Nezničitelný satelit po zásahu smetím stále funguje

Družice WorldView 2 byla na oběžnou dráhu vypuštěna v říjnu 2008 a jejím úkolem bylo pod hlavičkou společnosti DigitalGlobe poskytovat detailní satelitní snímky různých míst na Zemi. Téměř tři tuny těžká družice se podle zprávy, kterou v úterý 19. července zveřejnilo středisko Joint Space Operations Center zodpovědné za monitorování kosmického odpadu, srazila s blíže neidentifikovaným objektem. Kolize vytvořila osm pozorovatelných úlomků nespecifikované velikosti. Zajímavé ale je, že satelit tuto událost přežil a i nadále funguje. Aby firma, která družici provozuje, prokázala, že mluví pravdu, zveřejnila snímek Oaklandu, který vznikl v úterý ve 23:34 SELČ, tedy několik hodin poté, co se podařilo objevit výše zmíněné úlomky. Firma ale zahájila vyšetřování, které by mělo odhalit, k čemu přesně mělo dojít.

Pokud se opravdu jednalo o impakt úlomku kosmického smetí, pak musela mít družice WorldView 2 opravdu velké štěstí. Projektil totiž musel zasáhnout nějaký systém, který není životně důležitý k provozu a navíc ještě muselo k nárazu dojít při malé vzájemné rychlosti. Při zásahu větší rychlostí by totiž byla srážka pro družici devastující bez ohledu na to, který systém by byl zasažen.

Kalifornské město Oakland vyfocené družicí WorldView 2 poté, co byla zasažena kosmickým smetím

Kalifornské město Oakland vyfocené družicí WorldView 2 poté, co byla zasažena kosmickým smetím
Zdroj: http://spacenews.com/

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2016/07/wv-2-684×1024.jpg
http://spacenews.com/wp-content/uploads/2016/07/dgoakland.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Nezničitelný satelit po zásahu smetím stále funguje”

 1. Spytihněv napsal:

  Ona ta hustota objektů (ať už smetí nebo funkčních) na oběžné dráze naštěstí není nijak vysoká i přes občasné kolize. Když si ale představíme vysokou koncentraci všeho možného, k čemuž dříve nebo později bez lovení bude muset dojít, tak máme před sebou nepěknou budoucnost s ohrožením navigačních systémů, spojení, komunikace apod. To bychom se klidně mohli opět propadnout do éry barbarství místo aby rozkvétala naše Galaktická říše, jak správně předpověděl již Hari Seldon 🙂

 2. Majkl napsal:

  Co se týče zachycení smetí by to chtělo něco jako rybářskou síť 😀

 3. Martin napsal:

  Mám velkou obavu z vesmírného odpadu. Ano vím, že se připravují nějaké mini sebevražedné družice na odklízení, ale lokalizovat nějaký úlomek a přichytit se k němu je dost náročný úkol, natož tímto drahým a pracným způsobem vyklidit tisíce úlomků. Nejhorší na tom je, že technologie, která bude moct skutečně efektivně odklidit vysloužené družice a jiné fragmenty nosičů a družic, bude vynalezena nejdříve tak za 60 let. Do té doby se budeme muset strachovat, aby se něco nerozbilo.
  Jinak to je opravdu zázrak, že ta družice pořád funguje. Nemají inženýři nějakou teorii co ten úlomek mohl urazit?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Zatím se všechno jen vyhodnocuje.

  • Vojta napsal:

   Tipoval bych to na kus solárního panelu. Tam by ani zásah velkou rychlostí nezpůsobil masivní škody. Ale zase by to identifikovali poměrně rychle podle poklesu dodávaného množství energie. Jinak těžko říct, je to dost velký satelit, ale v podstatě je to z větší části prázdná trubka, takže by mohl za jistých okolností přežít i průstřel.

   Ohledně čištění orbitálních drah se mluvilo i o laserech, kterými by se úlomky ohřívaly v tom správném směru, aby rychleji spadly do atmosféry. Proč už o tom není slyšet? Sebevražedná družice mi moc přínosná nepřijde. Odklidí sice velký kus, ale takových je málo, takže se jim většinou dá vyhnout. Navíc vynese nějaký vlastní šrot ve formě úlomků z pyropatron nebo něčeho podobného.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    S tím laserem je problém hlavně v otázce přesného zaměření malého a rychle se pohybujícího objektu.

   • Vojta napsal:

    To nejspíš ne, vojenské lasery dokáží sestřelovat rakety a dělostřelecké granáty, které se pohybují o dost méně předvídatelně. Problém bude s rozbíhavostí svazku, protože oběžná dráha je dost vysoko. Posadit takový laser na družici, která by mohla svítit na trosky vzdálené jen desítky kilometrů, bude zase problematické kvůli tomu, že je to v podstatě zbraň schopná vyřadit funkční družici.

   • gg napsal:

    „S tím laserem je problém hlavně v otázce přesného zaměření malého a rychle se pohybujícího objektu.“

    Myslím, že kombinace předvítatelnosti newtonovské mechaniky a Kálmánova filtru ve skutečnosti zaměřování značně zjednodušuje. 😉

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.