sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pluto září v rentgenovém spektru

Chandra pozoruje Pluto zdroj: nasa.gov

Když se sonda New Horizons blížila k Plutu, když prolétala okolo, i když už letěla vstříc planetce 2014 MU69 v Kuiperově pásu, mířili vědci rentgenovou observatoří Chandra směrem k trpasličí planetě a jejím měsícům, aby provedla měření, jež by se následně porovnala s tím, jak zaznamenala tento zvláštní svět při průletu sonda New Horizons ve viditelném spektru.

Chandra, která se jinak zaměřuje na pozorování velkých objektů ve vzdáleném vesmíru, provedla první detekci rentgenových paprsků Pluta. Celkem to byla čtyři měření od února 2014 do srpna 2015, načasovaná podle různých fází klíčové části mise New Horizons. Při všech bylo detekováno nízkoenergetické rentgenové záření.

Pluto ve viditelném a rentgenovém spektru zdroj: nasa.gov
Pluto vlevo ve viditelném a vpravo v rentgenovém spektru (oba obrázky nejsou ve stejném měřítku)
zdroj: nasa.gov

Debata okolo využití Chandry pro pozorování Pluta byla dost vzrušená a objevovaly se skeptické hlasy, má-li smysl využít rentgenový teleskop k tomuto účelu. Ovšem předchozí zkušenosti ukázaly, že některé malé objekty, například komety, září slabým rentgenovým světlem, které vzniká při interakci tělesa se slunečním větrem.

Vědcům se nakonec použití Chandry vyplatilo. Nejen, že zaznamenala rentgenové záření Pluta, ale dokonce intenzivnější, než se původně u takto malého tělesa předpokládalo. Pluto překvapilo vlastnostmi své atmosféry, která je poměrně stabilní vzhledem k možnostem Pluta, přesto uvolňuje dostatečné množství plynu. Tady však nastává zádrhel, neboť aby Pluto zářilo v rentgenovém spektru s takovou intenzitou, musel by být sluneční vítr podstatně hustější, než v těchto vzdálených končinách sluneční soustavy je. O množství částic slunečního větru měli vědci docela dobrou představu, neboť ho monitoroval přístroj SWAP na sondě New Horizons. Ten také poměrně přesně zmapoval interakci Pluta se slunečním větrem  (psali jsme o tom zde ). Vědcům se tak rozcházejí výsledky z obou měření a musejí hledat možnou příčinu.  Jednou z nich by mohl být širší a delší plynný ocas, než se podařilo přístroji SWAP zmapovat. Meziplanetární magnetické pole by například mohlo do oblasti Pluta směřovat více částic, než by mělo v těchto místech být při rovnoměrném rozptýlení nebo by naopak nízká hustota částic mohla umožnit vznik jakéhosi toroidu z neutrálního plynu, soustředěného okolo Pluta.

Ať už to bude tak či tak, vědci budou mít při takto unikátních událostech jako byl průlet New Horizons okolo Pluta do budoucna argument ospravedlňující využítí co nejvíce dostupné techniky, protože tak dostanou mnohem komplexnější obrázek.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/mission_pages/chandra/x-ray-detection-sheds-new-light-on-pluto.html

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pluto_chandra.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/94/Pluto-transparent.png
http://imagine.gsfc.nasa.gov/Images/news/chandra_big.gif

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Svihak Lazensky
Svihak Lazensky
8 let před

Neni ta Chandra na te fotce obracene?

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
8 let před
Odpověď  Svihak Lazensky

Je, ale marně jsem sháněl obrázek s průhledným pozadím, na kterém by byla otočena zrcadlem pryč. I mnozí další autoři se s problémem popasovali podobně jako já a tak se toto chybné zobrazení pomalu stává konvencí.

Svihak Lazensky
Svihak Lazensky
8 let před
Odpověď  Tomáš Kohout

Jasne, to dava smysl. Spis jsem si rikal, jestli jsem uz nezapomnel jak tahle silena optika funguje. PRIMA clanek, diky!

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
8 let před
Odpověď  Svihak Lazensky

Taky díky. Je to opravdu proti nižším vlnovým délkám dost odlišná konstrukce:comment image . Asi by víc o tom napsal náš specialista na rentgenovou astronomii, Milan Štrup (https://kosmonautix.cz/?s=rentgenov%C3%A1+astronomie), kterému jsem tímto článkem „vlezl do rentgenového zelí“.

Michal Bursík
Michal Bursík
8 let před

Chtěl jsem článek ohodnotit 5*, ale asi jsem se uklikl a dal 4*. To jen aby bylo jasné, že nejsem nespokojen 🙂
A jedna věcná poznámka. V popisku obrázku jsou prohozeny strany vlevo/vpravo 😉

Karel Hälbig
Karel Hälbig
8 let před

Dobrý den, fajn článek! Pluto stále překvapuje 🙂 (pozn.: popisek toho obrázku Pluta má prohozené strany)

Tomas Kohout
Tomas Kohout
8 let před

Děkuji za upozornění na otočené strany, z mobilní aplikace se mi nedaří opravit popisek obrázku, tak až zítra doma na PC.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.