Hejno Iridií míří na kalifornský kosmodrom

V úterý 2. srpna dorazily na Vandenbergovu základnu první dva satelity nové generace systému Iridium, které pomohou zákazníkům po celém světě přenášet hlas i data. Už velmi brzy se k nim připojí osm dalších satelitů, aby byly připraveny na vypuštění raketou Falcon 9. Družice se na kosmodrom vydaly z výrobního závodu poblíž Phoenixu v Arizoně. Také osm dalších družic se na Vandenbergovu základnu dostane v zásilce po dvojicích v přepravních kontejnerech, které umí udržovat stabilní vnitřní podmínky.

Ukládání prvních dvou družic Iridium Next do přepravního kontejneru

Ukládání prvních dvou družic Iridium Next do přepravního kontejneru
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Tahače pak přepraví kontejnery do čisté místnosti společnosti SpaceX, kde se satelitů ujmou specialisté z firmy Orbital ATK, aby družice připravili na start. Ještě než se všech deset satelitů usadí na špičku Falconu, bude potřeba vykonat mnoho kroků, přičemž jedním z nejdůležitějších je tankování, ale plánují se i testy klíčových systémů. Družice se pak musí připevnit ke speciálnímu vypouštěcímu adaptéru a následně se celá konstrukce uzavře do aerodynamického krytu.

Družice Iridium Next navrhli odborníci ze společnosti Thales Alenia a výrobu zajistila firma Orbital ATK. Každý kus váží 860 kilogramů a pokud přičteme hmotnost vypouštěcího adaptéru, půjde o nejtěžší náklad, jaký kdy Falcon 9 vynášel na oběžnou dráhu. Přesná hmotnost ještě nebyla oznámena, ale budeme se pohybovat někde okolo deseti tun.

Zkouška vypouštěcího adaptéru s maketami družic

Zkouška vypouštěcího adaptéru s maketami družic
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Start je zatím naplánován na 20. září v 6:49 SELČ, přičemž dvoustupňová raketa Falcon 9 zamíří na polární dráhu ve výšce 625 kilometrů, kde všech deset družic postupně uvolní. Satelity pak bude čekat tříměsíční fáze zkoušek a postupného oživování systémů včetně navázání komunikace s pozemními středisky. Družice se navíc pomocí vlastních motorů přesunou na dráhu ve výšce 780 kilometrů, kde začnou nahrazovat 66 dosluhujících satelitů, přičemž půjde o výměnu kus za kus.

Nová generace družic přišla společnost Iridium na bezmála tři miliardy dolarů, ale šlo o nutný krok. Satelity první generace byly vypouštěny mezi roky 1997 a 2002, takže se na nich už podepisuje vysoký věk. Podle vyjádření samotné firmy bude proces výměny systému největší obnovou v historii satelitní komunikace. Obnovit 66 družic není možné na jeden zátah – další Falcon 9 s deseti družicemi Iridium Next bude startovat v prosinci, přičemž na rok 2017 je naplánováno dalších 5 startů Falconů se satelity Iridum Next.

Příjezd prvních dvou družic Iridium Next na Vandenbergovu základnu

Příjezd prvních dvou družic Iridium Next na Vandenbergovu základnu
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Celkově by tak Falcony s družicemi Iridium měly startovat zhruba s frekvencí dvou měsíců. Firma Iridium je přesvědčena, že se tohle šibeniční tempo dá stihnout. Pro firmu Orbital ATK to znamená, že bude muset vyrobit jednu družici Iridium za týden. Aktuální start, který otevře tuhle sérii, byl původně plánován na začátek léta, ovšem Vandenbergova základna je stále z velké části pod palcem armády a start se musel kvůli údržbě odložit a sklouznul na září. Sice se čekalo, že Falcon odstartuje 12. září, ale  kvůli menšímu skluzu ve výrobě se termín posunul o týden. Ještě před tímto startem nás čekají dvě mise raket Falcon 9 – obě rakety budou startovat z Mysu Canaveral, ale jejich případné odklady nebudou mít vliv na termín startu nosiče s družicemi Iridium.

Okolo startu s družicemi Iridium Next se spekulovalo, že by se při něm mohl použít již jednou letěný stupeň rakety Falcon 9. zákazník to ale už v červnu popřel s tím, že jeho firma si od SpaceX objednala sedm nových raket. Na druhou stranu si ale do dalších startů Iridum nechává otevřená vrátka s tím, že do budoucna tuto možnost nevylučuje.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://spacenews.com/wp-content/uploads/2016/04/IridiumNext-satellite-image.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/08/Co3hUwvWAAAeFwl.jpg-large.jpeg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/07/IRIDIUM_Test_Prep_183_KHarris.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Co3QQONXEAA3QE2.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

21 komentářů ke článku “Hejno Iridií míří na kalifornský kosmodrom”

 1. slappy napsal:

  Takže zábleskům Iridií bude vážně postupně konec….. Zrovna se jdu na jeden extra jasný podívat.. O to víc si ho užiju.. a navíc mínus osmičku jsem neviděl už dobrých pár let : )

 2. M_M napsal:

  Ahoj, v seznamu startů je k 20.9. Cape Canaveral Air Force Station a až k říjnovému Iridiovému startu Vandenberg.

  Jinak se těším na tento start, protože Just Read the Instructions by si mohla konečně zažít úspěšnou premiéru.

 3. Kamil napsal:

  ty Falcony s Iridii budou přistávat na moři nebo na pevnině? A pokud na pevnině, už je na Vandenbergu přistávací plocha?

 4. Jakub napsal:

  to budou nabízet internetové připojení ?
  bude to pořád tak drahé ty satelitní telefony mám obavy aby se jim vrátily investice

 5. Bystroushaak napsal:

  V této souvislosti bych rád anglicky čtoucím čtenářům doporučil povedenou knihu Eccentric Orbits: The Iridium Story (http://www.goodreads.com/book/show/26893707-eccentric-orbits), která se věnuje celému příběhu kolem Iridia, jeho vymyšlení a dramatu když zkrachovalo. Mám jí skoro dočtenou a dost se mi líbila.

 6. jindra napsal:

  Falcon 9 má bez znovupoužitelnosti nosnost na LEO 22tun s novupoužiteloností 13tun nebo se pletu?

 7. Charlie napsal:

  Dobrý den,

  znamená to tedy konec pozorování záblesků družic Iridium, nebo nové družice budou také „blýskat“?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.