sice trochu koktal, ale to by před 5000 lidová v sále a 150 000 na YT a FB byl asi každý heh. Otázky z publika byly až na 2 totálně zbytečné.
  Čekal jsem že se dozvím něco o Falcon Heavy, ale marně

  • Martin Gembec napsal:

   7 článků má historicky nad 100 komentářů. Suverénem je Pluto, které jich při průletu New Horizons nasbíralo bezmála 200 🙂 Jinak tento článek je zatím na čtvrtém místě. 4 z těch sedmi článků má na svědomí SpaceX, a to jednak dvěma haváriemi a jednak prvním přistáním a Marsovskou prezentací. Tolik statistika. Jsme rádi, že to nejsou jen plky.

 12. zvejkal napsal:

  42 motorov je pekne cislo … Najlepsie ake moze byt 🙂

 13. android napsal:

  Osobně jsem velmi spokojen. Jen v online mediích o tom není žádná zmínka. :/

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.