ANKETA: Odstartuje Falcon Heavy ještě letos?

Logo kosmonautix.cz

Když už jsou ty prázdniny, řekli jsme si, že uděláme odlehčenou anketu. Start těžkotonážní rakety Falcon Heavy z dílny společnosti SpaceX je momentálně plánován na konec letošního roku, podle některých zdrojů přímo na období Vánoc. Kosmonautika obecně je ale proslulá odklady a tak nás na nedávném setkání redaktorů v Jihlavě napadlo, že bychom mohli udělat anketu, ve které budete moci tipovat, zda SpaceX odpálí tuto raketu ještě v roce 2016. V anketě budete moci hlasovat během prázdnin, předčasně ji ukončíme pouze pokud SpaceX oznámí, že termín startu sklouznul do roku 2017.

Většinou se na Vás v anketě obracíme s otázkami, které nám mají sloužit jako zpětná vazba. Záleží nám na tom, co si čtenáři myslí a snažíme se jejich preferencím vycházet vstříc. Tato anketa je ale jiná. Nepřinese nám žádnou zpětnou vazbu, nemůžete nic v ní vyhrát ani nic prohrát – je jedno, zda bude Váš tip nakonec pravdivý – jde jen o přátelskou, odlehčenou anketu, která se skvěle hodí k létu.

Jako vždy bude součástí tohoto článku i vyhodnocení ankety právě skončené. Ptali jsme se Vás, jaký název nové rakety od SpaceX Vám vyhovuje více. Anketa byla spuštěna 10. března letošního roku a celkem hlasovalo 1 202 čtenářů, což je v historii našich anket rekordní počet. Výsledky dopadly takto:

Výsledky ankety: „Který název nové verze rakety od SpaceX Vám vyhovuje více?“

Výsledky ankety: „Který název nové verze rakety od SpaceX Vám vyhovuje více?“
Zdroj: Autor

Ukázalo se, že čtenáři více preferují název Falcon 9 v1.2, který je logickým pokračováním dříve nastolené řady 1.0 a 1.1. Název FT (Full Thurst) by navíc z logiky věci znemožňoval jakékoliv zvýšení výkonu v dalších letech. Pak by musely vznikat patvary jako fuller thrust, nebo the fullest thrust, což fanoušci nezapomněli v žertu zmínit, jakmile SpaceX přišla s informací, že opravdu plánuje další zvýšení tahu.

Tato anketa pro nás byla důležitá, protože jsme se podle ní rozhodovali, jak budeme aktuálně používanou verzi raket Falcon 9 na našem blogu označovat. Ukázalo se, že naši čtenáři mají v této věci vyhraněné názory, protože obě varianty vyhovují pouze 15% čtenářů. To je pro nás dobře, protože díky tomu jsou získané výsledky opravdu vypovídající. Jelikož verze 1.2 vyhrála s nadpolovičním počtem hlasů (byť těsně), jsou výsledky ankety opravdu výmluvné.

Tímto bych chtěl poděkovat všem, kdo v právě skončené anketě přidali svůj hlas – i Vy jste se drobným dílem podíleli na směřování našeho portálu. Dali jste nám najevo svůj názor a my jej budeme rádi následovat. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá a zakládáme si na ní.

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

19 komentářů ke článku “ANKETA: Odstartuje Falcon Heavy ještě letos?”

 1. Siera Redakce napsal:

  Je to milé přátelské pošťuchování, at odstartuje letos, či příští rok, hlavně at start dopadne dobře 🙂

 2. vh napsal:

  Nějak nemůžu vnutit do ankety svůj tip.
  VH

 3. HnD napsal:

  Myslím že se to nestihne,ale byl bych moc rád, kdyby ano.

  btw název měsíce u článků je nějaký divný: 2. červnaec 2016

 4. Peter P napsal:

  Urcite sa to jej start pokusia este na konci roka, ale aj tak si myslim ze nakoniec poleti niekedy v Jan v Feb 2017. Drzim im palce, ale urcite nebudu riskovat pokial nebudu mat 100% istotu. Investovali dotoho vela usilia a v pripade neuzpechu by to SpaceX velmi bolelo.

  • Racek napsal:

   Já bych přidal ještě tak rok… přece jen musí řešit řadu úkolů najednou a ten F. Heavy není zas tak aktuální a na uspěchaný pokus s nedotaženou raketou je to zase docela drahá sranda. Myslím, že teď řeší problém uvést do provozuschopného stavu ty skladované stupně z úspěšných přistáním. Někde jsem četl, že sám nepovažuje nejméně dva za opravitelné. Jde asi o složitější problém, než se zdálo.

   • Jaro Pudelka napsal:

    No pokiaľ viem, tak jeden skončil ako výstavný exemplár, jeden je naozaj zrejme použiteľný len na náhradné diely. Dva stupne však budú zrejme použité.

   • Racek napsal:

    Asi se čeká víc. No, věřím že to zvládne, ale dá to ještě fušku.

 5. Pospíšil Redakce napsal:

  Předpovídat datum startu libovolného nosiče je ošemetná věc. Dvojnásob to platí pro starty z floridských kosmodromů s turbulentním počasím a navíc se SpX nosičem. První start FH má oproti původním plánům zpoždění zhruba 3 roky. Jestli odstartuje v 12/2016, nebo 1/2017 už není zase tak důležité. Hlavní je, aby testovací let dopadl v pořádku, balastní zátěž byla vynesena na plánovanou dráhu a všechny 3 boostery úspěšně přistály. Tuto anketu proto beru tak trochu jako zbytečnou otázku, ke které nikdo z nás (ani ve SpaceX) v této chvíli nemá relevantní informace, aby ji dokázal s vysokou pravděpodobností správně zodpovědět.

 6. Samo napsal:

  „Tato anketa pro nás byla důležitá, protože jsme se podle ní rozhodovali, jak budeme aktuálně používanou verzi raket Falcon 98 na našem blogu označovat.“

  Myslím, že tá 8 tam nemá čo robiť. Nejako sa tam asi priplietla 😀

 7. evzen napsal:

  Myslim ze odstartuje. Neveril jsem tomu ale fotka prvniho stupne s odlisnym octawebem mne presvedcila.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.